סרטים אודות השואה בפולין

 

כידוע היהודים והשואה הינם חלק בלתי נפרד מההיסטוריה המורכבת של פולין. קשה לדבר על ההיסטוריה של העם היהודי והשואה בלי להתייחס לפולין, ולדבר על פולין ללא הזכרה של היהודים בה גם היא למעשה בלתי אפשרית הודות לחלק המשמעותי שלהם בדברי ימיה. על כן החלטתי לרכז לכם מספר סרטים שיש עליהם “חובת צפייה” לפני שנוסעים לפולין, שהרי תמונה (או סרט במקרה הזה) שווה אלף מילים. כמובן שגם מי שלא מתעתד להגיע לפולין יכול למצוא עניין רב בסרטים הללו:

psantran main

הפסנתרן (2002) – הוא סרט דרמה עטור פרסים משנת 2002 בבימויו של רומן פולנסקי. הסרט מבוסס על ספרו האוטוביוגרפי של ולדיסלב שפילמן – פסנתרן יהודי-פולני מחונן ששרד את השואה בוורשה.

רשימת שינדלר שער DVD

רשימת שינדלר (1993) – אחד מסרטי השואה היותר מוכרים, בבימויו של הבמאי היהודי-אמריקאי סטיבן ספילברג. הסרט המבוסס על ספר בשם זהה שכתב תומאס קנילי, אשר מספר את סיפורו האמיתי של התעשיין הגרמני אוסקר שינדלר, שעסק בתקופת השואה בהצלת חייהם של יהודים רבים ממכונת ההשמדה הנאצית.

escapefromsobibor-old

הבריחה מסוביבור (1987)– סרט בריטי על סיפור המרד במחנה ההשמדה סוביבור, בו נרצחו לפחות 170,000 בני אדם ובוים על ידי ג’ק גולד. תסריט הסרט נכתב על ידי ניצול מחנה סוביבור, תומאס בלאט, והתבסס על ספרו של ריצ’רד ראשקה (Rashke) שהתפרסם תחת אותו השם כמה שנים קודם לכן.

Sobibor_film_2018

סוביבור (2018) – סרט נוסף על מחנה ההשמדה סוביבור. הסרט מבוסס על הספר של איליה וסילייב, “אלכסנדר פצ’רסקי: פריצת הדרך לחיי נצח”. הסרט נבחר כמועמד לפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר מטעם רוסיה.

_the_boy_in_the_striped_pyjamas

הנער בפיג’מת הפסים (2008) – סרט המתאר את השואה מנקודת מבטו של ילד גרמני, בן של קציו נאצי שעובר עם הוריו לגור ליד מחנה השמדה ובעת שיטוטיו באזור נתקל בגדר המחנה ומהצד השני שלה, בילד יהודי בשם שמואל. ברונו, הילד הגרמני לא מבין מה פשר הדבר, אך אט אט הם מתחברים עד שהאמת המרה מתגלה לילד הגרמני.

IDA

אידה (2013) – סרט המתאר את החיים בפולין של שנות ה-60 כאשר זיכרון המלחמה היה עדיין טרי. במוקד הסרט הנערה אידה שגדלה במנזר קתולי, לשם נשלחה על ידי אמא במהלך המלחמה על מנת להינצל מהשמדה. הסרט עוקב אחר מפגשה עם דודתה (אחות אמא) בו היא מתוודעת לראשונה להיסטוריה המשפחתית שלה.

god on trial

אלוהים על דוכן הנאשמים (2008) –  הוא סרט של ה-BBC משנת 2008, שכתב פרנק קוטרל בויס. הסרט מתרחש במחנה ההשמדה אושוויץ במלחמת העולם השנייה. האסירים היהודים מעמידים את אלוהים לדין על נטישתו את העם היהודי, כאשר השאלה הנידונה במהלך המשפט היא האם אלוהים שבר את הברית עם העם היהודי, בכך שאפשר לנאצים לבצע רצח עם. הסרט מבוסס על חוויה שתוארה על ידי הסופר ניצול השואה אלי ויזל בספרו “המשפט של אלוהים”.

אשתו של מנהל גן החיות (2017) – הסרט המבוסס על הספר הנושא את אותו השם מביא את סיפורם של מי שהיו לימים חסידי אומות עולם, מנהל גן החיות ואישתו יאן ואנטונינה ז’בינסקי שפעלו בימי השואה להסתיר מאות יהודים בביתם ששכן בתוך גן החיות העירוני של ורשה.

תגובת אחת.

  1. דניאל

    תודה, יופי של תמצית הדברים. היית מוסיף לרשימה עוד כמה יצירות קולנוע על השואה

IsraelRussia