מחשבות של מורה דרך בפולין

אישית, אני הרבה מאוד זמן דחיתי מעצמי להתייחס לסוגיה של מורי דרך בפולין. חייכתי כאשר שאלו אותי שאלות בנושא. דחיתי מעצמי להתייחס, המלצתי על מורי דרך אחרים בשמחה רבה כשלא יכולתי לקחת סיור בעצמי או כשהקונספט שלו לא היה מתאים לי, חילקתי לייקים ברשתות החברתיות לכתבות של אחרים, תמית נתתי את הכול – מי ומה שאני יודע לכל פונה בשאלה, אפילו בזמן ועיתוי הכי לא נוח…  אבל כנראה הגיע הזמן להגיב ולעשות קצת סדר בנושא. קודם כל – לאותם מבקרים ומטיילים בפולין שמגיעים לכאן בפעם הראשונה והרושם הראשוני הוא מאוד חשוב .

כמעט כל שיחת טלפון שנייה או פנייה דרך אחד האתרים שלי מסתיימת בשאלת מחיר עבור שירותי או בשאלה מורכבת עוד יותר – למה משלמים לך יותר מ 100 זלוטי לסיור של 4 שעות כשאחרים מסתפקים ומפרסמים סיורים מודרכים במחירים האלו.. במה אתה שונה ובמה אתה טוב יותר ? מה ההבדל ? למען האמת, לי במיוחד קשה לנהל שיחה על כסף, ולהתחיל להתפאר ולהסביר למה אחרים הם כך ואני כך.. בטח ובטח ( למרות שזה קל יותר) אני לא אתחיל ללכלך על מדריכים אחרים. הם לא פחות טובים – הם פשוט שונים וסגנון הסיור שלהם מתאים לאוכלוסייה אחרת ולדרישות אחרות.

לכן, כדי שלא יהיה פער בין ציפיות למציאות , כדי שתוכלו ליהנות ( וזה מבחינתי הכי חשוב) בפולין , כדי שהמידע והרושם שתקבלו ותרכשו יהיה נכון וכדי שתחזרו לפולין בפעם השנייה ושלישית אני מנסה למצוא מילים מתאימות ומחבר כל כך הרבה אותיות לכתבה הזאת.

 

מדריכי דרך בפולין

משרד התיירות הפולנית הסיר לפני מספר שנים הגבלת דרישה לקבלת רישיון מיוחד להיות מדריך בפולין. במילים אחרות – כל אחד יכול להיות. לא בתוך המוזיאונים הרשמיים ולא בתוך מחנות השמדה או אתרי זיכרון – שם יש מדריכים מוסמכים ע”‘ המקום עצמו . אני מדבר על אותם מדריכי קבוצות שאתם פוגשים במהלך סיורכם ברחבי הערים.

רבים קפצו על הרעיון של להיות מדריך והחלו לקחת על עצמם להדריך קבוצות. הרבה מהם באמת בעלי ידע מקיף, מבינים את השפה,  ובעלי רצון ויכולת להדריך בצורה יוצאת מן הכלל. רבים מהם הדריכו אותי בזמנו, ענו על שאלותיי הרבות וממשיכים לעזור לי עד העצם היום ויש בננו יחסים מעולים ושיתוף פעולה מלא.

אך לצערי הרב, יש גם כאלו שבאים רק למטרה להרוויח כסף, בלי ידע, בלי יכולת ובלי אמצעים להדרכה. שלא תחשבו לא נכון – הם לפעמים גם לא מהזולים, אבל יודעים למכור את עצמם טוב בטלפון לאנשים שלא בדקו טרם נסיעה עד כמה הם באמת טובים ושווים את הכסף.

הכי מצער, שאין להם רצון להשתפר וללמוד. אף אחד מאיתנו לא נולד עם אינציקלופדיה בראש ולכל אחד מאתנו הייתה פעם ראשונה בהדרכה. אני יותר מבטוח, שגם המדריכים הכי טובים זוכרים את הרגעים בהם לא היה להם מה להגיד או רגעים בהם הם נזכרים בסיוטי לילה – כאשר בפתאומיות כל המידע מהראש שלך נעלם .

אותם “מדריכים” באים והורסים ,מלכלכים, מגישים ומעבירים תכנים שגויים או נתונים היסטוריים לא נכונים. זה  לא תמיד מגיע מרוע לב, אלא פשוט מחוסר ידע  או כבוד מינימאלי.

