פיוטרקוב טריבונלסקי (Piotrków Trybunalski)

העיר הציורית פיוטרקוב טריבונלסקי (Piotrków Trybunalski) נמצאת במרכז פולין, דרומית ללודז’, בליבו של אזור שטוח שאינו עשיר במראות טבע מרהיבים של הרים ואגמים, אך גם אם אין מסביבה את אותן שמורות יפהפיות שאתם עשויים למצוא באזורים אחרים של המדינה, הרי שהעיר בהחלט מצדיקה ביקור, הן מכיוון שיש בה הרבה היסטוריה ואופי והן מכיוון שהמיקום המעולה שלה הופך אותה למקום שנוח וקל לעבור דרכו, כשנוסעים מכאן לשם…

פיוטרקוב טריבונלסקי היא אחת הערים העתיקות בפולין ושמה מוזכר כבר בתעודות בנות 800 שנה. בזכות מיקומה המרכזי, בלב פולין, היא שימשה צומת דרכים אסטרטגי לאורך ההיסטוריה, ונערכו בה כינוסים חשובים וועידות גדולות, בהם נטלו חלק בני האצולה, השליטים ואנשי כמורה בכירים. גם חוזים גדולים ומשאים ומתנים נערכו בעיר, שכן מיקומה היה נוח לכל המשתתפים וזה גם מה שהפך אותה לעיר מסחר קוסמופוליטית, בה התיישבו במרוצת השנים בני לאומים שונים, כולל גרמנים, הונגרים ואפילו ארמנים וכמובן… יהודים, שתרמו לכלכלת העיר ולתרבותה.הקהילה היהודית של העיר החלה את דרכה אי שם במהלך המאה ה-16, לפני כמעט חמש מאות שנה (למרות שיהודים ישבו כאן אפילו לפני כן) אך דרכה לא הייתה סוגה בשושנים… שורה של צווים ותקנות אסרו על היהודים לגור בעיר עצמה, אלא רק מחוצה לה ולהיות בני חסות של בעלי האחוזות. גם בשלב מאוחר יותר, כשהורשו היהודים למכור ביריד שבעיר, התנכלו להם הנוצרים המקומיים וכשהורשו היהודים, לבסוף, להתגורר בעיר, הם סבלו מפוגרומים ועלילות דם…

Piotrków Trybunalski (6)

ערב מלחמת העולם ה-II מנו היהודים למעלה מרבע מאוכלוסיית העיר, אך מרביתם נספו בשואה והמעט ששרדו עזבו את העיר ועלו לארץ, או היגרו למערב. בין בניה המפורסמים של העיר ניתן למצוא כמה וכמה יהודים ידועי שם, כמו הרב הראשי לשעבר, ישראל מאיר לאו, הרב חיים אלעזר וקס (מחבר ה”נפש חיה”) והפסיכולוגית אליס מילר.

Piotrków Trybunalski (2)

כיום פיוטרקוב טריבונלסקי היא עיר נעימה ואלגנטית, ובה שמונים אלף תושבים והרבה מבנים היסטוריים יפהפיים, פארקים ורחובות קטנים ומטופחים שכיף לשוטט בהם.

מה יש לראות ולעשות בפיוטרקוב טריבונלסקי ?

מתחילים, כמובן, מהחלק ההיסטורי של העיר, הנמצא מזרחית מתחנת הרכבת, שם יש רחובות יפים, שלאורכם מבנים ישנים ומלאי אופי, סמטאות צרות מרוצפות, גינות מטופחות וכמובן הרבה בארים ובתי קפה קטנים ואינטימיים, שכיף לבלות בהם ביום קיץ שטוף שמש…

בכנסייה האורתודוקסית המרשימה, על הפינה של רחוב Slowackiego וכיכר Plac Kościuszki, במרכז העיר, יש עיצוב פנים מאוד עשיר ומפואר וממש מול הכנסייה, על Slowackiego, ניצב המבנה הקלאסי היפהפה של בית המשפט המחוזי, שאת חזיתו מעטרים עמודים מרשימים ושלל פסלים.

כמה צעדים משם, לכיוון תחנת הרכבת, נמצאת הכנסייה האורתודוקסית של כל הקדושים, שנבנתה ב 1847 על ידי ארכיטקט רוסי ומשלבת מוטיבים רוסיים, כמו הבצלים.

דקה, או שתיים מזרחה מכאן, על רחוב Szewska מס’ 2, נמצא מוזיאון בירה קטן ונהדר, של מבשלת בוטיק פופולארית (Centrum Edukacji Browarniczej – מרכז החינוך לבישול הבירה), שם ניתן לקבל סיור מעניין וגם טעימות ולרכוש מהבירה הנפלאה שלהם ומשלל מוצרי הממורביליה היפים שיש בחנות המזכרות.עוד כמה פסיעות (כמה דקות הליכה מזרחה מהכנסייה) ואנחנו ב “ריינק”, או כיכר השוק ההיסטורית, ממנה התחילה העיר (Rynek Trybunalski) ולמרות שהיא פחות מרשימה מזאת של כמה מהערים הגדולות בפולין, היא נעימה וניתן לראות לאורכה וברחובות הסמוכים כמה וכמה בניינים היסטוריים מאוד יפים, עם חזיתות מעוטרות.

עוד שתיים – שלוש דקות הליכה לכיוון מזרח יביאו אותנו אל בית הכנסת הגדול של פיוטרקוב טריבונלסקי (Wielka Synagoga) ואל הטירה של העיר (Zamek Królewski) שנבנתה לפני כחמש מאות שנים ומשמשת כיום כמוזיאון, בו תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של המקום ולראות שלל מוצגים מעניינים, כולל מודל תלת ממדי מיניאטורי של העיר בימים עברו, שריוני אבירים ועוד… בית הכנסת נבנה לפני כ 220 שנה והוא אחד מהיחידים שהצליחו לשרוד את השואה, למרות שהנאצים הסבו לו נזק רב, הם לא החריבו אותו לחלוטין וניתן היה לשקמו לאחר המלחמה. כיום יש כאן ספרייה.

Piotrków Trybunalski (3)

Piotrków Trybunalski (8)

כמה מאות מטרים דרומית לכנסייה, על רחוב Roosevelta נמצא פארק מקסים ולא גדול במיוחד בשם פראנץ-יוזף פוניאטובסקי (Park. Fr. Jozef Poniatowski) ובו אגם קטן, מדשאות והרבה צל מרענן ושבילי הליכה יפים.

פארק החבלים מגלן (Magellan) יכול להעניק כמה שעות של אושר לילדים שבחבורה. הפארק, הנמצא במתחם של Hotel Magellan, כמה ק”מ מזרחית לעיר, מציע כמה מסלולי חבלים וטיפוס ולמרות שהוא לא מדהים, בהחלט שווה לבקר בו, אם אתם כבר בסביבה ומחפשים משהו לילדים…

על עוד ערים בפולין :

לא נמצאו תוצאות

העמוד שביקשתם לא נמצא. נסו להגדיר טוב יותר את החיפוש, או השתמשו בניווט למעלה כדי למצוא את הפוסט המבוקש.

IsraelRussia