טירת ואוול

 

בכל מדינה ישנם מקומות המופיעים בעשירייה הראשונה של האטרקציות המרכזיות. טירת ואוול חייבת להיכנס לרשימת “חייבים לבקר” של כל תייר בפולין. במבנה ענק זה שווה להשקיע את הזמן והמאמץ שלכם.

כל המתחם ההיסטורי מורכב ממגורים מלכותיים, קתדרלה וביצורים. מה שתופס מיד את העין כאשר מבקרים בטירה בפעם הראשונה זה הארכיטקטורה שהושקעה בה מחשבה רבה, המונומנטליות וסגנון הרנסנס האירופי. את ימי הביניים המאוחרים עדיין ניתן להרגיש באולמות הטירה. כל גבעת ואוול היא סימן ההיכר של פולין.

wawel6

העבר המלכותי

 

בואו נכיר קצת את ההיסטוריה של הטירה. לפני אלף שנים, כאשר התהליכים המדיניים הסוערים הובילו אל הופעתה של המדיניות הפולנית, קרקוב הפכה למרכז של אירועים פוליטיים. מיקום נהדר וביטחון יחסי משכו לכאן את מלכי פולין, אשר החל מהמאה ה- 11 בחרו עבור עצמם את גבעת ואוול. בזמנו של קזימיר הגדול מגמה זו עדיין הייתה קיימת, וקרקוב זכתה למעמד של עיר הבירה. הטירה קיבלה מראה גותי, אותו הרסה שריפה נוראה במאה ה- 16.

בזמן שושלת היגלונית הבאה לאחר מכן, העיר ממשיכה לפרוח ולקבל כסף לבניית הקירות והטירה. אבל עם צמיחתה של המדינה הפולנית קרקוב מצאה את עצמה כמעט על גבול שטחה. לכן, במאה ה- 17 הוחלט להעביר את המגורים המלכותיים לוורשה. טירת ואוול מאבדת את המעמד שלה, אבל עדיין ממשיכים לקיים בה את טקסי ההכתרה, וכמו כן המלכים מוצאים כאן שלווה לאחר מותם. היום, בקריפטה של הטירה נמצאים תאי קבורה לא רק של מלכים, אלא גם דמויות בולטת אחרות של המדינה.

wawel5

במהלך חלוקה של פולין לשכנים, קרקוב הופיעה בצד האוסטרי, ובטירה התמקמו החיילים האוסטרים. רק בתחילת המאה ה- 20 הטירה חזרה אל ידי העם הפולני, וכאן החלו עבודות השיקום של המראה הקודם. בתקופה הקצרה שבין שתי מלחמות העולם טירת ואוול שימשה כמגוריהם של הנשיאים, ובימי הכיבוש הגרמני בטירה התמקם גנרל-המושל הגרמני.

 

טירת ואוול של היום

 

כאשר המבקר מגיע לוואוול, הדבר הראשון שהוא צריך לעשות זה לעבור דרך השער. לאחר מכן הוא ייכנס אל השטח הפנימי ויראה את אנדרטת תדיאוש קושצ’ושקו – הגיבור של תנועת השחרור של פולין בשנת 1794 שהשתתף במלחמה האנגלו-אמריקאית.

בשטחו של המתחם נמצאת קתדרלה שמורה להפליא. במגדל הפעמון שלה נמצא הפעמון המפורסם “זיגמונד”, אחד הסמלים הלאומיים של פולין. באותה הכנסייה קבורים מלכי פולין ודמויות חשובות כמו: סטפן באטורי, יוזף פילסודסקי, תדיאוש קושצ’ושקו ואחרים.

wawel7

האנדרטה העתיקה ביותר של טירת ואוול – רוטונדה של מרים הבתולה. גילה הוא יותר מאלף שנים. בתחילה, היא שימשה כבית תפילה. ישירות בבניין הטירה ממוקם מוזיאון המחולק לכמה חלקים: חדרי המלך, נשקייה ואולם עם בית האוצר. במוזיאון ממוקמת תערוכה ענקית, כאשר בין המוצגים נמצאים ציורים, פורטרטים, סמלים, כלי נשק ושריון וגם פריטים מחיי היומיום של המלכים והאצילים. בנשקייה מוצגים כלי נשק של מערב אירופה של סוף המאה ה- 15 – אמצע המאה ה- 17, חרבות עבור טקסים ושריונות לטורנירים.

wawel3

כאשר תחקרו את הפנים של הטירה, תוכלו לבקר גם במערה האגדית של דרקון הוואוול. גובה הקשת שלה הוא כ- 10 מטרים, והתיירים יכולים להיכנס למרחק של 81 מטרים, למרות שסך הכל אורכה — 270 מטרים. המערה שופצה לחלוטין וצוידה בתאורה נעימה. האווירה במערה פשוט מרתקת!

למרגלות חומות הטירה ממוקם פסל של דרקון עם להבות אש מתפרצות – זהו מקום מועדף לצילומים בקרב התיירים.

krakow-dragon

היום ואוול זה יותר מאטרקציה תיירותית. זהו סמל לאומי אותו הפולנים מנסים לשמר בקפידה. זהו המקום המבוקר ביותר על ידי אורחי העיר.

 

בשביל כל תערוכה צריך לקנות כרטיס נפרד בקופות.

חשוב לזכור שבימי שני מחלקים מספר מוגבל של כרטיסים חינם וכמות של האנשים שרוצים להיכנס אל הטירה – גדלה.

ללכת עם משקאות, לאכול ולצלם – אסור. בשביל זה יש בית קפה בשטח המוזיאון.

 

כתובת הטירה:

Wawel Royal Castle

State Art Collection

31-001 Krakow, Wawel 5

 

שעות פתיחה:

אפריל, ספטמבר: 06:00 – 19:00

מאי-אוגוסט: 6:00 – 20:00

נובמבר-פברואר: 06:00 – 17:00

מרץ, אוקטובר: 06:00 – 18:00

 

IsraelRussia