טירת ואוול – הטירה המלכותית בקרקוב


טירת ואוול – הטירה המלכותית בקרקוב

הטירה המלכותית ואוול, כבר זמן רב נחשבת למרכז פוליטי ותרבותי של חיי הציבור.

הבניין הראשון שהוקם כאן היה בניין בסגנון רומנסקי במאות ה- 10 — 11, עם כנסייה בסגנון של קולוסיאום. מאוחר יותר, במאות ה- 11 – 12 – הוקם בניין מגורים והגנה בסגנון רומנסקי.

 wawel-krakow-600x400-1

במאה ה- 15 כאשר המלך קזימיר הגדול שלט, נבנתה הטירה בסגנון גותי.

משנת 1502 עד 1536 בפקודת המלך זיגיסמונד הראשון, הטירה נבנתה מחדש בסגנון הרנסאנס על ידי האדריכלים – Berrecci Bartolommeo, פרנטישק מפלורנציה ובנדיקט סנדומירסקי. בטירה המלכותית ביקרו השחקנים הטובים ביותר מכל רחבי אירופה.

החצר הפנימית של ואוול הפכה לדוגמא עבור טירות רבות בפולין. על הקירות של הטירה עדיין ניתן לראות ציורי קיר של שנת 1536.

 wawel-krakow-600x400-7

במאה ה- 16 נבנה מחדש האגף הצפוני של הטירה, אשר נשרף לפני כן. במהלך תקופה זו נבנו המדרגות המונומנטליות, שנקראו “מדרגות הסנאט” ו- “המדרגות המלכותיות”.

לאחר ההעברה הסופית של בירת המדינה לוורשה, טירת ואוול עמדה ריקה, והתעוררה לחיים רק במהלך ההכתרות והלוויות. מאוחר יותר, הצבא השוודי שרף את הטירה.

היום, טירת ואוול המלכותית, לאחר הריסות ושחזורים רבים, במיוחד השחזורים האינטנסיביים של השנים האחרונות – הפכה לאנדרטה מפוארת, אשר מושכת בצורותיה הארכיטקטוניות וקישוטי חוץ ופנים מרהיבים.

 wawel krakow 600x400 (5)

ניתן לבקר בקומת הקרקע, אשר הייתה מיועדת עבור גברות החצר המלכותית, בחדרי חדריו של המלך בקומה השנייה ובאולמות של הקומה השלישית.

בחדרים ניתן לראות פורטרטים של אמנים פולניים רבים ואחרים. תשומת לב מיוחדת מופנית לדיוקנו של המלך ולדיסלב הרביעי, שצויר בשנת 1624 בסדנתו של פיטר פול רובנס. בעלי ערך רב גם שטיחי קיר של המאה ה- 17, אשר נוצרו על ידי אמני בריסל הטובים יותר.

מאוסף של זיגיסמונד אוגוסטוס, שכלל 350 שטיחי קיר – נשמרו רק 134, אשר מתארים סצנות תנ”כיות, בעלי חיים ופנורמות, כמו גם שורה מפוארת של שטיחי קיר עם סמלים פולניים וליטאים.

תוכלו לראות בטירה גם את הרהיטים העתיקים, השעונים, כלי הפורצלן ועוד.

בקומה השנייה ממוקמת תערוכה המספרת את ההיסטוריה של טירת ואוול במאה ה- 20.

יש כאן את חדר השינה של נשיא פולין לשעבר איגנצי מושצ’יצקי, בו הוא השתמש במהלך ביקוריו בקרקוב בין השנים 1926 – 1939.

אוסף אוצרות הכתר והנשקייה ממוקמים בקומה הראשונה של אגף הצפוני-מזרחי של הטירה. בחדר האוצרות נמצאות המזכרות היקרות ביותר של מלכי פולין, כמו גם פריטים יקרי ערך העשויים מכסף וזהב, אשר בעבר היו שייכים למלכים ובני משפחותיהם.

wawel-krakow-600x400-15

אופי אחר לגמרי יש לתערוכה “ואוול האבודה”, הנמצאת בקומה הראשונה ובמרתף, שם היה בעבר המטבח המלכותי. כאן ממוקמים מודלים שונים, תרשימי פנים של הארמון ודברים אחרים הקשורים לואוול.

בעונת הקיץ, המבקרים מוזמנים לבקר באובייקט מעניין – מערת גיר, הנקראת “מערת הדרקון”. דרך מסלול של המערה (70 מ’) ניתן להגיע אל גדות הוויסלה.

*** ממליץ בחום רב! עם אתם מעוניינים לבקר לא רק בחצר של הטירה, אלה להיכנס גם לתערוכות – שווה להקדים ולבוא בשעות הבוקר או צהוריים המוקדמות, מכוון ש ” LIMIT ” לכמות יומי של המבקרים לכל תערוכה  .

**** כרטיסי כניסה למוזיאון הקתדרלה קונים בנפרד. הקופה נמצאת ממול כניסה למוזיאון הקתדרלה. כדי לקבל אודיו טור – צריך גם להפקיד אחד התעודות שמיות ( עם תמונה) בקופה.

IsraelRussia