 

אך להתאים ציפיות ואיזה סוג סיור מתאים לכם

 

הבעיה העיקרית מבחינת התייר שבא לפולין היא שהוא לא יודע מה הוא מעוניין לראות – מה יהיה מתאים לו ומה פחות? פולין הינה יעד די חדש בקרב תיירים מישראל, ורבים מהם יודעים רק את הצד ההיסטורי המר שיש לעם היהודי כלפי אדמת פולין . הרבה נסעו במשלחות כאלו ואחרות ומכירים רק מחנות השמדה וגטאות .

כיום אני מרגיש רצון ודרישה לראות את “פולין האחרת” , לצאת מערים ידועות כמו וורשה וקרקוב ולסייר במקומות פחות ידועים אך לא פחות יפים ומעניינים.

נכון שכאשר אנחנו מגיעים למסעדה אנחנו מבקשים תפריט, ובו יש הרבה מאוד מאכלים ומנות שונות, אבל אנחנו רוצים וצריכים לקחת את מה שטוב בשבילנו ( וגם רצוי לצאת ממסעדה בלי קלקול קיבה 🙂 ) ?

אותו דבר גם כשאתם בוחרים סיור או מדריך. הצלחה של הסיור תלויה במדריך וביכולת שלכם למצוא את האדם המתאים ביותר לסיור. לא רק מבחינת הידע אלא גם מבחינת האישיות של אותו מדריך.

יש מספיק פורומים, דוגמת אתר “למטייל” ובכלל  די פשוט להריץ חיפוש בגוגל ולמצוא תגובות של אנשים שונים או אתרים של כל מיני מדריכים ולבחון אותם.

יש סוגים שונים של סיורים : סיורי בוטיק אינדיבידואלים, יש סיורים פנוראמיים של העיר, יש סיורים קבוצתיים וכמובן- כל השילובים והאפשרויות בניהם. המחירים, המסלולים, והתכנים שונים בכל סוג.

יש שאלה שאני תמיד שואל כאשר לקוח פונה אלי לעזרה – ” מה הציפיות שלך מסיור\טיול ? באיזה קצב אתה מעדיף אותו ? מה היית רוצה לראות ב”מודגש” ומה ב “מטושטש” ? ” וזה בעצם השאלות שאתם צריכים את התשובות אליהן לפני שמרימים טלפון או שולחים מייל.

אני חוזר על האמירה, אבל מחדד אותה שוב – השאלה היא לא “מה ראית ? “. השאלות הנכונות הן ” מה לא ראית ? מה הפסדת או פספסת? ” .

בפעם האחרונה שטסתי לביקור בישראל ועמדתי בתור לעשות צ’ק אין לטיסה הייתי נוכח בשיחה בין קבוצה של תיירים שעמדו לחזור מוורשה. הם דיברו בניהם והחליפו חוויות וכשכבר לא יכולתי להתאפק – נכנסתי ( מקווה שבנימוס) לשיחתם ושאלתי מה הם הספיקו לראות ב 6 ימים שהם היו בפולין. הופתעתי לשמוע שהם היו רק בוורשה ושהם היו רק במרכז העיר ובמוזיאון “פולין” (המוזיאון היהודי הגדול, שמאוד שווה לבקר בו!) בלבד וכאשר שאלתי למה הם לא טיילו בפארקים, למה לא ביקרו ברובע פראגה, לא קפצו לפחות ליום או יומיים לקרקוב הם השיבו לי שהם שכרו שירותיו של מדריך שדובר עברית בוורשה והוא אמר שאין כאן מה לראות ואת מה שהוא הראה להם, זו בעצם כל העיר …
לאחר מכן, עשיתי דבר לא יפה – שלפתי מכשיר נייד שלי והראיתי להם תמונות של פארק לאזנקי, תמונות של ארמון בוילאנוב, וידאו מגן החיות ועוד תמונות רבות ממקומות שונים בוורשה. מיד החלו לשאול אותי ” איפה זה ? כמה זמן זה מוורשה ?” . התנצלתי על הרס מצב הרוח  אחרי כשאמרתי להם שזה בוורשה וזה בעצם רק חלק קטן מאוד של האתרים שנמצאים במרחק של מספר תחנות בחשמלית מהמלון שלהם.

