Pułtusk

פולטוסק Pułtusk

עיר פולטוסק  או ” מסלול טיול אחרי ביקור בוורשה”

פולטוסק  – עיירה מקסימה, מלא מסורת והיסטוריה אירופאית שנמצאת במקום ציורי-פסטורלי. במשך מאות שנים  עיירה זאת היתה ידועה בשל העובדה – כי למדו בה אנשי מדעיים שחיו בפולין הצפונית והמזרחית.

היום קמו כאן גם בתי ספר רבים- זה כולל בתוכם את בית ספר הראשי והחשוב למדעי הרוח.עובדה זאת מעניקה לעיר אקלים עתודאי ספציפי.

מקום הראשון לבקר בו בסיור זה הוא השוק הישן . הפתעה הראשונה שמצפה לנו היא אורכו המכובד  – קרוב ל  400 מטרים. מדריכים מקומיים מציינים כי מדובר בשוק הארוך ביותר באירופה.  מאחורי מגדל בית העירייה הישן תוכלו לחנות  בבטחה את המכונית, אשר תהיה מוגנת  כאן היטב  –  כי המקום חניה  נמצא מול תחנת המשטרה המקומית.

pultusk (5)

 

על גבעה נמוכה בצד הדרומי של הטירה (שמרשימה את המבקרים  עם מיקום פסטורלי )  בכיכר השוק  משתרע  מגדל העירייה. במקום זה  ממוקם המוזיאון, ובצד הנגדי – כנסייה  קפיטולית מרהיבה  Latin- capitulum, English- chapter, כנסיה עם וועד קתולי בראשות ארכבישוף.

ראשית, עדיף לבקר את המוזיאון שבמגדל- אנו ממליצים בחום שהנעליים יהיו נוחות ככל הניתן, כי התיירום צריכים לעלות  לגובה  של שבע קומות, על גרם מדרגות תלולות ומתחדדות .

בקומות העליונות, תיירים יכלו להעריץ את האתרים הארכיאולוגיים המרשימים.מקור כל הממצאים הם מפטולסק. לצדם תלויות תמונות המייצגות את האתר הארכאולוגי.

ארבעה מטרים מתחת לפני השטח של השוק יש אגם. ניתן לראות ממצאים ארכיאולוגים מגוונים – חרס, קערות עץ ופריטים אחרים של חיי יום יום. כמו כן , מעוררים עניין בקרב מבקרים נעלי עור שהשתמרו היטב. המיצגים שנאספו בחלק זה של המוזיאון שייך במאות XIII-XVII.

העלייה עצמה לקומות העליונות של הבניין היא גם די מעניינת. כדאי לשים לב לקורות עץ בעלי מימדים בידיונים מתחת לתקרה, כמו כן לנוף היפה שנפתח לענינו מחלונות הקטנים. בקומה העליונה ניתן לראות את הנוף דרך  הטלסקופ.

מבנה המגדל, הוא המקום מושב לשעבר של הממשלה בעיר, נבנה ב 1405 , הודות לבישוף יעקוב קוזבי  (Jakub Kozbi) , ששמו השני היה  קורבדנובסקי . בנוסף לפונקציות מנהליות ושיפוטיות, המגדל גם שיחק תפקיד הגנתי. במהלך המאות XV-וה XVI, מגדל זה בהדרגה עלה לגובה, ובצד המזרחי קם מבנה מרווח פונקציונלי חדש. במהלך “המבול השוודי”, ובסופו של המאה  XVIII סבל בניין העירייה מאש ונפל בהדרגה לריקבון. מאז 1880 שכנו בו צוותים של מכבי האש, ובתחילת המאה העשרים, הבניין פורק.  למרבה המזל של תיירים – מבנה המגדל שרד. בשנת 1964 נפתח כאן מוזיאון של היסטויה מקומית.

