פארק אתנוגרפי הפתוח בסאנוק – סיור מודרך בעברית

לפעמים מילה “אתנוגרפיה” בכותרת של הכתבה מבריחה את הקוראים שחושבים שידובר על דברים מאוד ספציפיים וממוקדים למקום גיאוגרפי מסוים. כתבה שלפניכם– בעצם הזמנה להתרשם עם משהו שקשה לקרוא לו “משעמם” או “שיגרתי” – פארק – מוזיאון פתוח שבו כל אחד ימצע לעצמו משהו מעניין לטעמו.

פארק אתנוגרפי בסאנוק– הוא הראשון מסוגו בפולין החדשה (מאז 1958) ובין הייחודיים מסוגו ובגודלו באירופה.

סאנוק (בפולנית: Sanok; ביידיש: סאָניק, “סוניק”) היא עיר במחוז ז’שוב בדרום פולין (בחבל פודקרפאטי), באזור הידוע כגליציה המערבית. בערך כשעתיים נסיעה מקרקוב, כשעה וחצי מז’שוב. לא רחוק מבחינת זמן נסיעה וזה בהחלט יעד מאוד מעניין לסיור ליום או כמה ימים באיזור.

מושג “פארק אתנוגרפי” תפס תאוצה בסוף המאה ה-19. המוזיאון הראשון בסוגו קם בשוודיה. בפולין, מוזיאון האוויר הפתוח הראשון קם ב- 1906 באזור הקאשובי ועד מלחמת עולם השנייה היו בפולין כמה יוזמות דומות.

מיקומו הגאוגרפי של חבל פודקרפאטי יצר אווירה ומציאות בו בשטח מסויים גרו והסתדרו ביחד מספר קבוצות האתניות שונות, בעלי תרבות ומנהגים שונים: יהודים, פולנים, אוקראינים, רוסים והאחרים.

זה היה גם אזור של חיתוך גם מבחינת הדת – עד היום ניתן לזהות בעיירות מבנים של בתי כנסת, כנסיות פרבוסלביות, כנסיות קתוליות ובתי כנסת.

מוזיאון כפר פתוח בסאנוק שיחזר את המראה והאווירה של עיירה של פעם, בה יש “נציגות” של כל דת או לאום שהיו חיים במקום לפני אסון של מלחמת העולם השנייה.

מי שמחפש לשקוע באווירה של שטעטל גליציאני– הגעתם למקום הנכון. מבלי לחשוף את כל הסודות וכדי לא להרוס לכם את ההפתעה, אגלה רק שבין יותר מ-180 בתים ומבנים שנמצאים בשטחו של המוזיאון (ומספרם רק הולך וגודל) ישנם מבנים אותנטיים של יותר מ-350 שנים, אשר פורקו ממקומם מכפרים באזור, הובעו למוזיאון ועברו שימור ושיפוץ כללי.

שטח שבו נפרס המוזיאון – יותר מ-38 הקטר. בעונה, אפשר להיעזר ביגלון, אשר עם סוס ועגלה כמו של פעם ייקח אותכם לסיבוב בפארק. מומלץ להקצות למוזיאון לפחות כ 3,5-4 שעות מזמנכם.

אנחנו יהודים, כך שמן הסתם מעניין אותנו לפני כל את הפן היהודי שהוצג כאן. כפי שהוזכר, מוזיאון נבנה כעיירה פרובינציאלית קטנה, עם כיכר המרכזית (שוק \ רינק \ מקום לירידים ושווקים, לב ליבו של כל עיר או עיירה). מסביב לרחבת השוק מסודרים בתי עץ שונים ולכל אחד יש לו ייחודיות משלו.

למשל, בכמה מבתי עץ בשוק, במשקוף כניסה תראו מזוזות ישנות ובתוך הבית תתרשמו ממראה טיפוסי וייחודי לבית יהודי של פעם. יהיה בבית גם מרפסת סגורה, מיוחדת ומאפיינת בתים של יהודים מכיוון שבה הם חגגו חג סוכות. בכל בית שוחזרה אוירה מיוחדת. חפצים, כלי בית, תמונות בקירות – בעצם כל תחולת הבית – חפצים אותנטיים שנאספו על ידי מוזיאון במשך יותר מ-50 שנים קיומה של מוזיאון.

כמו בעיירה אמיתית, יש כאן בית ששימש כבית הערייה, בית הדואר, בית הספר, חנות בשר ומכולת, תיקון שעונים ובית של חייט והרבה עוד. אפשר להיכנס לכל בית, להתרשם ולצפות במוצגים נדירים של עיצוב פנים, כלי עבודה או מסחר.

אלו מכם שביקרו במוזיאון ליחדות פולין בוורשה בוודאי זוכרים את שיחזור בית הכנסת מעץ – עתק של בית הכנסת בעיירה גבוז’דץ’ (היום אוקראינה. בית הכנסת לא שרד את המלחמה והשחזור שלו נעשה על ידי צוות המתנדבים מכל העולם לפי תמונות ועידיות הבודדות שהגיעו עד ימינו). פרויקט מרשים זה התחיל את דרכו כאן, בסאנוק, במוזיאון אתנוגרפי. כאן חתכו, בנו והתאימו את כל חלקי בית הכנסת ושל הבימה לפני שזה הובא לוורשה.

לפני מספר שנים החלו במוזיאון בשחזור 1:1 של בית הכנסת שעמד בעיירה Polaniec ונשרף במלחמה. ממנו נשארו רק תמונות בודדות, לפיהם חושבו ושוחזרו כל הפרטים של בית הכנסת. עבודות עוד בעיצומם, אך המדיניות של המוזיאון היא לאפשר כניסה של המבקרים אשר יוכלו גם להתרשם ממבנה ופרטים שכבר סוימו וגם להנות מלצפות בתהליך העבודה עצמה. עיצוב של ארון הקודש – זה העתק של ארון הקודש מבית הכנסת בסאנוק.

ביקור במוזיאון אתנוגרפי פתוח בסאנוק– אחד החוויות ואתרים ייחודיים של האזור, משחזר אווירה של עיירה גליציאנית טיפוסית, עם דגש לפרטים קטנים, אותנתיים. מכונת הזמן המדומה תחזיר אתכם כ-100 שנה אחורה ותרשים באווירה ואנרגיה של המקום. מומלץ בחום, יש לא מעט אתרים מעניינים מאוד באזור. תכננו אפילו מספר ימים בסאנוק ותבלו שעות במקומות היפים במינם. לא סתם נחשב שבפולין שטחה של בשצ’אדי והרי הקרפאטי הנמוכים – אחד המקומות היפים וציוריים שיש לפולין להציע.

אשמח לקחת אתכם לסיור מודרך של יום או כמה ימים בסביבה, כולל הסברים ולווי ממדריך ישראלי שמתגורר בפולין, בין המייסדים של עמותת מדריכי פולין ובעל ניסיון רב בהדרכה.

ניתן לעיין ברשימה מלאה של הסיורים בקרקוב וסיורים מחוץ לקרקוב באתר נוסף שלנו, שכולו מוגדש רק לנושא של הדרכות וסיורים – travel-time.co.il 

השכרת רכב בפולין

עמותת מדריכי פולין

טיולים וסיורים בפולין עם מדריך בעברית

IsraelRussia