מיידנק ( Majdanek )

 

מיידנק מחנה ריכוז וההשמדה הנאצי הממוקם בפאתי לובלין בפולין.  בתחילה במחנה הוקם לעבודות כפייה, הוא שימש מאוחר יותר להרג אנשים בקנה מידה גדול במהלך פעולות ריינהרד ( התוכנית המקורית להשמיד את כל היהודים בפולין). במחנה במשך  34 חודשי פעילתו  הושמדו יותר מ 79,000 אנשים (59,000 יהודים) .
מיידנק נוצר ב -1 באוקטובר 1941 והיה פעיל  עד ה -22 ביולי 1944 * , כאשר פלש בפתאומיות  הצבא האדום ללובלין. כרגע המחנה נחשב לאחד המוסדות  המשוחזרים בצורה הטובה ביותר והשמורים ביותר. בניגוד למחנות אחרים מהסגנון הזה  בפולין, מיידנק לא ממוקם  באזור כפרי מרוחק הרחק מהתנחלויות אדם, -הוא נבנה לא רחוק מלובלין בפרברי העיר.

Majdanek-12

שלא כמו מחנות ריכוז והשמדה נאציים אחרים, לא נבנה מיידנק על מפגש מסילות ברזל, הוא לא הוחבא ביער מרוחק או הוסתר על ידי מכשולים טבעיים, וגם לא הוקף באזור ביטחון.. מיקום של המחנה  זה מהווה בסיס לטענות רבות של אנשים- תושבים והיסטואיונים לפיהן תושבי פולין הגרים בסמיכות למחנה ההשמדה מעיר לובלין לא ידעו כלל וכלל על הפעילות המתחוללת בו.
בכניסה למחנה עברו המובלים להשמדה על “הבית הלבן”, הבית אשר בו גרו מפקדי המחנה.  ממש בכניסה למחנה חולקו האסירים לשני כיוונים – שמאלה וימינה . ימין פירושו השמדה – קודם עברו  הקורבנות תהליך של מקלחת, בגדיהם חוטאו ולאחר מכן הוכנסו לתאי הגזים. שמאל פירושו – עבודות פרך.

Majdanek-3

פקודה על הקמת המחנה התקבלה ביולי 1941, הפקודה קבעה את הצורך לבנות מחנה עבודה ל 50 אלף אסירים.עם זאת, לאחר זמן קצר הוחלט להרחיב את המחנה עד כ -125 אלף אסירים, ובהמשך עד 250 אלף. המחנה בגודל  של 270 דונם, השטח משמש כיום על ידי המוזיאון הוא כ 90  דונם.

המחנה היה כולו מחולק לחמישה חלקים, שבאחד מהם שוכנו נשים . על שטחה העצום תפקד כמעט 230  מפעלים קטנים. מאז אוקטובר 1942, הגיעו שומרי המחנה  נשים שהוכשרו במחנה רוונסבריק*.
בחודש נובמבר 1943, התקיים במיידנק מבצע נורא בשם “חג הקציר”  Aktion Erntefest, כאשר ביום אחד 18,400 יהודים נרצחו במחנה ***.
בסוף יולי 1944, כאשר הכוחות הסובייטיים הגיעו  ללובלין תוך כדי ההתקפה על כוחות הגרמנים ותוך כדי מבצע לשחרור פולין , הגרמנים עזבו בחופזה את המחנה.  יחד עם זאת, לגרמנים לא היה כמעט זמן כדי להרוס מיידנק, מה שהופך אותו לאחד ממחנות השמורים ביותר בצורתו המקורית. המחנה כמעט לא שוחזר אלה נשאר במצב בנמקורי כמו בזמנים הנוראים ההם.
נכון לעכשיו במחנה עובד במקום  מוזיאון ההנצחה . בשנת 1969, בכניסה למוזיאון  הוקמה אנדרטה למאבק ומסירות נפש על ידי הפסל ויקטור טולקין. באתר של הקרמטוריום לשעבר נבנה המאוזוליאום שבו שרידי קורבנות מיידנק.

 

Majdanek-20

_______________________________________________________________

*המחנה הוקם ב-1 באוקטובר 1941 בפקודתו של היינריך הימלר, לאחר שזה ביקר בלובלין ביולי אותה שנה. מיידנק היה מחנה שבויים של האס אס, תחת פיקודו של קארל אוטו קוך Karl Otto Koch.

