Ksiaz Castle

 

Ksiaz Castle

 

בראש צוק תלול, במהלך ימי הביניים נבנתה עיר מבוצרת, שבמקומה בין השנים 1288 — 1292 הנסיך בולקו הראשון בנה טירה. עד שנת 1388 הטירה הייתה שייכת לנסיכי Swidnica ו- Jawor –  ובהמשך לאלמנתו של הנסיך בולקו השני – אגניישקה. לאחר מותה, אדמות הנסיך בולקו השני, על פי תנאי הירושה – עברו לידי מלך צ’אכיה – ואצלב הרביעי. אבל כבר בשנת 1387 הדוכסית אגניישקה רשמה את הטירה על שם ראש הדוכסות של Świdnica.

בשנות 1428 — 1429 הטירה נכבשה ונהרסה חלקית על ידי החות’ים. לבעלים החדש של הטירה, לאחר הנישואין בשנת 1445 הפך הרמן פון צ’טריץ. בנו, הנס, כמו גם הבעלים של הטירות הסמוכות עסקו בביזה. בניסיון להתנגד לגל עצום של מעשי שוד באזור זה, המלך הצ’כי בשנת 1459 ארגן מבצע צבאי ובמהלכו כבש והרס טירות רבות, ביניהן טירת Ksiaz.

ksiaz-castle-1

בשנת 1497 הטירה, יחד עם הקרקע הסמוכה נמכרה על ידי המלך ולדיסלב יגיילו לקנצלר מלכותי. מאוחר יותר הטירה הייתה שייכת למשפחת Hoberg  עד שנת 1941.

את עבודות התיקון ביצע Konrad II von Hochberg בין השנים 1548 – 1555. במהלך מלחמת שלושים השנה הטירה נהרסה. לאחר תום המלחמה היא נבנתה מחדש. השיפוץ שלה נמשך עד סוף המאה ה- 17.

בשנת 1705 קונרד מקסימיליאן פון הוכברג הפך לבעלי הטירה, והוא לגמרי שינה את צורתה.

בסביבות השנה 1800 נוסף חלק נוסף בסגנון הבארוק לטירה, כמו גם ספרייה עם קבוצת בנייני כניסה.

בשנות ה- 90 של המאה ה- 18, יאן הנרי השישי פון הוכברג הזמין את האדריכל כריסטיאן וילהלם טישביין כדי לספק לסביבה של הטירה מראה יפה יותר. בנוסף שוחזרה הטירה הישנה Stary Ksiaz בקרבת המקום.

החידוש האחרון של הטירה התבצע בשנים 1908 –  1923 על ידי משפחת Hochberg. בתקופה זו, נוספו לטירה שני אגפים בסגנון הרנסנס, על ראש המגדל (43 מ’) הופיע גג חדש, המרפסות הוארכו ושופצו הפנים של הטירה.

ksiaz-castle-2

במהלך מלחמת העולם השנייה, הבעלים עזב את הטירה והיגר לאנגליה, שם שירת בצבא הבריטי. בשנת 1941 הטירה הוחרמה על ידי כוחות הגרמניים. זו הייתה התקופה הטראגית ביותר בהיסטוריה של הטירה. נלקחו ממנה היצירות היקרות ביותר של אמנות, רהיטים וכל הספרים מספריות הארמון. רוב האלמנטים של עיצוב הפנים והחדרים נהרסו.

בשנת 1943, התחילו בבניית המנהרות בסלעים שעליהם ממוקמת הטירה. האורך הכולל של המנהרות כ-900 מטרים, והן נכנסות לעומק של 55 מטרים מתחת לבסיס של הטירה. ממנהרת התחבורה הראשית, הנמצאת בעומק של 15 מטרים מתחת לפני האדמה יוצא מסדרון בטון אל מרתפי הטירה. המסדרונות מחוברים עם הטירה בעזרת מערכת מעליות. המסדרונות הללו נועדו להגן מפני התקפות אוויריות.

במהלך בניית המתחם השתמשו באסירים של מחנות הריכוז גרוס-רוזן וגלושיצה. המטרה המרכזית של המתחם אינה ברורה באופן מלא – אולי המקום נערך לשם בניית בתי חרושת לנשק. העבודות בטירה נמשכו עד 8 במאי שנת 1945.

לאחר תום המלחמה, במהלך כמה חודשים התמקם בטירה חיל של הצבא הסובייטי, והערך האמנותי שלה הושמד. עבודות השימור הראשונות של הטירה החלו רק בשנת 1956, ושיפוץ אינטנסיבי החל בשנת 1968.

היום, טירת Ksiaz היא הגדולה ביותר באזור ושלישית בגודלה בפולין. יש בה יותר מ- 400 חדרים (יחד עם מתקני המשק – 600), והשטח הבנוי שלה כולל 150,000 m3.

ksiaz-castle-3

ניתן לבקר בטירה במשך כל ימות השנה.

חלק מחדרי הטירה משמשים למדידות גלים סייסמיים.

ממגדל הטירה משתרע נוף מרהיב. בטירה עצמה מתרחשים לעתים קרובות כנסים, נשפים, מפגשים והקרנות סרטים. יש בה גם בית מלון ובית הארחה. פופולריים במיוחד הם נשפי חג המולד אשר מתקיימים באולם מקסימיליאן.

מסביב לטירה ממוקמות 12 טרסות בכמה רמות. כמו כן, מסביבה נמצאים הרים ויערות של הפארק הלאומי.

IsraelRussia