ארמון של משפחת זמויסקיך בקוזלובקה (Kozłówka Palace )

 

ארמון של משפחת זמויסקיך בקוזלובקה (Kozłówka Palace ) הוא אחד בין המקומות המעניינים ששווה לבקר כאשר אתם נמצאים באזור לובלין.

משפחת זאמויסקי – זו אחד המשפחות הבולטות, עשירות ומפורסמות בפולין, שהצעצעיה עד עכשיו לוקחום חלק פעיל בכלכלה ופוליטיקה של פולין. משפחת שלכטה ( משפחת אצולה גבוהה בפולין) זו תעודה כבר במאה ה-15, כאשר רכשו אחוזה בשם זמושץ’ ומאז צעצעים נטלו להם שם משפחה “זמויסקי” .

בין בני המשפחה הידועים עד עכשיו היה סטניסלב זמויסקי ( משל חלם) , יאן זמויסקי – קאנצלר ( ראש הממשלה) ומפקד צבה העליון של פולין ( מאה ה 16), תומאש זמויסקי, אף הוא גם היה בתפקיד של הקאנצלר של פולין (מאה ה 17) …. בני המשפחה לקחו גם חלק פעיל במפלגת העצמאות (אחרי חלוקה שלישית של פולין) בגולה (בצרפת)…

ארמון משפחת זמויסקי

הארמון ומבני האחוזה נבנו בין השנים 1736-1742 ע”י אדריכל איטלקי בשם ג’אקומו פונטאנה עבור אציל פולני בלינסקי ממנו היא נרכשה ב 1799 ע”י משפחת זמויסקי  והיה בבעלותיה עד להגירתם ב 1944 מפולין. מ 1944 כל הרכוש של המשפחה הפך להיות רכוש של המדינה אך בשנות ה-90 של מאה ה 20, כאשר פולין נפרדה מהגוש ה”סובייטי” צעצעי המשפחה פנו דרך בית המשפט למדינת פולין להחזרת רכושם. בית המשפט אישר חלקית את הטענתם ומאז מוזיאון והארמון נשארים בבעלותם של המדינה, אך למשפחה ישנה זכות לגור תקופות באחוזה, כך שאחוזת קוזלובקה בין הבודדות בפולין בה אפשר לפגוש את צעצעים של הבעלים זמויסקי בשדרות של הפרק או בחדרי הארמון.

קאפלה

כל האחוזה מונה כ 15 מבנים, בינהם ארמון, כנסייה (קאפלה) המשפחתית ומבני עזר. הפארק מחולק לשתיים- פארק המרכזי בחזית ארמון ופארק האחורי, בו מזרקה, שדרות ירוקים ומיטות פרחים רבים.

פארק אחורי

 

גינה מטופחת פארק מזרקה בפארק

 

באחד המבנים עובד מוזיאון לריאליזם סוציאליסטי בו מאות פסלים, פלקטים, תמונות וצילומים מאותה תקופה.

 

שימו לב – כניסה לארמון מותרת רק בקבוצות (כניסה כל חצי שעה) והדרכה בשפה פולנית. אם אתם לא מדברים את השפה, בכל מקרה מציע להתאפק מהסברים הלא מובנים וזה כדי להתרשם מאחד הקולקציות אומנות היפות שיש בפולין ומחדרים יפיפיים  של הארמון.

כניסה לפארק ללא תשלום. מוזיאון בארמון, מוזיאון הכירכרות (קטן ולא מומלץ במיוחד) ומוזיאון לריאליזם סוציאליסטי – צריך לרכוש כרטיסים.

להגיע למקום הכי נוח ברכב. אם מזינים ב”מפות גוגל”  Kozłówka Palace  מגיעים ישירות לחנייה (גם היא בתשלום של 5 זלוטי ללא הגבלת זמן). במקום יש גם מסעדה וחנות מזכרות.

 

IsraelRussia