רחוב גרודסקאיה (Grodska Street) בקרקוב

 

רחוב GRODSKA – הוא אחד הרחובות העתיקים ביותר של קרקוב, הוא היה חלק מנתיב המסחר המוביל מדרום לצפון.  רחוב היה חלק מהמסלול המלכותי, שדרכו המלכים הפולנים המשיכו את דרכם לבאבילון. השם גרודסקאיה מופיע במסמכים עירונים מן המחצית השנייה של המאה ה 13.
מקורו  של רחוב גרודסקאיה מתחיל בכיכר השוק וממשיך לכיוון דרום.  הליכה לא מהירה לאורך הרחוב תוביל אל האטרקציות העיקריות של קרקוב: כיכר הרפובליקה הדומיניקנית, אול סיינטס, כנסיית פטר השליחים הקדושים, פול הקדוש.

ברחוב גרודסקאיה היו קיימים כנסיות-סנט מרי, כנסיות של כל הקדושים שאינם קיימים היום.
עד לפני השריפה הגדולה של שנת 1850  הרחוב ליד כיכר השוק היה די צר מימדים, מה שהשפיע לרעה על התנועה של תחבורה ציבורית. לאחר השריפה  הגדולה – הרחוב גרודסקאיה מורחב, רכש מראה הרבה יותר יצוגי .

בפארק בצומת הרחובות גרודסקאיה ופודזאמקצה פעם היה קיים  בית מסחר “דבנו” . בניין מסיבי של  שתי קומות היה מוסתר מעיני עוברי אורח. בית מסחר  חדל להתקיים בסוף 1940-1941, כאשר שלטונות גרמניה החלו ליישם רעיונות משלהם לגבי היעד של בניינים בקרקוב.
הרבה בתים ברחוב גרודסקאיה בעלי סיפורים מענייניםברחוב זה  חיו מפורסמים רבים ואנשים מעניינים אחרים .
בבית מספר 3 עבדה בית דפוס של  ניקולאי וג’ון, במספר בית 22 ,  בשנת 1840 נולדה אחת מהשחקניות הכי גדולות ומפוסמות בעולם-אלנה מודסקה. על החזית של  הבניין לכבוד מאה שנים להולדתו של השחקנית הוקם לוח זיכרון ומיני אנדרטה. בית מס 52 היא מכללה הישועי לשעבר , אשר נוסדה ברבעון הראשון של המאה השבע עשרה. לאחר פירוק הסדר המכללה בשנה 1773 אוכלסו הבניינים  למטרות ציבוריות.
רוב הבניינים ברחוב  גרודסקאיה מוגדרים כמונומנטים  אדריכליים.

עוד על קרקוב ועל הסביבה :

לא נמצאו תוצאות

העמוד שביקשתם לא נמצא. נסו להגדיר טוב יותר את החיפוש, או השתמשו בניווט למעלה כדי למצוא את הפוסט המבוקש.

IsraelRussia