אני בשום פנים ואופן לא מזלזל בסיורים פנוראמיים או סיורי “היכרות” שעושים בעיר ל 3 ו 4 שעות. אני אישית די כועס על זה שמדריך לא טרח לתת לפחות כיוון לטיול עצמי לאותם אנשים, ובמקום זאת הוא נתן להם תחושה שהם ראו את הכול והסתיר מהם או חסך מעצמו לקחת אותם לאתרים שבאמת שווים ביקור .

אני לא מנסה לסבך את העניין . אני רק מזהיר ומייעץ לקחת ברצינות את הנושא של הסיורים והדרכה (במיוחד בפולין, אבל גם ברחבי העולם!) ולדעת לשאול שאלות נכונות.

 

סיורים בפולין – מה צריך לדעת ולשאול ?

זה לא כל כך משנה אם אתם מחפשים סיור יומי בעיר או שאתם שרוצים לשכור שירותי הדרכה לכמה ימים. לפניכם רשימה של שאלות ופעולות שאני אישית נוקט בהן כשאני מחפש מדריך במדינה בה לא הייתי ואני רוצה לדעת עליה עוד.

– להגדיר לעצמכם ימים בהם אתם פנויים לסיור. רצוי לא לכלול יום של הגעה למקום או לפחות להיות מודע לזה שהטיסה יכולה לאחר או שתהיו עייפים אחרי דרך ארוכה.

– להגדיר לעצמכם מה הייתם רוצים לקבל : סיור פרטי או קבוצתי ? סיור סטנדרטי או סיור מורחב ? שתפו את המדריך  עם יכולתם להתמודד עם הליכה רבה ברגל או שתדאגו לבקש מהתחלה שיהיה לו רכב שילווה אתכם לאורך הסיור.

– אם הסיור הוא סיור קבוצתי – תשאלו מה הגודל המינימלי והמקסימלי של הקבוצה ? תיקחו גם בחשבון, שכשמדובר על סיור קבוצתי למדריך קשה לתת תשומת לב לכל אחד ואחד וקצב הטיול תמיד יהיה איטי הרבה יותר מסיור פרטי.

– תקדישו כמה דקות מזמנכם וחפשו באינטרנט חוות דעת על המדריכים אליהם אתם הולכים לפנות.

– למדריך איכותי וטוב יש סידור של הזמנות מראש וסיכוי למצוא “פנינה” מהיום להיום די נמוך. כלומר – תשתדלו לקבוע עם מדריך שבחרתם מראש. כמה שיותר מוקדם ולא ברגע האחרון.

– כמה זמן אתם רוצים את הסיור ? האם אתם מוגבלים בזמן או שמדריך יכול ללוות אתכם כל היום ?

– איזה רכב יש למדריך שהוא משתמש בו בהדרכות ? אם מדובר על סיור מחוץ לעיר או טיול של כמה ימים – עולה השאלה מה קורה אם הרכב מתקלקל ,ותוך כמה זמן מגיע רכב אחר אם בכלל ?

– מה התוכן של המסלול ? איזה אתרים אתם הולכים לראות ? איזה אתרים אתם לא הולכים להיכנס אליהם או לא מגיעים אליהם והמדריך ממליץ לבקר בהם עצמאית \ סיור אחר \ מדריך אחר ?

– שאלה פשוטה כמו ” האם תהיה אפשרות לקבל חשבונית מס? ” מצביעה על עד כמה מדריך\חברה עובד באופן פיראטי או מסודר. לא סוד שבפולין המיסים הם די גבוהים ורבים מעדיפים לעבוד בשחור וחשבונית רשמית רק תייקר את העלויות, אבל הכול טוב כשהכול טוב. אם תהיה בעיה אני בטוח שלא תרצו לדבר לקיר.

– אחד הסיוטים של מדריכים הם הטלפונים האין סופיים . אם אתם רוצים מענה אישי, עדיף שתתקשרו למדריך בשעות הערב הסבירות או פשוט שלחו אליו מייל או הודעה ( אגב, זה יכול להוות עוד אינדיקאטור בשבילכם על הדיוק והאיכות של האדם).

 

על מה משלמים למדריך ? למה זה לא כזה זול כשחשבנו ?

