בית הכנסת בזמושץ -Zamość

 

בית הכנסת בזמושץ    Dawna Synagoga – זהו אחד מבתי הכנסת ביותר שהשתמרה היטב בפולין. בניית בית כנסת מלבנים החלה אחרי 1610 ונמשכה כ 10 שנים. בית הכנסת “דאוונה” (“הישן”, בפולנית), מהווה דוגמה בולטת לסגנון רנסנס פולני, בשילוב עם התיכנון העירוני הכללי של העיר העתיקה בזמושץ’.

הקירות החיצוניים מוגבהים ומסתירים את הגג, מה שמעניק למבנה מראה מבצרי. במרכז, אולם התפילה, שגודלו 11.6x 12.2 מטרים.

בית הכנסת ממוקם בעיר העתיקה במרכז זמושץ ‘ והוא נבנה בשנים 1610-1620 ביוזמת היהודים המתגוררים בעיר. בית ההכנסת הראשון שהיה במקום נבנה עוד ב 1590, אבל הוא כמו שהוזכר היה בנוי מעץ.

ברגע שהוסרו מהיהודים מגבלות האוסרים עליהם לבנות מבני אבן, החלו עבודות הבנייה.
בית הכנסה, שעשוי בסגנון הרנסנס מאוחר, משתלב  בצורה מושלמת בסגנון אדריכלי הכולל של העיר. במחצית השנייה של המאה ה -17,  נבנו הקירות הצפוניים ודרומיים, שהיווה אולם תפילה לנשים. במאה ה -18 לובי צנוע התווסף בחלק המערבי של אולם התפילה, ונבנה קומה השנייה לבניים. קירות חיצוניים  מורחבים כלפי מעלה.

הקירות והתקרה של בית הכנסת מעוטרים עיטורי טיח עשירים, מוטיבים צמחיים היו בשימוש נרחב. על הקיר המזרחי (כמעט במרכז האולם) הייתה בימת ברזל מתומנת עם כתר תורה. הבימה הייתה מתנתו של שמואל ברזל ב- 1787. האולם היה מקושט גם בכמה “מנורות” מהודרות ומעוצב בהידור עם מסגרת מגולפת מאבן. כיום אין זכר לבימה או לפמוטי.. אולם התפילה  גם הוא מתוארך מהמחצית הראשונה של המאה ה -17,. אולם התפילה זה היה מקושט בנברשות מפוארות, המקוריים מהם לא שרדו עד עצם היום הזה.
במהלך מלחמת העולם השנייה, הנאצים הפכו את בית ההכנסה לנגרייה. בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה בניין זה שוחזר, שלאחריו הבניין הפך לספרייה ציבורית בשנת 1958.
בחודש מרץ 2005, בספרייה הציבורית עברה לבניין אחר, ובית הכנסת הוחזר לקהילה היהודית. מאז החלה עבודת שיקום מדוקדקת בניהולו של הקרן לשימור המורשת היהודית. עד שנת 2008, ההכנסה הייתה סגורה למבקרים.
בתחילת אפריל 2011 התקיים טכס פתיחת בית ההכנסה המשוחזר, באותה השנה נקלט הבית הכנסת בהרשמה הלאומית של אנדרטות לזיכרון ההיסטורי. כרגע יש תוכניות לאכלס בבניין של מוזיאון היהודי את  יהודים המגיעים לזמושץ, ופתיחת מרכז חינוך מקומי, אשר תקיים אירועי תרבות, תערוכות, הרצאות וסמינרים.

כתובת בית הכנסת:
Dawna Synagoga
Ul. Zamenhofa 11
Zamosc
Poland

עוד על זאמושץ’ ועל הסביבה :

לא נמצאו תוצאות

העמוד שביקשתם לא נמצא. נסו להגדיר טוב יותר את החיפוש, או השתמשו בניווט למעלה כדי למצוא את הפוסט המבוקש.

IsraelRussia