Lodz

Sulejow

Spała

Nieborów

Łowicz

Ozarow

Uniejów

Rawa Mazowiecka

Łęczyca

מחוז Lódzkie

המחוז Lódzkie ממוקם במרכזה של פולין, כאשר צפון המחוז הוא אזור מישורי והדרום – הררי. במערב משתרע עמק נהר ורטה ובמזרח – נהר Pilica.
בשל מיקומו המרכזי והודות לשלושה מסלולים טרנס-אירופיים – המחוז הזה הוא נקודה נוחה לסחר טרנזיט.
במחוז ישנם גם משאבים טבעיים רבים, כגון גיר, פחם ומים מינרליים. בנוסף, החקלאות ממלאת תפקיד מרכזי במשק של המחוז.
עיר הבירה, כמו גם מרכז תעשייתי וכלכלי חשוב של המחוז היא העיר לודז.

על שטחו של המחוז לודז’ נמצאים 7 פארקי נוף ו- 20 פארקי נוף טבעיים, 88 שמורות טבע ו- 800 שטחים חקלאיים אקולוגיים, כמו גם יותר מ- 3500 מונומנטים של הטבע.

מחוז לודז’ הוא לא אחד האזורים התיירותיים הפופולריים ביותר, אך בכל זאת שטח המחוז מתאים בצורה אופטימלית עבור רכיבה על אופני הרים, רכיבה על סוסים, ספורט מים או תיירות כפרית. במחוז מפותחת תיירות רגלית, תיירות שייט בקיאקים ותיירות רכיבה על סוסים, כאשר מסלולי הטיולים מתחדשים כל זמן. מתפתח גם סוג נוסף של תיירות – Geotourism, כאשר המסלולים התיירותיים עוברים בעיקר בפארקי נוף.

חובבי הצומח יכולים לבקר במקום ששמו Rogow, שם יש את אחד הגנים הבוטניים הוותיקים והעשירים ביותר בפולין.

אוהדים של בילוי פעיל ימצאו קסם מיוחד בנופש על החוף של המאגר Sulejow, הנמצא בפארק נוף Sulejów Landscape Park. במאגר המוקף ביערות תוכלו לעסוק בספורט מים ודיג. ביערות שמסביב תוכלו לרכב על אופניים ועל סוסים וכמובן לקטוף פטריות ופירות יער.

במחוז Łódź ממוקם מתחם נופש מודרני גדול – Uniejów-Zdrój, אשר כל הזמן מתרחב ומשתפר. בספא המדהים שלו תוכלו לא רק לעבור טיפולי יופי מסוגים שונים, אלא גם לשפר את מצבכם הבריאותי.
באזור Spała גם נמצאים הרבה אתרי נופש.

pilliza river

לחובבי המונומנטים הארכיטקטוניים אנו מציעים לבקר במתחם הארמון והגנים בסגנון הבארוק ב- Nieborów ואת המנזר הציסטרציאני מימי הביניים ב- Sulejow.
מקומות נוספים בעלי עניין מיוחד הם הכנסייה הרומנסקית ב- Tum והטירה הגותית ב- Oporów.

אחד המקומות הייחודיים ביותר במחוז – זה פארק נוף רומנטי “Arkadia“, אשר הוקם במאות ה-18 — 19. הנוף היפה של בריכה טבעית עם שני איים מכוסים צמחייה – פשוט נהדר. בכל היופי הטבעי הנפלא הזה משתלבים מבנים שנבנו בסגנונות הניאו-גותי וניאו-קלאסי.

Sulejow

ערי המחוז

בגלל העובדה שהמרכז ההיסטורי והתרבותי של המחוז לודז’ היא עיר לודז’, נתחיל היישר ממנה.
לודז’ – היא מרכז תעשיית הטקסטיל של המחוז לודז’ ושל פולין כולה. מפעלי הטקסטיל הראשונים הופיעו כאן במאה ה- 19. אפשר לומר בבטחה כי באותה התקופה, בעיר פרחו מפעלי הטקסטיל שנחשבו לגדולים בעולם.

הפולנים היוו רק 50% מכלל האוכלוסייה בעיר, ושאר האוכלוסייה היו גרמנים ויהודים. לכן, בגלל ערבוב כזה של אוכלוסייה נבנו כאן כנסיות קתוליות, כנסיות אוונגליסטיות ואורתודוקסיות, כמו גם בתי כנסת.
בעיר נמצאים הרבה מונומנטים ארכיטקטוניים של המאה ה- 19 – קומפלקסי מפעלים הכוללים: ארמונות השייכים לבעלי המפעלים, המפעלים עצמם ובתים בהם גרו הפועלים. דוגמא לאנסמבל אדריכלי כזה יכול להוות קומפלקס המפעל של Izrael Poznański. רוב הרכבים הללו מתמקד ברחוב הראשי של העיר לודז’ – פיוטרקובסקה.

