טירת Ogrodzieniec

הטירה ממוקמת באזור הררי הנקרא הר ינובסקי, מדרום לאזור Ogrodzieniec.

מבני הביצור הראשונים מאדמה ועץ הופיעו כאן כבר בזמנו של המלך בולסלאב קשיוואוסט. כנראה שהביצורים הראשונים נבנו גם לצד המקום, על הגבעה Birov.

מבני האבן נוצרו בזמנו של קזימיר הגדול, או אפילו קצת יותר מוקדם. קזימיר הגדול, נתן את הטירה במתנה למרשל ממלכת פולין Przedborow מ- Bzhez.

כאשר Przedborow קיבל את הטירה היא הייתה הרוסה באופן חלקי והייתה זקוקה לשיפוץ יסודי. טירה מעץ קיבלה לאחר שיפוץ חיזוקי אבן. באותו הזמן הטירה תפסה את החלק הגבוה ביותר של ההר, כאשר שערי הטירה היו טבעיים – הם נוצרו מתוך סדק בסלעים.

לאחר מותו של המרשל הטירה שוב חזרה להיות רכוש המדינה, ובשנת 1386 ולדיסלב יאגלו נתן אותה במתנה לוולדק ממשפחת Harbuv Sulima.

במאה ה- 15, ככל הנראה במהלך כהונתו של Sulima, הטירה נבנתה מחדש והורחבה. על הצוק המזרחי הוקם מגדל שמירה עם חדרי מגורים, על הצוק הדרומי – מגורים. בחצר היה ממוקם מיכל עם מים.

בשנת 1470 הטירה נרכשה על ידי אימבראם ופיטר סלמון, ולאחר מכן הבעלים של הטירה היו משפחות Rzeszów, Pilecki, Chelm ובונר.

במחצית הראשונה של המאה ה- 16, לבעלים של הטירה הפך סוורן בונר, שהיה יד ימינו של המלך זיגיסמונד הזקן. המלך פקד על סוורן לחדש את טירת ואוול (טירת קרקוב). לאחר החידוש של ואוול, סוורן החליט לבנות ארמון פחות גרנדיוזי, ומכל המבחר בחר בטירת Ogrodzieniec כי היא הייתה ממוקמת קרוב לקרקוב. כתוצאה מבניה חדשה הטירה קיבלה אגף צפוני, האגף הדרומי הורחב והוסיפו לו שני מגדלים, ובמקום בו היה השער הישן בנו מגדל שלישי עם שער, אליו הוביל גשר עולה. בקומה השלישית של המגדל מיקמו בית תפילה.

למרגלות הטירה נבנה מבנה בו עברו חיי המשק וטורנירים של אבירים.

לאחר מותו של סוורן את חידוש הטירה המשיך בנו סטניסלב, שבנה את האגף המערבי, ואל החלק החיצוני של האגף הדרומי הוסיף מגדל הגנה בעל 5 קומות.

במאה ה- 16 הטירה שימשה למגורים ולא להגנה.

הבעלים הבא של הטירה היה מיקולאי ליגזה אשר שיפר את יכולות ההגנתיות של הטירה על ידי בנייה של שדרה בצד הדרומי ליד מגדל בעל 5 הקומות.

בשנת 1587 הטירה נכבשה על ידי מקסימיליאן הבסבורג. אבל בשלב זה הטירה לא ניזוקה. לאחר מכן, לבעלים של הטירה הפכה משפחת Firleev, ובאמצע המאה ה- 17 אנדז’יי פירליי ביצע כמה עבודות בנייה ושינה את המראה של הארמון לסגנון הבארוק.

Ogrodzieniec (2)

במהלך המלחמה עם השבדים הטירה לא נהרסה, ולאחר גירושם עברה לידי סטניסלב וואז’יצקי אשר בנה סביב השדרה ביצורי אבן עם שערים.

מאז שנת 1702 מצב הטירה החל להידרדר. החיילים של המלך השוודי קרל ה- 12 הציתו את הטירה במהלך בריחתם.

הבעלים האחרון של הטירה לא ביצע עבודות מספיקות של תיקונים והטירה הפכה בהדרגה להריסות.

בשנת 1784 את ההריסות הללו קנה תומס יאקלינסקי, אך הוא השתמש רק בחלק מהחדרים.

לאחר מלחמת העולם השנייה בין השנים 1949 עד 1973 ביצעו עבודות של חיזוק ושיקום חומות הטירה. מאז, הריסות הטירה פתוחות בפני תיירים.

כתובת :Zamkowa, 42-440 Podzamcze

פתוח למבקרים כל יום מ 9 ועד 16

עוד באיזור :

 

ogrodzieniec-castle

טירת Ogrodzieniec

טירת Ogrodzieniec הטירה ממוקמת באזור הררי הנקרא הר ינובסקי, מדרום לאזור Ogrodzieniec. מבני הביצור הראשונים מאדמה ועץ הופיעו כאן כבר ...
הטירה המלכותית ב- Olsztyn

הטירה המלכותית ב- Olsztyn

  הטירה המלכותית ב- Olsztyn המידע הראשון על הטירה Zamek Królewski הופיע בשנת 1306. הטירה נבנתה במקום בו היה ממוקם ...

IsraelRussia