כשנסיים  את הביקור במוזיאון, נצא לכיוון הטירה.  בדרך אנחנו עוברים את הקפלה של סנט מריה מגדלנה (המתוארת כתומכת מרכזית בישו) . מחקר הארכיאולוגי הוכיח כי במאות XIII-XVII  היה כאן בית קברות (שנמצא ליד מקדש  בסגנון הרנסאנס הבנוי מעץ ומאוחר יותר משולב באבן . (הכנסייה הנוכחית הונחה על ידי בישוף אנדז’יי קשיטצקי (Kshitski) אחד מבכירי הדיפלומטים בחצרו של מלך זיגיסמונד הזקן (Sigismund I the old).  במהלך מלחמת העולם השנייה, הגרמנים השתמשו בכנסייה כמחסן תחמושת, נשק וציוד צבאי. במהלך הקרב על העיר (1944-1945), הכנסייה כל כך נפגעה פיזית  מפעילות מלחמתית שהוחלט לבנות את הבניין מן היסוד. לפני שנות ה –  90, שימש המקום  לתערוכה של גלריה זמנית  . היום זוהי שוב כנסייה מן המניין.

כשנסיים כאן אנו  נצא לטיול לאורך הפיר ( שנבנה במקום זה למניעת שיטפונות). הוא מציע נוף מרהיב של  נהר  נרווה, נוכל לראות זרימה מהירה של מים. בקיץ זהו חוף פעיל.

הטירה עומדת על גבעה מלאכותית. במאות  ה XIII-XII על המקום הזה היה ממוקם עיר מוקף חומות, או ליתר דיוק, כמה ערים שנוצרו באותו מקום לאחר שנחרבו בעבר.  גילוי שרידים עשירים במהלך חפירות ארכיאולוגיות שנערכו בשנים 1976-1985 היה  בזמנו לסנסציה .

מבנה אבן העתיק ביותר נבנה על גבעה באמצע המאה XV- על ידי הבישוף פול גיזיצקו (Gizycko) . זה היה בית ומגדל מלבני. בישוף אנדז’יי קשיצקי (Kshitsky)  בנה אותו ברוח הרנסנס.   במהלך הפלישה השבדית הטירה נהרסה ובמשך שנים רבות נשארה הרוסה.  השחזור נמשך עד המאה  XVIII- .  בשנת 1812, הממשלה של נפוליאון השתמשה בבניין לצורך הקמתו של בית חולים. למרות שטירה שרדה במלחמת העולם הראשונה, כבר בשנת 1919 היא נהרסה בשריפה שהתחילה  בגלל גגנים רשלים. לאחר עבודות שיפוץ ותיקונים בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, נפתחו  במקום זה  מוסדות רבים.  בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה ועד שנת 1975, הטירה הייתה מקום מושבו של ממשלה מחוזית.  נכון לעכשיו נמצא כאן  מלון “בית פולוניה” (Hotel Polonia Palace) .

ליד הטירה משתרע  פרק יפה, ניתן לראות מרחוק  את מגרשי הטניס . בפארק יש אטרקציות רבות:  גן משחקים, השכרת סירות, בית מרזח, אורוות סוסים, כמו כן יש מקום מיוחד עבור הגריל.  בחנות הקרובה ניתן לקנות מזכרות ומפות אזוריות.

פונים אל כנסייה קפיטולית  יפה, הממוקמת  בצד השני של כיכר השוק. אפשר לראות איך משתלבים  זה בזה סגנונות אדריכליים שונים.  ההשפעה הבולטת ביותר על המבנים היא של  סגנונות הרנסאנס והבארוק.

המקדש הוקם על ידי הבישוף פול גיזיצקי. הבנייה הושלמה בשנת 1443. על אולם התווך בצד הדרומי   הוסיף  הבישוף אנדז’יי  נוסקובסקי   (Noskowski  ) את  בית תפילה שדומה להפליא לזו של זיגיסמונד בקתדרלה ואוול (Kaplica Zygmuntowska na Wawelu) .  בשנת 1913,  נשרף חלקית התווך והסורג של הכנסייה הקפיטולית  . במאה XIX-הבית תפילה  עובר שיפוץ.  במהלך מלחמת העולם השנייה היה כאן  בית סוהר, ולאחר מכן מחסן  שכלל בתוכו את הרכוש של היהודים שנספו בשואה. המבנה נפגע קשה במהלך השיטפונות ב -1958 ו -1979.