פיוטרקובסקה

במהלך מלחמת העולם השנייה, רוב האוכלוסייה של לודז’ הושמדה. מנת 1940 עד 1944 בעיר היה אחד הגטואים היהודיים הגדולים ביותר. לאחר השחרור, בלודז’ נותרו כ- 250 אלף בני אדם. בעיקר פולנים. האוכלוסייה היהודית הושמדה כמעט לחלוטין.

היום, לודז’ היא מרכז תרבות וערכים של המחוז והפולין כולה. מאוד ידוע בעולם המוזיאון לאמנות המודרנית הנמצא בעיר. כמו כן, פופולריים מאוד האופרה, התיאטרון המוזיקלי ותיאטרון הדרמה. פסטיבל האמנות הבינלאומי העובר בעיר גם פופולרי מאוד בעולם. אירוע חשוב נוסף הוא פסטיבל הדיאלוג של ארבע תרבויות. הרעיון שלו קשור להיסטוריה והפיתוח של העיר.

אטרקציה גדולה נוספת של העיר – רחוב פִּיוֹטרקוֹבסקָה. זהו רחוב הקניות הארוך ביותר באירופה. בפאבים, בתי קפה ומסעדות של הרחוב הזה נפגשים התיירים והתושבים של העיר. כמו כן, בעיר יש מקומות בידור רבים כמו בתי קולנוע, תיאטרונים, מרכזי תרבות, תערוכות אמנות ומועדוני לילה.
יש במחוז לודז’ גם עיר שמפורסמת באמנות העממית הייחודית – זוהי Łowicz. התרבות של לוביץ שמרה על טכסים ומסורות לאומיים עתיקים. כאן תוכלו להכיר את הפולקלור המקומי והתלבושות הלאומיות. באחד החגים הדתיים, תושבי העיר מתלבשים בתלבושות צבעוניות ומקוריות ומארגנים תהלוכה מדהימה.
בנוסף, העיר הזו ידועה באמנות של חיתוך נייר.

בעיירת Ozarow כדאי לבקר באחוזת העץ מהמאה ה- 18, שנבנתה בסגנון הבארוק. האחוזה עצמה מוקפת בפארק היסטורי. בבניין האחוזה ממוקם היום מוזיאון פנים.

ב- Nieborów נמצאים אחד המגורים האריסטוקרטיים היפים ביותר המוקפים בפארק נוף עתיק. לא רק הארמון עצמו נשמר במצב מצוין, אלא גם הפנים שלו. גרם המדרגות המרכזי מצופה בעשרות אלפי אריחים הולנדיים עבודת יד מהמאה ה- 18, כאשר בכל אריח יש ציור ייחודי משלו. היום ממוקם בארמון מוזיאון לאומי.

אנדרטאות של התרבות החומרית, בתי עץ ישנים, טחנות ועבודות יד עממיות מקוריות ניתן לראות במוזיאונים באוויר הפתוח ב- Sromów, Maurzyce, Opoczno, ו- Sieradz.

טירות המחוז ומקומות היסטוריים אחרים

על שטחו של מחוז לודז’ נמצאות מספר טירות עתיקות:

ב- Uniejów תמצאו את טירת הארכיבישופים של Gniezno. הטירה שנבנתה במאה ה- 14 חודשה במאה ה- 20, והיום נמצא בה בית מלון מדהים בעל אווירה היסטורית.
ב- Rawa Mazowiecka נמצאת הטירה Zamek ksiazat mazowieckich – טירה נוספת מהמאה ה- 14. במגדל הטירה נמצא מוזיאון הטירה והעיר.

ב- Łęczyca – נמצאת טירה של קזימיר המלך. המבנה ההגנתי נבנה על גבעה ומוקף בחפיר מים. בבניין הטירה נמצא כיום מוזיאון.

ב- Drzewica – נמצאות הריסות גרנדיוזיות של טירה מימי הביניים, שנבנתה בסגנון מעורב גותי-רנסנס.

אם אתם רוצים לראות טירת אבירים אמיתית, כדאי לכם לבקר ב- Oporów, בטירה גותית מהמאה ה- 15. נכון לעכשיו, נמצא כאן מוזיאון של פנים מסוגננים, אשר מציג אוסף של רהיטים ויצירות אמנות של כל תקופות קיומו. הטירה משתרעת על שטח גדול ומוקפת בגנים מטופחים ויפים. היא בנויה על אי מלאכותי המוקף בחפיר מגן.

בנוסף, במחוז כולו תוכלו למצוא מונומנטים ארכיטקטוניים כנסייתיים מהמאות ה- 15 ו- 16.

בואו לבקר במחוז לודז’ ולהכיר את העושר ההיסטורי והתרבותי שלו!

תהיו באזור ? רוצים עוד מידע ? טיפים לטיול טוב ?

    פרטים אישיים

  • שאלתכם קשורה ל..

 

אני לא רובוט

מידע שימושי על פולין
בתי מלון וצימרים מומלצים בפולין
מסלולי טיול בפולין
השכרת רכב בפולין
שירותי הסעות בפולין עם נהג צמוד
שירותי הסעות בפולין עם נהג צמוד
IsraelRussia