בית הכנסת הרמ”א בקרקוב

בית הכנסת הרמ”א   (Remuh Synagogue ) –  על שם רבי משה ישראל איסרלישׂ (1525 בקירוב – 1572) הידוע בכינוי רמ”א* .
בית הכנסת, ממוקם בקרקוב, הוא הבית  תפילה היהודי השני העתיק ביותר בעיר.

בית הכנסת ובית הקברות הסמוך נחשבים דוגמה ייחודית של ארכיטקטורה יהודית ואמנות מקודשת של המאה ה -16. כיום הבית הכנסת פעיל לגמרי.
בית הכנסת נבנה בשנת **1553, הוא אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר ששרד בפולין, אשר נבנה באתר כנסיית-עץ לשעבר. המייסד של בית הכנסת  היה יהודי  עשיר ישראל בן יוסף, נכדו של משה אורבך ואביו של רמ”א אורבך. על פי מסורת עתיקה בן יוסף הקים את בית הכנסת לכבוד בנו רמ”א, שבנעוריו היה ידועה מאוד בלמדנותו ( ישנה דעה נוספת שבית כנסת זה נבנה לכבוד אישתו הראשונה של המייסד- אשר נפטרה בגיל צעיר מאוד) .

את הבנייה בוצע בניהולו של האדריכל סטניסלב בראנק  (Stanisław Baranek ) .במקורו היה  המקום  נקרא “בית הכנסת החדש” . בהמשך , בית הכנסת קיבל את השם  הרמ”א  לכבוד בנו של המייסד, הפילוסוף, רב והרקטור הבולט של אקדמית קרקוב  משה בן ישראל איסרלישׂ – המכונה רבי משה.
בשנת 1557, הבניין  נשרף כולו.  השיקום של  בית הכנסת  החדש החל כבר בשנת 1558 בניהולו של סטניסלב  אגנץ. אם לשפוט על פי גודלו הקטן של הבניין, כנראה שהוא שימש כבית תפילה לחוג מצומצם מאוד של אנשים: ככל הנראה חברים ובני משפחה של המייסד. במאות ה -17 וה -18 היו עבודות חידוש בבניין אשר שינו את המראה של הבית כנסת. בשנת 1829, הקיר המערבי שוחזר ותוקן; הוקם חדר התפילה  לנשים, אשר מחובר אל האולמות המלבניים הראשיים  עם שתי מקשתות.
העבודות בניין האחרונות שלפני המלחמת עולם השניה  בוצעו בשנת 1933 בניהולו של האדריכל הרמן גוטמן. בוצעו  עבודות הנדסה, קירוי, כמו כן הופיע שירותי הגברים, ושירותי נשים שופצו.
במהלך מלחמת העולם השנייה נגרם נזק רב  לבית הכנסת. לאחר המלחמה, בשנת 1957, בית הכנסת שוחזר על ידי הקרן  הג’וינט האמריקאי   (American Jewish Joint Distribution Committee)  . המקדש ובית הקברות הישן הסמוך הינו קומפלקס ייחודי של מבנים – דוגמא לאדריכלות יהודית ואמנות, אשר עדיין משחק תפקיד חשוב עבור המרכז הדתי של יהודי קרקוב.

*רבי משה בן ישראל איסרלישׂ   Rabbi Moses Isserles – היה ראש ישיבה ופילוסוף ידוע אשר חיבר מסמכים  רבים הידועים כיום בהלכה, ידוע לדורות בקרב יהודי אשכנזים, היה ידוע מאוד  בכתיבת חיבורו ההלכתי “המפה”

**שנת 1552 הייתה שנה קשה מאד למשפחתו של ישראל בן יוסף: אמו, רעייתו וכלתו, אשתו הראשונה של רבי משה איסרלס (וכנראה גם בני משפחה אחרים), מתו במגפה שהתחוללה אז בקרקוב, שגבתה קורבנות רבים מקרב יהודי קז’ימייז’.
בית הכנסת הרמ”א פתוח בשעות היום למבקרים בתשלום סמלי.
הכניסה לחצר בית הכנסת הוא  מרחוב שרוקה מס’ 40
כתובת : Szeroka 40, 30-001 Kraków

עוד על קרקוב ועל הסביבה :

טירת נשרים ב Pieskowa Skala

טירת נשרים ב Pieskowa Skalaטירת נשרים ב Pieskowa Skala . נמצא בפארק לאומי, כ 45 דקות נסיעה מקרקוב. מוזיאון מעניין בתוך הטירה מספר על היסטוריה של המקום ועל הבעילים מפורסמים של האזור כולו
קראו עוד

מסלול מוורשה לקרקוב ברכב

warsaw-lublin-zamosc-tarnow-krakow smמסלול מוורשה לקרקוב ברכב. מה לראות בדרך? אך אפשר לשלב גם נופים של פולין עם ביקור של קרקוב,זמושץ' ולובלין? כל מידע שימושי, זמנים ומרחקים. המלצות לבתי מלון בדרך
קראו עוד