השאלה הזאת נשאלת די בתדירות ואני מעדיף גם להתייחס אליה כאן. לא פעם, אחרי שיחה של 40 דקות בטלפון, אחרי שהסברתי וסיפרתי מה שווה או כדאי לעשות בסיור כזה או אחר, לאחר הצגה של תוכנית מלאה לסיור ,השמעתי את המחיר לסיור בסוף, והרגשתי זעזוע בצד שני של הקו… “מה ?”, אומרים לי, ” זה לא 100 ש”ח ? למה זה יקר ? למה לשלם לך יותר מי מה שאחרים מפרסמים באינטרנט ? 100 ש”ח סיור ותוכלו לראות את הכול בוורשה\קרקוב ? ….”

על זה אני עונה כמו כל יהודי – חברים, שאלה מול שאלה : למה אתם לא שואלים את סוכן הנסיעות שלכם או את  בית המלון על מה הם לוקחים כסף ? הרי זה סך הכול חדר במרכז העיר, עם נוף מהמרפסת לעיר העתיקה. אז למה זה לא עולה כמו דירה בבלוק מגורים באזור תעשיה ?

אתם לא שואלים מהנדס תוכנה “למה המשכורת שלך לא שווה כמו לאחד שעובד בייצור?” כי הוא למד כדי להיות כזה, כי הוא השקיע בלימודים והניסיון שהוא רכש עולה שווה את כסף שהוא מקבל.

 

הכל די דומה גם בהדרכה –  כדי לתת לכם את הטוב ביותר, כדי להעשיר אתכם בידע, כדי לא לבזבז את זמנכם על לחיפוש דרך או אלתור תוך כדי הסיור במסלול – מדריך טוב משקיע קודם כל בלימוד שלו, בספרים, קורסים, השתלמויות, כרטיסי טיסה ומלונות כדי למצוא וללמוד עבורכם עוד מקומות ועוד מקומות..

גם לסיורים ב 100 ש”ח יש מקום להיות וזה לגיטימי. פשוט אל תפתחו ציפיות רבות…

איך אומרים? – ” האם יש תמורה למחיר או אין תמורה למחיר ?” וזה לדעתי הגישה הכי נכונה.

לסיכום – כשבוחרים מדריך שמלווה אתכם במקום בו לא הייתם ורק שמעתם – אתם הולכים להכיר הרבה דרך העניים של המדריך. הוא ה”מלצר” שממליץ ומגיש לכם את המנה שאתם הולכים לאכול ולא תהיה לכם הזדמנות לגשת הביתה ולחמם אותה במידה והייתה קרה.

את המסעדה בחרתם, ולכן אתם קוראים את הכתבה שלי. שמה של המסעדה הוא כמובן, פולין. את המלצר שהולך להגיש לכם  את התפריט – עוד לא בחרתם ולכן השתדלתי לתת מספר נקודות  וזוויות ראייה שיעזרו לכם לעשות את הבחירה הנכונה J

אני מאחל לכולם טיול נעים, עשיר בחוויות חיוביות . כולי תקווה שהצלחתי להבהיר את הנקודה שכואבת ויושבת לי הרבה זמן.

בקשה קטנה – אל תשאלו אותי לגבי חוות דעת על מדריך כזה או אחר. אני שומר את זה לעצמי ולא מוסרי מצדי לחלק ציונים או הערות לאחרים.

סיורים פרטיים מודריכים בעברית :

 

יום סיור מחוץ לגדנסק – טבע, נופים והכפרים

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור למחנה שטוטכוף

סיור מחנה הריכוז שטוטהוף

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור בעברית לפוזנן

סיור בפוזנן

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור בעברית בוורוצלב

סיור בעברית בוורוצלב

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור בעברית לרובע פרגא בוורשה

סיור ברובע פראגה

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור בעברית לחלמנו

מחנות השמדה בחלמנו (Chełmno nad Nerem)

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור מודרך לגרוס רוזן

מחנה הריכוז גרוס רוזן

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור לטרבלינקה

סיור מודרך לטרבלינקה

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור בעברית לגדנסק

סיור בגדנסק, סופוט וגדינה עם מדריך בעברית

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור בעברית ללודז'

סיור עם מדריך בלודז’

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור בעברית בקרקוב

סיורים בקרקוב עם מדריך דובר עברית

שלום ! אני מזמין אתכם להצטרף לאחד הסיורים שלי ולסייר יחד איתי בקרקוב ובסביבה. אני עורך סיורים פרטיים שאני אוהב ...
סיור מודרך למיידנק

סיור למחנה מיידנק

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
סיור מודרך בוורשה

סיור עם מדריך בוורשה

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...

IsraelRussia