רובע היהודי של קרקוב (Kazimierz)

קז’ימייז- בפולנית: Kazimierz, הגה “קַזִ’ימְיֶישׁ”; ביידיש: קזימיר, קוזימיר או קוזמיר;
זהו הרובע היהודי של קרקוב , היום הוא המחוז של קרקוב, פעם הייתה כאן עיר עצמאית. ישנם ראיות של יחסי שכנות טובים היסטוריים בין יהודים לפולנים.

כאן שוכנה הקהילה היהודית, היו מוקמים אירועים של תרבות, ארגון של פעילות  אומנותיות וספורטיביות, כאן שוכנו מפלגות אשר היו מייצגות את היהודים בפרלמנט. בקז’ימייז התמקדו החיים הרוחניים של יהודי קרקוב. הם התפללו בששת בתי כנסת אורתודוקסיים (הבכור, בליטות, גבוה, יצחק, פופר, קופה) ובית הכנסת טמפל, שהכיל את הקומונה וגם פעלו בו הרבה בתי הפולחן של ארגונים ואישים דתיים.

עם הגעתו של הנאצים בדצמבר 1939, היהודים נלקחים לאזור Podgórze, שבו בשנת 1941 הקימו גטו.
יש בניינים ששרדו או שוקמו לאחר המלחמה. לדוגמא, בית ההכנסת של יצחק, אשר נבנה במקור על ידי אדריכלים איטלקים במאות ה XVII שוקם על בסיס תרומה נדיבה של כסף מהבנקאי יצחק יעקובוביץ. בית הכנסת שוקם  במלואו בשנים שלאחר המלחמה.

כאן יש תיעודים המדגימים את ההיסטוריה של קרקוב יהודית, למשל בערבים יש מופעים של מוסיקה יהודית, כמו כן מציגים תערוכות אמנות.
בית הכנסת רימא-  Remu  נבנתה בשנת 1553 והוא בית כנסת פעיל. סמוך אליו -בית הקברות היהודי .
בקז’ימייז ישנו מקדש מפואר של כנסיית הקבר, אשר נוסדה בשנת 1340 על ידי המלך קזימיר הגדול.במאה XV ליד כנסיית הקבר נבנה מנזר ובית המקדש הועבר לתחום שיפוטה היו צילומי הסרט  “רשימת שינדלר”  של סטיבן שפילברג היו ב קז’ימייז

כתובת:
Kazimierz, Kraków, Poland

עוד על קרקוב ועל הסביבה :

לא נמצאו תוצאות

העמוד שביקשתם לא נמצא. נסו להגדיר טוב יותר את החיפוש, או השתמשו בניווט למעלה כדי למצוא את הפוסט המבוקש.

IsraelRussia