סיור עם מדריך בעברית בקרקוב

סיור בקרקובסיור עם מדריך בעברית בקרקוב. סיור שנקרא גם " כל העיקר של קרקוב" ובמהלכו אנו מבקרים ומסיירים בעיר העתיקה של קרקוב, ממשיכים לרובע יהודי של קרקוב - "קאזימז'" וכמובן לא שוכחים ומקדישים זמן כדי לזכור אירועים ואנשים שקשורים לגטו קרקוב מעבר לנהר ויסלה ואם נשאר לנו עוד זמן - באים למחנה פלאשוב. סיור של בין  5-7 שעות.
קראו עוד

טרנוב (פולין) Tarnow

Tarnow-14-smעיר Tarnow (טרנוב) שבפולין , בעל היסטוריה מפארת ועשירה גם בהיסטוריה של יהדות פולין וגם בהיסטוריה של מדינת פולין. בעיר יש אנדרטאות רבות ומקומות בהם שווה לבקר.
קראו עוד

בית הכנסת הישן בקרקוב

 Old-Synagogue-in-Krakowבית הכנסת הישן שממוקם בקרקוב, הוא אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר ששרדו בפולין ואחד המונומנטים החשובים ביותר של האדריכלות היהודית באירופה.
קראו עוד

זליפיה

זאליפההיחודיות של הכפר הוא קישוט בסגנון דקורטיבי שעיקרו הוא סידורי פרחים על  בתים ובניינים אחרים. ראוי לציין כי המסורת של ציור זו נולדה בסוף מאה ה 19.רק כ 100 ק"מ מקרקוב
קראו עוד

הקתדלרה המלכותית בוואבל

 katedrala-na-wawelu-smהקתדרלת  הארכיבישוף קרקוב של הכנסייה הקתולית- היא מקום ההכתרה ומקום קבורתם של מלכי פולין.  במקום זה קבורים 17 מלכים ובני משפחות מלוכה, כמו כן קבורים כאן מנהיגים פוליטיים. הקתדרלה ממוקמת בקרקוב על הגבעה ואוול.
קראו עוד

בית הכנסת הרמ”א (Remuh Synagogue ) 

Remuh-Synagogue-3-smבית הכנסת הרמ"א - על שם רבי משה ישראל איסרלישׂ (1525 בקירוב – 1572) הידוע בכינוי רמ"א.בית הכנסת, ממוקם בקרקוב, הוא הבית  תפילה היהודי השני העתיק ביותר בעיר.
קראו עוד

האוניברסיטה היגלונית בקרקוב

Uniwersytet Jagielloński smברחוב היגלונית נמצא  אחד הבניינים האוניברסיטה העתיקים ביותר בעולם, אשר לא השתנה במשימתו עוד מימי הביניים. זוהי המכללה הגדולה , שנבנה בשנת 1400 ובמשך מאות שנים שמשה מעונו הראשי של האוניברסיטה.
קראו עוד

Kraków Barbican – ברביקן בקרקוב

Kraków Barbicanברביקן קרקוב-החלק הצפוני של הביצורים בקרקוב.זהו מאחז צבאי מבוצר,אשר חובר לחומות העיר. זהו שער היסטורי המוביל אל העיר העתיקה של קרקוב. היסטוריה,שעות פתיחה וכתובת
קראו עוד

קולגיום מאיוס בעיר קראקוב

 Collegium-Maius-3-smקולגיום מאיוס (המכללה הגדולה) בקראקוב - הוא המבנה העתיק ביותר של האוניברסיטה היגלונית בקרקוב.חובה להיכנס ולבקר בעת ביקורכם בקרקוב. היסטוריה של המקום
קראו עוד

ווליצקה VELICHKA

welichka (2) smמכרת המלח Wieliczka- הוא העתיק ביותר באירופה, מכרה ייחודי ביופיו בעולם כולו,  אשר נמצא מתחת לפני השטח.היסטוריה, מידע חשוב למבקר, שעות עבודה ומפה
קראו עוד

טירת ואוול

wawel castleטירת ואוול – הטירה המלכותית בקרקוב.הטירה המלכותית ואוול, כבר זמן רב נחשבת למרכז פוליטי ותרבותי של חיי הציבור. היסטוריה, טיפים שימושיים ותמונות
קראו עוד

טירת ואוול

wawel5-smבכל מדינה ישנם מקומות המופיעים בעשירייה הראשונה של האטרקציות המרכזיות.טירת ואוול חייבת להיכנס לרשימת "חייבים לבקר" של כל תייר בפולין. היסטוריה,מסלול,מידע שימושי
קראו עוד

קניות בקרקוב

krakow-plaza-smאם החלטתם לנסוע לפולין לשם לקניות, אל תהססו ישר להגיע לקרקוב. עיר זו יכולה להיקרא בירת הקניות! רשימה של חנויות וקניונים. שעות פתיחה וכתובות. מידע על מותגים ומחירים
קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This