ז’לאזובה וולה  (Żelazowa Wola) ומוזיאון שופן

ז’לאזובה וולה – כפר הפולני שממוקם 46 ק”מ מוורשה, מחוז מזובצקיה .
וולה ידועה כמקום הולדתו של המלחין המפורסם פרדריק שופן, והכנר הנריק שרינג. נכון לעכשיו, 65 בני אדם מתגוררים בכפר.
האזכור התיעודי הראשון של הכפר היה בשנת 1579.

בשנת 1802 ז’לאזובה וולה היתה בבעלות הרוזן סקארבק (Skarbek) ואשתו.
אביו של המלחין, ניקולא שופן-  צרפתי שהשתרש בפולין, עבד בוולה  כמורה ומחנך של ילדים. הוא גר עם אשתו יוסטינה, ( שם נעורים קשיזנובסקיה) ,  בבית קטן. בימים ההם זה  עדיין היה  רק כנף של הארמון המפואר סקארבקו  Skarbkov .

ממש כאן, ב 1 במרץ, 1810 נולד בנם פרדריק.
זמן לא פסח על ארמונו של הרוזן, אך האגף של משפחת שופן ניצל מהזנחה מספר פעמים.  היום  הבית נראה בצורה מושלמת עם הפרק הציורי שמסביב.
מאז 1879 עברה האחוזה לידיהם של אלכסנדר פבלובסקי, שלאחריו ביוזמתו של המלחין הרוסי מילי באלאקירב (Mily Alexeyevich Balakirev) הציבו בפרק אנדרטה לזכר שופן על ידי אדריכל ברוניסלב זוקונסקי .
במהלך מלחמת העולם הראשונה, האחוזה נהרסת . בשנת 1926 האגודה של בית שופן ביוזמתה רוכשת שלושה דונמים של אדמה מסביב לבניין שנהרס .  בעקבות השחזור, האחוזה שוחזרה עם מרפסת ועמודים.
לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, באחוזה הוקם מוזיאון, שמוקדש לזכרו של פרדריק שופן. ראוי לציין כי כמעט כל החפצים שנחשפו לעולם  לא נקשרו עם מש’ המלחין או אליו באופן אישי.  כמו כן פנים מודרניים של האחוזה  לא מציינים את המצב של הבניין המקורי שהיה מאוד צנוע בתחילת המאה תשע עשרה.
בימים שלנו מדי שנה ז’לאזובה וולה  מושכת פסנתרנים מרחבי העולם, אשר מגיעים להשתתף בקונצרטים שמאורגנים על ידי המוזיאון.

כתובת : Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew

שעות עבודה : כל יום, חוץ מיום שני – מ 9:00-19:00  * שימו לב ! בעונת החורף מוזיאון עצמו סגור וניתן רק לבקר בפארק

עוד על וורשה ועל הסביבה :

סיור ברובע פראגה

סיור אלטרנטיבי בפראגהסיור ברובע פראגה , זהו סיור ייחודי ושונה שבו נכיר את ורשה המחוספסת על גווניה השונים ונתרשם מהאווירה הייחודית בו.ניתן לחזות ולהרגיש את ההיסטוריה המעניינת והעבר הטראגי של ורשה.

קראו עוד

תחבורה ציבורית בוורשה

warsaw public transport smבכתבה נתן מספר טיפים שימושיים על תחבורה ציבורית בוורשה. כמה היא עולה, איפה קונים כרטיסים ומה הסוגי תחבורה ציבורית בוורשה.

קראו עוד

סיור מודרך לטרבלינקה

סיור לטרבלינקהאחד מתוך רשימה ארוכה של הסיורים שאנחנו מציעים במטיילים בוורשה – זה סיור לאתר הנצחה טרבלינקה. סיור עם מדריך בעברית ובלווי רכב צמוד

קראו עוד

נתיב הגבורה ואבני הזיכרון בוורשה

נתיב הגבורה בוורשה - קטןאבני הזיכרון לזכרם של הדמוית ועל מפעל חיים ופועלה תחת כיבוש הנאצים.לאורך כל המסלול ניצבות אנדרטאות שונות לזכרם של ארגונים שונים שפעלו במלח”ע ה-2, ולמאורעות כמו מרד גטו וורשה ומרד המחרת הפולנית.

