בית הכנסת הישן בקרקוב

 
בית הכנסת הישן שממוקם בקרקוב, הוא אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר ששרדו בפולין ואחד המונומנטים החשובים ביותר של האדריכלות היהודית באירופה. בתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה- מילא בית כנסת תפקיד תרבותי ודתי מרכזי בחיים של קהילה היהודית בקרקוב.

בית הכנסת נבנה במחצית השנייה של המאה ה -15, כאשר היהודים באו לקרקוב מצכיה. בניין  המקורי בעל שתי אולמות היה עשוי לבנים , ונועד רק עבור תפילות גברים. הקיר המזרחי של הבית כנסת נמצא בסמוך לחומות העיר ואף נוגע בהם, בגלל העובדה הזאת הבניין נחשב כחלק מביצורים של העיר.

בבניין של בית ההכנסת היה אולם כפול, אשר התבסס על עמודים, וגג בצורת משולש. בתי כנסת דומים – שבנויים בצורה הגותית – ניתן לראות בפראג, בוורמס וגם  ברגנסבורג.

במחצית השנייה של המאה ה -16 הבניין  נבנה מחדש על ידי האדריכל מתיאו גוצ’י, שלאחרי השיפוץ  זה הופיע בו חלק המיועד לתפילות  של נשים ולובי מרווח. לאחר עבודות שיפוץ ורקונסטרוקציה בית הכנסת הפך למרכז הקהילה היהודית בקז’ימייז. בשנת 1557 פרצה שריפה גדולה, אשר הרסה  את בית הכנסת. אחרי טרגדיה זו השיקום היה באחראיותו של  אדריכל מהתאו גוצ’י (Gucci) , שהקנה לו את התכונות של סגנון רנסאנס.

נאום חוצב להבות ליהודי קרקוב  של תדיאוש קושצ’ושקו – הפך לאחד האירועים החשובים ביותר בהיסטוריה של המקום, שדחק אותם להילחם על החופש של המולדת המשותפת.

במאה ה -20, ובשנים שלפני המלחמה, בית הכנסת נבנה מחדש מספר פעמים על חשבון התורמים וסובסידיות רבות.

מלחמת העולם השנייה  הייתה תקופה טרגית  עבור בית ההכנסה , שבמהלכה היא נהרסה לחלוטין על ידי הנאצים. ציוד פיוטים, כסף, טקסטיל, ארכיונים, ספריה, שנאספו במשך כמה מאות שנים נלקחו ובוזזו ע”י הנאצים, נהרסו תקרות ועמודים מעוטרים .בסוף אוקטובר 1943, מול הקירות של בית הכנסת  חיילים נאציים הוצאו להורג  30 פולנים.

בשנים שלאחר המלחמה, נשארו כאן חורבות של בית הכנסת הישן  והבניין התחדש רק בשנת 1959, לאחר שזה הוסב למוזיאון . כיום במקום זה יש סניף המוזיאון ההיסטורי של קרקוב – מוזיאון התרבות וההיסטוריה של היהודים.

כתובת  :Szeroka 24, 31-053 Kraków

עוד על קרקוב ועל הסביבה :

לא נמצאו תוצאות

העמוד שביקשתם לא נמצא. נסו להגדיר טוב יותר את החיפוש, או השתמשו בניווט למעלה כדי למצוא את הפוסט המבוקש.

IsraelRussia