סיורים בקרקוב עם מדריך דובר עברית
סיורים בורשה עם מדריך דובר עברית
טיולים בפולין בליווי נהג-מדריך דובר עברית

סיור בעברית בוורוצלב

# סיורים בוורוצלב, # סיור בוורוצלב עם מדריך בעברית


אני מזמין אותכם לסיור באחד הערים היפים בפולין – וורוצלב ( Wroclaw ), עיר ברסלאו לשעבר . 

העיר וורוצלב הינה אחת מחמשת הערים הגדולות בפולין, עיר בעלת היסטוריה של מעל 1000 שנים, מרשימה ביופיה ומביאה אליה מאות אלפי תיירים מדי שנה. העיר הינה מרכז כלכלי חשוב ומשמשת כבירתה של מחוז שלזיה תחתית. אני עורך בעיר סיור קלאסי שכולל היכרות עם היסטוריה של העיר מאז שהוזכרה לראשונה ועד ימינו אנו. במהלך הסיור אנו מתיחסים כמובן גם להיסטוריה העשירה של יהודי העיר (מאז מאה 13). בבית הקברות היהודי שבעיר נמצאה המצבה העתיקה ביותר הידועה בפולין, משנת 1203. הידועה עד היום הזה בשם “יהדות ברסלאו” כשם העיר עד 1945. ובהתאם, הסיור יכלול ביקור במקומות רבים שקשורים להיסטוריה של היהודים בעיר, כמו למשל בית הכנסת החסידה הלבנה, היחידי ששרד את השואה ושוכן בהיחבא באחת הסמטאות בעיר.

סיור בוורוצלב ממחיש את התהפוכות ההיסטוריות אותם עברה העיר בעוברה מיד ליד החל מעיירה סלאבית קטנה תחת שושלת פיאסט ,המשך בממלכת בוהמיה , ממלכת הונגריה, בית הבסבורג, גרמניה ולאחר מלחמת העולם השנייה, עת נקרעו מגרמניה שטחים רבים במזרחה – שוב לפולין. בסיור נראה כיצד כל שלטון הותיר את מרקמו על התפתחות העיר ועל הארכיטקטורה של המבנים בה. במהלך הסיור שלנו נערוך גם היכרות עם וורוצלב כעיר חשובה מאוד גם לכנסיה הקתולית ולכן האי טומסקי כלול אצלנו ברשימת אתרי חובה לביקור. אי זה הוא למעשה אתר ההתיישבות הראשון בוורוצלב, כאשר הכנסייה הראשונה שם נבנתה עוד במאה ה-10 (!). באי שוכן גם ארמון הארכיבישוף. לפני הגעתכם לכיכר השוק המפורסם, נבקר גם ב”עולם המאה” – אחד מהאתרי מורשת העולמי UNESCO שנמצא בוורוצלב. אם סיורנו ייערך בימי לא חורפיים – אני מציא לבקר גם בגנים היפניים שנמצאים בסמוך.

כשנעבור בין חלקי העיר עם הרכב , לא מן הנמנע שנעבור דרך כמה גשרים שמחברים בין חלקי העיר. לא סתם קוראים לוורוצלב – “עיר של אלף הגשרים”. למען האמת יש הרבה פחות מאלף אך יש להם נוכחות ומשמעות רבה במרקם העירוני.  

עם כל היופי של המקומות שהוזכרו הם כמובן מהווים סגנות למלכה האמיתית: מרכז העיר עתיקה ובה כיכר השוק עם בניין הערייה העתיק שנבנה במשך יותר מ-200 שנה, בתי אבן ציוריים ומיוחדים וציורים מסביב לכיכר , כיכר המלח, בית העירייה החדש, אוניברסיטה , בית הכלא מימי הביניים , כנסיית אליזבטה הקדושה ועוד אתרים רבים כמו הארמון המלכותי הבנוי בסגנון בארוק. בניגוד למרכזי ערים אחרות בפולין שנחרבו עד היסוד במלחמת העולם השנייה, המרכז העתיק של וורוצלב יצא עם מעט פגע יחסית , דבר שתרם לעושר הארכיטקטוני באזור זה.  

אני מבטיח גם שאנשי הברונזה הקטנים – גמדי וורוצלב שהופיעו בעיר מאז 2005, לא ישאירו אתכם אדישים. הם מגרים כל אחד שמגיע לעיר לחפש אותם בכל מקום ולאסוף את הצילומים וזכרונות  ולהתחרות אחד בשני על מספרם באוסף.

כאמור וורצלב היא עיר עם עבר מאוד עשיר. לכל בניין יש יותר מהיסטוריה אחת, כיוון שכל מדינה או שלטון השתמשו בו למטרות אחרות, וכל שלטון הותיר את חותמו על התפתחות העיר בדרכו שלו, ככה שהרבה פעמים ישנם הרבה “היסטוריות” ועובדות שלא ברורות לכולם מקריאה פשוטה במדריך כזה או אחר.


הסיור הינו באורך של כ 5-6 שעות ( תלוי בכם ) , רגוע , כייפי ומעניין .


למעוניינים – מוזמנים לייצור איתי קשר במייל idan.caliber@gmail.com , דרך טופס צור קשר בדף זה או בטלפון ( מופיע באתר, אפשר גם בוואטס אפ. אם נמצא בסיור ולא עונה – שלחו הודעה ואני תמיד אחזור אלכם כשאתפנה)


מכשירי שמע בסיורים 325X325

כל הסיורים מתבצעים עם מערכות שמע איכותיים . מאפשר המשך הדרכה גם במקומות צפופי אדם או מקומות צרים ( למשל הליחה על מדרכת הכביש). בסיום כל יום הדרכה אנו דואגים להטעין את המכשירים ולספק אוזניות חד-פעמיות לכל משתתף בסיור.

 

 

 


 

אתרים וכתבות בנושא שקשורים לוורוצלב והסביבה :

מחנה הריכוז גרוס רוזן

סיור למחנה Gross-Rosenהיסטוריה של המחנה ריכור גרוס-רוזן ( Gross-Rosen) . תמונות, מפת הגעה, שעות עבודה של מוזיאון ושל האתר. סיפור הקמה ושל שחרור. לא רחוק מעיר וורוצלב
קראו עוד

גשר גרונבאלסקי (Grunwaldzki ) בוורוצלב

most grunwaldzki wrocław smגשר גרונבאלסקי הוא גשר מעל נהר אודרה בוורוצלב.  גשר גרונבאלסקי הוא אחד הגשרים הארוכים ביותר בפולין: 112 מטר ארוך, רוחב 18 מטרים ומשקלו 2.3 טונות. גשר בנוי מפלדה, לבנים, גרניט.
קראו עוד

אוניברסיטת וורוצלב

אוניברסיטת וורוצלבאוניברסיטת וורוצלב - אחד המוסדות להשכלה הגבוהה הראשונים באזור ובאירופה. היסטוריה של האוניברסיטה, תמונות, מפת הגעה ועוד
קראו עוד

גמדים מוורוצלב

גמדים של וורוצלבגמדים  מוורוצלב - איורים ופסלונים של גמדים אלו החלו להופיע ברחובות העיר ורוצלב משנת 2001 ואילך. מספרם גדל בהתמדה, פסלוני הגמדים הפכו למיני אתרים תיירותים פופולרים בוורוצלב.
קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This