**מחנה ראוונסבריק גרמנית-( Ravensbrück )  היה  מחנה ריכוז בחבל טמפלין ( בתקופת מלחמת עולם השניה)  שבמדינת ברנדנבורג בגרמניה, בקרבת העיירה פירסטנברג על נהר האוול, כמאה קילומטר מצפון לברלין. הוא נחשב למחנה הריכוז (שמאוחר יותר אף הפך למחנה השמדה( לנשים הגדול ביותר בגרמניה.
לפי הערכה בריטית ראשונית משנת 1946, הושמדו במחנה כ-40,000נשים, מספר זה אינו כולל את אסירי צעדות המוות

***לקראת סוף שנת 1943 נתן היינריך הימלר פקודה לחסל את שאר האסירים שנשארו במחנות הריכוז בגנרלגוברנמן. מקור הסיבה היה חשש מהתקוממות במחנות- מרד גטו ורשה והמרד במחנות טרבלינקה וסוביבור חיזקו את חששם של הגרמנים . בנוסף כשלונות הגרמנים בסטלינגרד ובקורסק, התערער ביטחונם בניצחון.
שם המבצע היה “חג הקציר” (Erntefest) והוא הוצא לפועל בו-זמנית במחנות טרווניקי, פוניאטובה, ומיידנק.

 

כתובת : Ul. Droga Męczenników Majdanka 67, 20-325 Lublin

שעופ פעילות של האתר : חוץ מיום שני ( סגור) , כל יום מ 9:00-16:00

 

סיור למיידנק מוורשה עם עידן – מוזמנים לשלוח מייל לכתובת idan.caliber@gmail.com או להתקשר 0528023600 כדי לתאם סיור

 

Majdanek-16

עוד על לובלין ועל הסביבה :

קניות וחנויות בלובלין

tarasy_zamkowe_smרשימה של חנויות ושל מרכזי מסחר – קניונים בלובלין, אשר הפך ליעד זול ומשתלם לתייר ישראלי שמגיע בין היתר כדי לעשות קניות משתלמות

קראו עוד

לובלין

 lublin-8-smעיר לובלין -אחת הערים העתיקות ביותר בפולין,ואת נקודות עניין של העיר  מתוארכים מימי הביניים ועד המאה ה -20.היסטוריה של העיר לובלין, נקודות עניין ורשימת אטרקציות

קראו עוד

טירת לובלין

 ZAMEK-LUBLIN-16-smטירת לובלין – טירת המלוכה לשעבר אשר שימשה גם כמקום ביצורים ומיגון. הטירה נבנתה במאה השתים עשרה וממוקמת בעיר הפולנית לובלין. היסטוריה, שעות עבודה של המוזיאון

קראו עוד

בית קברות יהודי העתיק בלובלין

 jewich-cementary-in-lublin-smבית הקברות היהודי העתיק  בלובלין – הוא בית הקברות היהודי העתיק ביותר ששרד בפולין.הקבורה של היהודים החלה בתחילת מאה ה-16 . היסטוריה של המקום, כתובת ועוד

קראו עוד

כיכר שוק בלובלין

 lublin-market-square-9-smכיכר שוק בלובלין, אחת מכיכרות  המרכזיים של לובלין והכרטיס ביקור של העיר. היסטוריה של הכיכר, היסטוריה של בעלי הבתים, כתובת ועוד’

קראו עוד

מיידנק

Majdanek smמיידנק מחנה ריכוז וההשמדה גרמני הממוקם בפאתי לובלין בפולין.אתר נשמר למעט ללא שינוי מאז תקופת המלחמה והיום עובד כמוזיאון הנצחה. היסטוריה, שעות פעילות וכתובת

קראו עוד

שער קרקוב בלובלין

Brama-Krakowska-2-smשער קרקוב בלובלין – ביצורים אשר נבנו במאה הארבע עשרה בסגנון גותי על ידי המלך קזימיר הגדול. שער קרקוב ממוקם בחלק המערבי של העיר העתיקה בלובלין. נכון לעכשיו, השער הוא דמות אדריכלית והסטורית של לובלין.

קראו עוד

שערי העיר לוּבְּלִין

Brama-Grodzka-2-smשער העיר לובלין  ממוקמים  בצפון-מזרח של המרכז ההיסטורי של לובלין.בשל מיקומו בין העיר העתיקה והרובע היהודי, נקראים השערים כ “שערים היהודיים”. הוריה,כתובת,פת הגעה

קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This