טירת Dunajec בנודניצה

 

טירת נדזיצה– מבצר מימי הביניים, ממוקם על הגדה הימנית של מאגר  מים צורשטינסקי  בכפר בשם נדזיצה, הידוע גם בשם דונאיץ.
הטירה נבנתה בתחילת המאה ה-14 באתר של הביצורים לשעבר. הטירה ניצבת בגובה של מטרים 566 על גבעה 300 מטרים במעלה הזרם של הנהר דונאיץ Dunajec River. הטירה  נחשבת לאחת הטירות הציוריות והיפות ביותר בארץ, הטירה מעטרת דף ראשון של ספרים רבים ומחברות.

הטירה דונאיץ, נזכרת לראשונה במסמכים שתייחסים לשנת 1325. זה היה מרכז חשוב של יחסים פולנים-הונגרים מאז המאה ה-14. כאן הם עסקו בענייני כספים בין המלכים  שלפולין והונגריה. במקור הטירה הייתה בבעלות משפחת ברזוביצה Brezovica , בשנת 1470  הטירה החליפה בעלים – והייתה לרחוש  של  משפחה האריסטוקרטית של הרוזן –ספישסקה זאפולי Zápolya,  דודו של המלכה הפולנית (אשתו הראשונה של המלך  זיגמונד “הזקן”  Sigismund the old ). במשך שתי מאות הבאות  בעלים  של הטירה השתנו שוב ושוב, עד שלבסוף, באמצע המאה ה-19 הטירה עברה  לבעלות של משפחת האצולה ההונגרית-סאלומון.

לאחר סוף מלחמת העולם הראשונה, הטירה הושארה בשתח ריבוני של  פולין, למרות שהיא נחשבה  עדיין בבעלות של משפחת סאלומון בשנת 1945. העובדה המעניינת מן ההיסטוריה של הטירה  היא שעד  שנת  1931 הבעלים היו במעמד ממלוכתי-אצולי ( התקופה הארוכה ביותר באירופה).
בשנים שלאחר המלחמה החלו עבודות שחזור ורקונסטרוקציה של הטירה. חלק מהמקום נלקחה ע”י החברה של היסטוריונים, והשני נותר נגיש למבקרים. בשנת 1960 במגדל הבוה הוקמה תחנת סיסמית של המכון לגיאופיזיקה-  מטעם האקדמיה הפולנית למדעים.
תוך כדי עבודות בניה ושיחזור של הטירה  (זמן מה לאחר מלחמת העולם השנייה) הביא את אחת התגליות  המיסתוריות ביותר- מפה  עם הודעה נכתבה בשפה של בני האינקה, המפה ידוע בשם “כיפה” – אשר מספרת על עוצרות אשר נסתרו מפני אדם. האגדה מספרת על סבסטיאן ברזיצקי Sebastián Berzeviczy אשר טייל בעולם והתאהב בבאחינית של מלך  אינקה  Túpac Amaru II .

הטירה היום מבצעת את הפונקציות של מוזיאון, מלון ומסעדות, ומוגדרת היום כאחד המונומנטים ההיסטוריים הגדולים של החלק הדרומי באדמות מאלופולסקי וויבודסטבו (Lesser Poland Voivodeship ( province. במוזיאון ניתן לראות את מה שנקרא “חדרים של סולומון” המצוידים עם ריהוט  בסגנון של מאות 16 וה-19. מדרגות עץ מובילים אל מרפסת התצפית. דרך דלת אחרת אפשר להגיע לצינוק הטירה, אשר שימש כבית כלא לכל דבר.

 כתובת: Zamkowa 2, Niedzica – Zamek
 שעות פתיחה: סגור ביום שני. יתר הימים מ 9:00-16:00

Zamek "Dunajec" w Niedzicy

IsraelRussia