דבר המעניין ביותר נמצא בתוך בניין  הכנסייה עצמו.  ציורי קיר מתקופת הרנסנס  שנראים נפלא על התקרה מעל המזבח.  לאחר שריפה במאה  השישה עשר קירות סוידו בלבן, ציורי קיר נשכחו, וכך הם שרדו עד ימינו.  עיצוב הפנים של הכנסייה הוא בסגנון הבארוק.  לתוך העמודים בין קירות ומעברי תווך וצד מוטבעת אפיטפים (כתובת שנחרתת על גבי מצבה) מן  המאות  XVII-XIX . אם ברצונכם  לראות את עיצוב הפנים של המקדש, עליכם לבקר  פולטוסק ביום ראשון.  בימים אחרים, למרבה הצער, בשל מספר רב של גניבות (אשר לא ניתן למנוע)  –  בית מקדש סגור .

הליציאום לחינוך כללי ממוקם ליד הקתדרלה ברחוב  פיטר  סקרגה ( (Piotr Skarga, ואחריו – כנסייה ישועית לשעבר של סנט פטרוס ופאולוס.

כדאי להגיע לחלק האחורי של הכנסייה כדי לראות חלקים של חומה ביצורית . בתחילת המאה XVI-  ביצורים  וחיזוקים מסוג זה נבנו בעיר. הבישוף ארסמוס צלק (biskupa Erazma Ciołka) תיכנן להקיף את העיר כולה בחומות.  הקירות (שהיו לא מתאימים למטרות הגנה), פורקו במהלך החלוקות של פולין, על פי הוראת השלטונות הפרוסי ורוסי.

עיר פולטוסק קשורה קשר הדוק עם השם של נפוליאון, הרי ממש  בעיר הזה הוא עצר פעמיים במהלך מסעותיו, וניצח בקרב המפורסם של פולטוסק בשנת 1806 (בפרברים של העיר).

השם של העיר פולטוסק כתוב על שער הניצחון בפריז על פי פקודתו של נפוליאון.

מידע שימושי:

הדרך וורשה-פולסטוק  – 60 ק”מ. הסיור כולו – 120 ק”מ.
ביקור בעיר – 3 שעות, המוזיאון – 1 שעה הליכה דרך היער הלבן – 3 שעות.

 

 

עוד על ורשה ועל האזור:

סיור ברובע פראגה

סיור אלטרנטיבי בפראגהסיור ברובע פראגה , זהו סיור ייחודי ושונה שבו נכיר את ורשה המחוספסת על גווניה השונים ונתרשם מהאווירה הייחודית בו.ניתן לחזות ולהרגיש את ההיסטוריה המעניינת והעבר הטראגי של ורשה.

קראו עוד

תחבורה ציבורית בוורשה

warsaw public transport smבכתבה נתן מספר טיפים שימושיים על תחבורה ציבורית בוורשה. כמה היא עולה, איפה קונים כרטיסים ומה הסוגי תחבורה ציבורית בוורשה.

קראו עוד

סיור מודרך לטרבלינקה

סיור לטרבלינקהאחד מתוך רשימה ארוכה של הסיורים שאנחנו מציעים במטיילים בוורשה – זה סיור לאתר הנצחה טרבלינקה. סיור עם מדריך בעברית ובלווי רכב צמוד

קראו עוד

נתיב הגבורה ואבני הזיכרון בוורשה

נתיב הגבורה בוורשה - קטןאבני הזיכרון לזכרם של הדמוית ועל מפעל חיים ופועלה תחת כיבוש הנאצים.לאורך כל המסלול ניצבות אנדרטאות שונות לזכרם של ארגונים שונים שפעלו במלח”ע ה-2, ולמאורעות כמו מרד גטו וורשה ומרד המחרת הפולנית.