קראו עוד

קניות בוורשה

shopping-in-warsaw-smוורשה מושכת תיירים לא רק בזכות עיר העתיקה והמוזיונים רבים שיש בבירה אלה גם אוהבי קניות. יש בה הרבה מאוד קניונים,חנויות עודפים, שווקים ועוד’. בכתבה – מיטב מרכזי קניות בוורשה

קראו עוד

קתדרלת יוחנן הקדוש בוורשה

Archikatedra św. Jana (3) smקתדרלת יוחנן הקדוש בוורשה או גם ידוע בשם נוסף קתדרלה יוחנן המטביל. קתדרלה החשובה בוורשה,קשורה בצורה הדוקה לאירועים הסטוריים חשובים בפולין.המקום שימש להכתרה של מלכים רבים

קראו עוד

מבצר מודלין (Modlin Fortress)

twierdza_modlin-smמבצר נובוגיאורגיבסק או מבצר מודלין (Modlin Fortress) הוא מבצר שנבנה בכפר מודלין שהפך יום לחלק מן העיר הפולנית Nowy Dwor Mazowiecki (כ-40 דקות נסיעה מוורשה).טיול יום מהנה מוורשה.מומלץ באביב-קיץ

קראו עוד

ארמון בלוודיר (Belveder Palace )

Belvedere Residential Complex smארמון בלוודר, היום משמש כמגורים של הנשיא הפולני ויש בו תערוכה לכבוד אחד הדיירים הקודמים שלו – יוזף פילסודסקי. היסטוריה של הארמון, כתובת ומפת הגעה

קראו עוד

ארמון קראסינסקי בוורשה

Krasinskij-Palace-9-smארמון קראסינסקי בוורשה הוא ארמון בסגנון  בארוקקי בוורשה בכיכר קראסינסקי, נבנה ב 1677 . אחד הארמונות היפים במרכז של וורשה. היסטוריה של הארמון, כתובת ומפת הגעה

קראו עוד

ארמון ווילנוב ( Wilanow Palace)

wilanow palaceארמון וילנוב – אחד היפים בוורשה, שימש כמעונו קיץ של מלך יאן סובייסקי השלישי. היום, פועל מוזיאון של אומנות במקום. בכתבה קצת מההיסטוריה של המקום וגאלריה תמונות

קראו עוד

אוניברסיטת ורשה

Warsaw university smאוניברסיטת ורשה– היא האוניברסיטה היוקרתית ביותר של מדינת פולין, נכללת ברשימה של 200 אוניברסיטאות היוקרתיות בעולם.האוניברסיטה נוסדה ב-1816 על ידי הצאר, המלך של פולין אלכסנדר הראשון.

קראו עוד

הבזיליקה של צלב הקדוש בוורשה

Church-of-the-Holy-Cross smבזיליקת הצלב הקדוש–  הוא מקדש קתולי, הממוקם במרכז ורשה ברחוב קראקובסקי פרידמיסטיאה מול האוניברסיטה הראשית של ורשה. הבזיליקה היא אחת הכנסיות המפורסמת ביותר של פולין-ידוע כי בשנת 1510 על חורבות הבזיליקה עמד  הבית התפילה של הצלב הקדוש.

קראו עוד

השווקים והבזארים של ורשה

bazar-olimpia-smהשווקים של ורשה מושכים אליהם אנשים במגוון רחב של מוצרים ומחירים נמוכים ונוחים.דווקא בשווקים ניתן לחוש את האווירה של פעם בוורשה. כאן תוכלו לרכוש פריטים מתוחכמים אשר לא זמינים בחנויות רגילות, כאלה כמו עתיקות, רהיטים נדירים, ציורים, ספרים, תקליטים, כלי נגינה, מזכרות צבאיות וכן הלאה.

קראו עוד

הטירה המלכותית בוורשה

the-royal-castle-in-warsaw-smהטירה המלכותית בוורשה היא האנדרטה ההיסטורית הכי מבוקרת בעיר. כאן התמקמו מגוריהם של נסיכי מזוביה, ומתחילת המאה ה- 12 של מלכי פולין. במשך 300 שנים במבנה זה התמקם הפרלמנט הפולני. בין קירות הטירה אומצה החוקה ב- 3 במאי שנת 1791.

קראו עוד

10 אטרקציות הטובות ביותר בוורשה

Wilanow Palace (3) smורשה היא עיר עתיקה מדהימה, בעלת היסטוריה עשירה ואטרקציות רבות – יותר מ- 60 ליתר דיוק. לבקר בוורשה ולא לראות אותן – זה פשוט בלתי אפשרי. מספר עצום של טירות עתיקות, כנסיות, גלריות ומוזיאונים מספקים מגוון רחב של בידור לכל טעם.

קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This