לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) + . תענו לכל פנייה באותו היום. כשנמצא עם אנשים לא יכול לדבר ולכן מבקש רק בהודעות. פנוי לשיחות בשעות הערב

המלצות לסיורי זיכרון ושואה באזור וורשה

 

שלום, נעים להכיר,שמי עידן אני מדריך בעברית בפולין, מיסד עמותת מדריכי פולין, מדריך מסעות שואה, טיולים וסיורים בכל רחבי פולין. אני נשאל לא מעט על סיורים עם פאן יהודי, מחנות ריכוז והשמדה, סיורים בין אתרי שואה שונים באזור וורשה ובוורשה עצמה.

ריכזתי כמה מסלולים הנפוצים והמבוקשים ביותר בכתבה קצרה זו:

 

מסלול 1 – מסלול היהודי בוורשה

מסלול היהודי בוורשה מחבר בין האנדרטאות ואתרי מורשת היהודית בוורשה. יותר בהרחבה ניתן לקרוא (וגם להירשם לסיור) בעמוד של סיורים מודרכים בוורשה.

לדעתי, זה סיור חובה לכל מי שרוצה לדעת על יהודי פולין ואירופה, על  וורשה  ועל השואה. בהמשך לסיור זה היתי ממליץ להיכנס למוזיאון היסטוריה של יהודי פולין ( מוזיאון POLIN) . מוזיאון וסיור יתנו לכם הרבה ערך מוסף בנושא.

 

מסלול 2 – סיור למחנה ריכוז והשמדה מיידנק

 

Majdanek (6)

סיור מודרך בעברית, מתרכז בעיקר בסיור במחנה ריכוז והשמדה מיידנק ( KL LUBLIN בשם הגרמני רשמי שלו) . מחנה מיידנק – מחנה הראשון ששוחרר על ידי חיילי צבא האדום בקיץ 1944, מחנה שעשה זעזוע בעולם המערבי כי זה היה מחנה הראשון אשר ממנו התחילו לזרום תמונות, תיעוד ועדויות. מחנה ומבנים ברמת אוטנטיות גבוהה מאוד. סיור במחנה בהדרכתי מתקיים כשעתיים וחצי – שלוש שעות.

בהמשך לסיור במיידנק אנו מסיירים בדרך כלל בעיר לובלין עצמה או נוסעים לעיירה קאזימז’-דולני.

 

מסלול 3 – מחנה השמדה טרבלינקה

כשעה וקצת נסיעה ברכב ממרכז וורשה ואנו מוצאים את עצמנו ביער סמוך לכפר טרבלינקה. סיור למחנה השמדה טרבלינקה, בתפיסתי, הוא אחד מן הקשים להבנה, כיוון שקשה מאוד לדמיין שביער פסטורלי כל כך, על כרחת יער לא גדולה, נרצחו באכזריות כמעט 1.000.000 בני אדם.

מחנה השמדה טרבלינקה ( טרבלינקה II ) – זה מחנה שהוקם בסמוך (2 ק”מ) למחנה עבודה טרבלינקה I.

אני ממליץ לא להחמיץ ולהגיע גם לטרבלינקה I, אתר הרבה פחות מבוקר ממחנה טרבלינקה II. בטרבלינקה I ניתן לראות שרידי מחנה, מחצבות בהם עבדו אסירי המחנה, בית הקברות והרבה יותר.

סיור לא מסתפק רק בשתי אתרים האלו. אנחנו מסיירים גם באתרים נוספים שקשורים למחנה. למשל רמפה בה היו מפצלים קרנות, תחנת רכבת ועוד הרבה אתרים אחרים.

 

מסלול 4 – מחנה השמדה חלמנו נאד נארב

מחנה השמדה הראשון שהוקם בשטח פולין. מחנה הוקם עוד לפני קבלת החלטות על פתרון הסופי. במחנה הושמדו יהודים מחבל ורטגו, אדמת פולין אשר צורפה לגרמניה הכובשת.

השמדה במשאיות גז מתוצרת רנו.. כן, זה כאן.

נסיעה של 180 ק”מ מערבה מוורשה (שעה וחצי ברכב לכל כיוון) ומגיעים למחנה, נכון יותר מגיעים לחלק של המחנה בו היו קולטים המגיעים. בהמשך מסיירים גם בחלק של שדות קברי העמוניים ביער.

בהמשך הסיור בדרך כלל מבקרים בעיר לודז’ שנמצאת לא רחוק מהמחנה.סיור למחנה חלמנו – סיור יחודי, מרגש במיוחד.


 

 

מוזמנים להירשם לסיורים בהדרכתי. מרגיש גם מחויבות המוסרית להעביר כמה שיותר חומר בנושא השואה ואתרים בפולין. לתאום סיורים נא לפנות בבקשה למייל  idan.poland@gmail.com 

 

בכבוד רב,

מייסד עמותת מדריכי פולין, עידן רץ

 


מכשירי שמע בסיורים 325X325

כל הסיורים מתבצעים עם מערכות שמע איכותיים . מאפשר המשך הדרכה גם במקומות צפופי אדם או מקומות צרים ( למשל הליחה על מדרכת הכביש). בסיום כל יום הדרכה אנו דואגים להטעין את המכשירים ולספק אוזניות חד-פעמיות לכל משתתף בסיור.

 

 


 

IsraelRussia