בזיליקת מריה הבתולה או  בזיליקת מריה הקדושה – Kosciol Mariacki

קתדרלה בסגנון גותי של מריה הקדושה בקרקוב היא כנסייה המרכזית של העיר. בניין מודרני שניתן לבקר בו היום הוא השלישי במספר שקם במקום זה. הסיבה ההיסטורית לכך – היא משום שהכנסייה השנייה נחרבה במהלך הפשיטות המונגוליות-הטטריות בשנת 1241.

בניית הבזיליקה בעלת שלושה אולמות החלה באמצע המאה XIV והסתיימה ב -1397, כאשר האדריכל מיקולאי ורנר  (Mikołaj Wierzynek) בנה קמרון. אומנם, לקח עוד  כמאה שנים  כדי לסיים בניה של  שני מגדלים,לצרף את הקפלה ולסגור את קמרונות.

מגדל הצפוני הוכתר עם צריח גותי גבוה אשר צמח מתוך כתר מוזהב, בדרום –ניתן לראות את הקסדה של הצריח יפיפה בסגנון רנסנס.

המבקר בקתדרלה של  מריה הקדושה יכול לראות בבירור ששני המגדלים בנויים (במקור  בסגנון הגותי הפולני)  –  שנוספו להם עיטורים מאוחרים יותר בסגנון שונה.

אז מה ניתן לראות היום בקתדרלה של מריה הקדושה?

הפנים צבעוניים של הכנסייה, עם שפע של ציורים מעולים, פסלים וויטראז’ים- כל אלו מייצרים פנורמה רחבה של סגנונות – החל בסגנון גותי ובסגנון הבארוק,  ולסיים  בסגנון  “המודרני”.
אבל תשומת הלב העיקרית תמיד מתמקדת באוצר הגדול ביותר של המקדש – המזבח הראשי, שהוא יצירת אומנות מוייט סטבוש* ( בנוי במחצית השנייה של המאה XV. )  שגולף אליו רשימת שמות של החיים והמתים לשם הזכרתם בזמן תפילה, מזבח זה הפך ליצירת מופת מוכרת בסגנון גותי מאוחר, עם אלמנטים מתקופת הרנסנס.

כתובת: plac Mariacki 5, 31-042 Kraków

היא נמצאת בחזית כיכר השוק המרכזית של קרקוב.מכירת כרטיסי כניסה – בקופות ממול הכניסה שנמצאת מצד ימין של הכנסייה.

*Altarpiece of Veit Stoss (Ołtarz Mariacki Wita Stwosza)

עוד על קראקוב ועל הסביבה :

לא נמצאו תוצאות

העמוד שביקשתם לא נמצא. נסו להגדיר טוב יותר את החיפוש, או השתמשו בניווט למעלה כדי למצוא את הפוסט המבוקש.

IsraelRussia