יעוץ לתכנון מסלולים לפולין
השכרת רכב בפולין
 

Lidzbark Warmiński

lidzbark warmiński

Lidzbark Warmiński, שנקראה בעבר Heilsberg – היא עיר פולנית שנוסדה בשנת 1240 על גדות הנהר Lyna. בעיר חיים כ- 6000 תושבים. ליד עיר זו, בשנת 1807, התנהל קרב של רוסים ופרוסים נגד הצרפתים. בינואר שנת 1945, במהלך מלחמת העולם השנייה, באזור זה התקיימו גם כן קרבות קשים. לאחר מלחמת העולם השנייה, שטח זה הועבר לפולין.

בחלק המזרחי של Lidzbark Warmiński, בין גבעות מיוערות עומד אחד המונומנטים החשובים ביותר של אדריכלות ימי הביניים, שנבנה במפנה המאות ה- 14 — 15 – טירת הבישופים של ורמייה. טירה מקסימה זו נמצאת במיקום הגנתי על רצועת קרקע צרה, בהסתעפות של שני נהרות, היכן ש- Symsarna זורמת אל תוך Łyna. מוקפת בחפיר, שבצדו השני נבנו: טחנה, מנסרה, נפחיית נחושת ושכונת המגורים וההנהלה – היא פשוט עוצרת נשימה. המגדל הגדול של הטירה יחד עם מגדלים פינתיים, הגלריות הגותיות של החצר, עיצוב פנים מקומר וצבעוני בעיקר – כל זה גרם לכך שהתחילו לקרוא לטירה “הואוול הצפוני”.

בישופים של ורמייה התמקמו כאן במשך כ- 450 שנים, משנת 1350 עד 1795. הבישוף הפולני האחרון של ורמייה לפני החלוקות היה סופר ומשורר מפורסם, ומחבר של יצירות קומיות Ignacy Krasicki.

Lidzbark Warmiński נקראת לעיתים קרובות “עיר אנשים מפורסמים”.

בשנת 1495 – 1496 ובין השנים 1503 — 1510, אצל דודו – הבישוף Lucas Watzenrode התגורר ניקולאוס קופרניקוס, המייסד העתידי של המודל ההליוצנטרי של העולם.

בין קירות הטירה, המדען כתב את “הערות על השערות…”. כאן הוא גם תרגם מיוונית ללטינית את יצירות Theophylact Simocatta.

המצפה האסטרונומי הממוקם במגדל השעון מהווה מחווה לאסטרונום המפורסם ניקולאוס קופרניקוס. מהתצפית שעל המגדל ניתן ליהנות מנופים יפים של Lidzbark Warmiński וסביבתה.

נכון להיום, בטירה ממוקם המוזיאון של והרמייה, הסניף של מוזיאון ורמייה ומזור שב- Olsztyn. כאן ניתן לראות את האמנות העתיקה של ורמייה ופרוסיה המזרחית ואת הציורים של האמנים הפולנים הבולטים של המאה ה- 20. באולמות של הטירה מוצגות יצירות מופת של יצירות גילוף דתיות וציורים בסגנון הגותי מהמאות ה- 17 — 18.

על קירות הטירה תלויים דיוקנאות של הבישופים של ורמייה, ובוויטרינות זכוכית נמצאים הפריטים הקשורים לחייהם. יש כאן גם פריטי אמנות תרבותית – בדים, ריהוט, דברי זהב. בחדר האוכל הקיצי נמצאים דיוקנאות של אבות Ignacy Krasicki, ובקומה מעל ניתן לראות ציורים של אמנים פולנים מהמאות ה- 19 — 20.

המבנים הנמצאים בחלק הדרומי הותאמו למגורים ומתפקדים כבית מלון 4 כוכבים «Hotel Krasicki».

Ignacy Krasicki היה התושב המפורסם האחרון של הטירה. העיר זוכרת ומכבדת את “נסיך המשוררים” – בכל קיץ, באמפיתיאטרון עוברים תחרויות מופעי תיאטרון “ערבי הומור וסאטירה של Lidzbark”.

הטירה יחד עם החלק הדרומי הסמוך מוקפים בחומות גבוהות עם חפיר עמוק, וכל זה יוצר אנסמבל אדריכלי ייחודי ברמה עולמית.

הטירה עצמה מרובעת בצורתה. היא פשוטה ומאופקת. בפינות שלה עומדים מגדלים. הכניסה הראשית אל הטירה ממוקמת בצדה הדרומי, והיא מובילה אל החצר הפנימית המרובעת, המוקפת בגלריות מקושתות בעלות 2 קומות. משם יתחיל המסע שלכם אל העבר…

 

booking-hebrew

IsraelRussia