טירת הנשרים ב Ojcowie

 

טירת אויצב (Zamek w Ojcowie ) – היא אחת מהטירות במסלול “טירות הנשרים” במחוז MALOPOLSKA בפולין. טירה נבנתה ביוזמת מלך פולין קאזימז’ הגדול במחצית השניה של המאה ה -14 כאחד הביצורים להגנת קרקוב והאזור.

כנראה, במקום של הטירה החדשה היה טירה ישנה (חומות עץ ואדמה) והקאזימז’ בצע שינוי יסודי ובנה טירת אבן עם חומות גבוהים. לפי ממצעים היסטוריים שהגיעו עד עכשיו, אפשר להאריך שבתוך הטירה היה בסיס של כ – 100 חיילים.

טירה עברה הרס רב בזמן פלישה השוודית (ב ה-17), אך נשמרה יחסית טוב כי השוודים לא הרסו אותה עד ליסוד אלא הפכו אותה למחסן נשק ומזון.

בעלים של הטירה באותה תקופה, משפחת קורצ’ינסקיך (Korycińskich ) , שיפצו ושחזרו את הטירה ואף הוסיפו מבנה מגורים וגשר מתרומם .מאז עברה מספר ידיים עד שבסוף לא הגיעה לבעלות של משפחת זאלופסקיך .

טירה ידועה גם בזכות זה שב 1787 אירחה את מלך פולין האחרון – סטאניסלב אוגוסט פוניאטובסקי.

בתקופה שפולין עברה שלושת החלוקות (בין אוסטריה, פרוסיה ורוסיה , בסוף מאה ה 18) טירה שוב נשארה ללא השגחה והחלה להיהרס עד שלא נרכשה ב 1829 ע”י אציל פולני – קונסטנטין וולינסקי (Konstantemu Wolickiem) מבעלים של הטירה אז – אימפריה הרוסית הצארית.

קונסטנטין וולינסקיך שינה בהרבה את הטירה והחל בשיפוץ יסודי שבמהלכו הרס קירות ומבנים פנמיים אשר התפוררו והשאיר מהמבצר העתיק רק מגדל, שער הכניסה וחומות היקף . במצב הזה ארמון-טירה שרד עד ימנו. שיפוץ יסודי האחרון נערך בשנות ה 80 של המאה שעברה ומאז בטירה עובדת תערוכה קבועה של הטירה.

ממקומות תצפית רבים בשטח הטירה אפשר לראות את העמק , נוף יפה בכל העונות השנה.

עד לטירה מגיעים ברגל מאחד החניות בהם ניתן להשאיר רכב (חנייה בתשלום) . כניסה לטירה גם  בתשלום סמלי של 8 זלוטי ממבקר. קופות נמצאות בכניסה לשטח הטירה.

זמן  העבודה :

מ 17 לאפריל ועד 12 לנובמבר – כל יום מ 09:00 ועד 17:30 . בימי חורף אתר נסגר ב 15:30 ( בנובמבר).

 

 

 

IsraelRussia