קראו עוד

קניות בוורשה

shopping-in-warsaw-smוורשה מושכת תיירים לא רק בזכות עיר העתיקה והמוזיונים רבים שיש בבירה אלה גם אוהבי קניות. יש בה הרבה מאוד קניונים,חנויות עודפים, שווקים ועוד’. בכתבה – מיטב מרכזי קניות בוורשה

קראו עוד

קתדרלת יוחנן הקדוש בוורשה

Archikatedra św. Jana (3) smקתדרלת יוחנן הקדוש בוורשה או גם ידוע בשם נוסף קתדרלה יוחנן המטביל. קתדרלה החשובה בוורשה,קשורה בצורה הדוקה לאירועים הסטוריים חשובים בפולין.המקום שימש להכתרה של מלכים רבים

קראו עוד

מבצר מודלין (Modlin Fortress)

twierdza_modlin-smמבצר נובוגיאורגיבסק או מבצר מודלין (Modlin Fortress) הוא מבצר שנבנה בכפר מודלין שהפך יום לחלק מן העיר הפולנית Nowy Dwor Mazowiecki (כ-40 דקות נסיעה מוורשה).טיול יום מהנה מוורשה.מומלץ באביב-קיץ

קראו עוד

ארמון בלוודיר (Belveder Palace )

Belvedere Residential Complex smארמון בלוודר, היום משמש כמגורים של הנשיא הפולני ויש בו תערוכה לכבוד אחד הדיירים הקודמים שלו – יוזף פילסודסקי. היסטוריה של הארמון, כתובת ומפת הגעה

קראו עוד

ארמון קראסינסקי בוורשה

Krasinskij-Palace-9-smארמון קראסינסקי בוורשה הוא ארמון בסגנון  בארוקקי בוורשה בכיכר קראסינסקי, נבנה ב 1677 . אחד הארמונות היפים במרכז של וורשה. היסטוריה של הארמון, כתובת ומפת הגעה

קראו עוד

ארמון ווילנוב ( Wilanow Palace)

wilanow palaceארמון וילנוב – אחד היפים בוורשה, שימש כמעונו קיץ של מלך יאן סובייסקי השלישי. היום, פועל מוזיאון של אומנות במקום. בכתבה קצת מההיסטוריה של המקום וגאלריה תמונות

קראו עוד

אוניברסיטת ורשה

Warsaw university smאוניברסיטת ורשה– היא האוניברסיטה היוקרתית ביותר של מדינת פולין, נכללת ברשימה של 200 אוניברסיטאות היוקרתיות בעולם.האוניברסיטה נוסדה ב-1816 על ידי הצאר, המלך של פולין אלכסנדר הראשון.

קראו עוד

הבזיליקה של צלב הקדוש בוורשה

Church-of-the-Holy-Cross smבזיליקת הצלב הקדוש–  הוא מקדש קתולי, הממוקם במרכז ורשה ברחוב קראקובסקי פרידמיסטיאה מול האוניברסיטה הראשית של ורשה. הבזיליקה היא אחת הכנסיות המפורסמת ביותר של פולין-ידוע כי בשנת 1510 על חורבות הבזיליקה עמד  הבית התפילה של הצלב הקדוש.

קראו עוד

השווקים והבזארים של ורשה

bazar-olimpia-smהשווקים של ורשה מושכים אליהם אנשים במגוון רחב של מוצרים ומחירים נמוכים ונוחים.דווקא בשווקים ניתן לחוש את האווירה של פעם בוורשה. כאן תוכלו לרכוש פריטים מתוחכמים אשר לא זמינים בחנויות רגילות, כאלה כמו עתיקות, רהיטים נדירים, ציורים, ספרים, תקליטים, כלי נגינה, מזכרות צבאיות וכן הלאה.

קראו עוד

הטירה המלכותית בוורשה

the-royal-castle-in-warsaw-smהטירה המלכותית בוורשה היא האנדרטה ההיסטורית הכי מבוקרת בעיר. כאן התמקמו מגוריהם של נסיכי מזוביה, ומתחילת המאה ה- 12 של מלכי פולין. במשך 300 שנים במבנה זה התמקם הפרלמנט הפולני. בין קירות הטירה אומצה החוקה ב- 3 במאי שנת 1791.

קראו עוד

10 אטרקציות הטובות ביותר בוורשה

Wilanow Palace (3) smורשה היא עיר עתיקה מדהימה, בעלת היסטוריה עשירה ואטרקציות רבות – יותר מ- 60 ליתר דיוק. לבקר בוורשה ולא לראות אותן – זה פשוט בלתי אפשרי. מספר עצום של טירות עתיקות, כנסיות, גלריות ומוזיאונים מספקים מגוון רחב של בידור לכל טעם.

קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This