טירת הצלבנים Malbork

המבנים האדירים של טירת Malbork, הקירות מלבנים אדומות, המגדלים המחודדים ומבני הגנה מעוגלים – מתרוממים מעל המישור, משתקפים במימיי הנהר Nogat וממריאים אל השמיים. העיירה נוגעת בביישנות בטירה, ומדגישה את המסיביות של הטירה הגדולה ביותר באירופה.

עם זאת, הטירה – היא בעצם עיר אשר הייתה בירתה של מדינה ענקית ומאורגנת היטב של המסדר הדתי הטבטוני, הידוע גם בשם מסדר הצלבנים. בתחילת המאה ה- 13, הנסיך הפולני Konrad Mazowiecki הזמין אל המקום את האבירים הצלבנים בכדי לרסן ולהפוך לנוצרים את השבטים הפרוסיים הפגאניים השכנים. באש ובחרב, אבירים הצלבנים אשר נקראו כך בגלל הצלבים השחורים שהיו על הגלימות הלבנות שלהם אילפו את השבטים הפרועים והשתרשו באדמות פולין ופרוסיה.

על אדמות אלה, הנקראות Primorje, הם בנו רשת מבצרים בעלי פונקציה דתית, מנזירית והגנתית. בארכיטקטורה החדשנית שלהם השתמשו בכל הישגי הפיתוח הצבאי האירופי והמערבי של אותה התקופה ובניסיון האדיר שנרכש על ידי הצלבנים במסעי הצלב. אין ספק, הדוגמה הטובה ביותר למבצר מסוג זה – Malbork Castle.

בסביבות שנת 1280, הופיעה באזור זה טירת-מנזר מרובעת, המוקפת בחומה של לבנים אדומות.

בשנת 1308, עברו אל Malbork מוונציה מגורים של גראנד מאסטר של מסדר ירושלים גרמני של מריה הבתולה הקדושה.

Malbork הפכה לבירת המדינה הצלבנית. הטירה התרחבה כל זמן ונבנתה מחדש – אל הטירה הגבוהה הקיימת הוספה טירה בינונית עם ארמון הגראנד מאסטרים, ולאחר מכן גם הטירה הנמוכה עם מבני המשק. את המתחם האדריכלי של הטירה הקיף קיר לבנים  עם מגדלים, המותאמים לירי מנשק חם.

במאות ה- 14 — 15, הטירה הממוקמת על גדת הנהר Nogat, המוקפת בארבעה קווי הגנה, עם ערימות של מזון ונשק בין קירותיה, כמו גם באר פנימית וחיילים רבים – הייתה כמעט בלתי חדירה.

אל תשכחו שטירת Malbork – זה לא רק מבצר, אלא גם מקום מגוריו של שליט המדינה החזקה ביותר. לכן, יש כאן כל כך הרבה מבנים ארכיטקטוניים חילונים ודתיים מדהימים.

מדהימים ההרמוניה של הקשתות של חדר האוכל, והפתרון החדשני המרשים של חימום החדרים הענקיים, כמו גם יופי הפורטל שנקרא “שער זהב”.

טירת Malbork לא נכבשה, אך נפגעה במהלך המלחמה השנייה. לאחר מלחמת שלוש עשר השנים בין מדינת הצלבנים בממלכת פולין, Malbork Castle נקנתה מידי הצלבנים והגיעה אל ידיים פולניות. היא הפכה לאחד המגורים של מלכי פולין ולארסנל הפולני הגדול ביותר.

המבנים הבסיסיים של הטירה היו מסוגלים לבצע כל תפקיד. נכון להיום, בטירה בת ה- 700 שנים ממוקם מוזיאון. באולמות של הטירה ממוקמות תערוכות היסטוריות, אוסף מרהיב של ענבר ומוצריו, כמו גם אוסף של כלי נשק ושריון עתיקים.

באולמות של הטירה עוברים קונצרטים חגיגיים, אבל מעל לכל למבקרים נוצרת הזדמנות ייחודית לראות את טירת האבירים מימי הביניים כמעט כפי שהייתה בעידן הכוח של הצלבנים.

המבנים הגותיים העתיקים מרשימים במיוחד בלילה, במהלך מופעים מבוימים עם אורות ואפקטים קוליים. בלילה, תוכלו גם לעשות סיור מרשים עם מדריך בטירה. בטירה ניתן לבקר בכל ימות השנה.

IsraelRussia