זמושץ’ (Zamosc)

 

העיר הרנסנסית הקטנה זמושץ’ נחשבת לאחת הפנינות של פולין. בעיר העתיקה, יותר מ- 100 מבנים הם בעלי ערך אמנותי והיסטורי. העיר תוכננה על ידי אריסטוקרט ופוליטיקאי יאן זמויסקי (1542 – 1605), שרצה לבנות במרכז גבעת לובלין עיר מושלמת המוקפת בביצורים. כדי ליישם את התוכנית, זמויסקי בשנת 1580 שכר את שירותיו של האדריכל האיטלקי ברנרד מורנדו. במאה ה- 17, מיקומה האסטרטגי על נתיב הסחר החשוב שעבר ממזרח למערב הפך לסיבה לשגשוג של העיר.

על הביצורים העוצמתיים שלה לא יכלו להתגבר לא הטטארים ולא הקוזקים במאה ה- 17 המוקדמת, והיא הייתה אחת משלושת הערים בפולין, שהתנגדו לפלישה השבדית בשנת 1656.

בכיכר השוק של זמושץ’ שולט בניין עירייה בצבע ורוד עם מגדל הבארוק והשעון, אשר נחשב לאחד היפים ביותר בפולין. מימין לבניין העירייה שוכנים הבתים של סוחרים ארמנים של המאה ה- 17 עם אולמות מקורים, הצבועים בצבעים חזקים – ירוק, צהוב, אדום וכחול, וגם מעוטרים בקישוטים מזרחיים. המבנים בשלושת הצדדים האחרים של הכיכר נראים פשוטים יותר ופחות צבעוניים, אך הדבר לא מפר את ההרמוניה הכללית של המקום.

בכל צד של כיכר השוק, חוץ מהצד הצפוני בו נמצא בניין העיריה – ממוקמים 8 בתים. בצד הצפוני של כיכר השוק ממוקם מוזיאון הפולקלור המקומי, אשר פתוח מיום שלישי עד יום ראשון בין השעות9:00 — 19:00. במוזיאון תמצאו אוספים מהממצאים הארכיאולוגיים השונים ועד לנשק ופסלים דתיים, כולל דיוקנאות של משפחת זמויסקי והדמיה של העיר ההיסטורית העשויה מחימר. אבל הכי חשוב זה שהמוזיאון מאפשר לכם להיכנס פנימה אל שני בתי תושבים קודמים בכיכר השוק. רוב הקישוטים העשירים בבתים הם: גילופי אבן, ציורי קיר על החלקים העליונים של הקירות ותקרות יפות עם קורות עץ – הכל משוחזר בקפידה.

מצפון לכיכר השוק ממוקם הרובע היהודי לשעבר. בימי הזוהר שלה, העיר זמושץ’ היתה עיר רב-לאומית: הגיעו לסחור כאן יהודים, ארמנים, גרמנים, יוונים, טורקים, איטלקי והולנדיים. בבית הכנסת לשעבר היום ממוקמת הספרייה העירונית.

ממערב לכיכר השוק נמצאת קתדרלה גדולה, אבל יחסית צנועה Katedra Zmartwychwstania Panskiego i sw. Tomasza Apostola.

מדרום לכיכר השוק נמצא מוזיאון הדתות (שעות פתיחה – שני עד שישי בין השעות 10:00 — 15:00, שבת וראשון בין השעות 10:00 — 13:00). במוזיאון ממוקם אוסף קטן הנכנס לשלושה אולמות של תשמישי קדושה וציורים של תקופת הרנסנס.

בקצה המזרחי של העיר העתיקה של זמושץ’ נשארה אחת משבעה המצודות, שמהוות חלק מהמבצר המקיף את העיר. “שער לבוב” הממוקם ליד שוק גדולה אך לא יוצאת דופן – הוא אחת משלושת הכניסות המקוריות לזמושץ’. מול השער ממוקמת כנסייה פרנציסקנית גדולה שלא שמרה על פאר הבארוק שלה משום שנהרסה במהלך המלחמה, כאשר הפולשים הפכו אותה קודם לבית חולים ואחר כך לצריפי חיילים.

zamosc-map-001

למרות שזמושץ’ נכללת ברשימת המורשת העולמית של אונסק”ו, התושבים של העיר עדיין לא התרגלו לסקרנות של התיירים הזרים, והתכונה הזו הופכת את העיר הקטנה הזו לאפילו יותר אטרקטיבית!

 

רשימה של בתי מלון מומלצים בעיר

שם של בית המלוןיתרונות, חסרונות, למה מומלץ
Morandówkaמקום הכי מרכזי בעיר, מעלית, בניין היסטורי אך החדרים מרווחים ומודרניים, מחיר טוב
Mercure Zamosc Stare Miastoמקום מרכזי, מלון נקי וטוב, מעלית
Hotel Carskie Koszaryמלון טוב, לא בדיוק במרכז אך עם מיקום לא רע

 

IsraelRussia