שם של המלון
Hotel Białowieski Conference, Wellness & SPAמלון ספא מצויין,בריכה וסאונה.מחירים מאוד סבירים
Hotel Żubrówka Białowieżaמלון מעולה, בכניסה לפארק אומי. ספא ובריכה במקום. מומץ !

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy

(היער הבתולי בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה)

החי וצומח  של פרק הלאומי ביאלובייסקה הוא  מהמגוונים ביותר שידועים לאדם. מאז 1979, היער נמצא ברשימת אונסק”ו כאתר מורשת עולמית. עיקר השטח של הפרק הוא יער שמשתרע באזור, כל שאר  השטח הם שדות, כרי דשא, שבילים ועוד מגוון של גופי מים.
ביאלובייסקה ( כמקום גיאוגרפי)  מפורסם ביערות שלו. גיל של כמה עצים בפארק, מגיע עד כדי 100 שנים. כמו כן ישנם זנים ייחודיים של צמחים, כגון גפן קיסוס, “רותם גרמני” ורבים אחרים.

בניגוד לאמונה הרווחת, השם של הפארק לא בא ממגדל שמירה בעיר קאמנץ (Kamyenyets) כי הוא זכה לכינוי “המגדל הלבן”  (Tower of Kamyenyets, White Tower)  רק במאה ה  XIX , וסויד לאחר מכן – בתקופה הסובייטית. ככל הנראה השם הגיע מן העיריית של מחוז מרכז -ביאלובייסקה, שנמצאת היום בשטחה של פולין, כל זאת בהתבססות על אנלוגיה עם שמות של יערות אחרים: קוברין, גרודנו,  שרשבסקיה, נליבוקסקיה  (Shereshevskii, Nalibokskaya) וכו.
ביער ביאלובייסקה קיימים מינים רבים של יונקים וציפורים.  ניתן למצוא כאן תאו, ביזונים, איילים, אתם יכולים לראות  בטבע את חיית מינק וארנבות.  בריכות המים  מיושבים על ידי שבטים של בונים, שם הם בונים את הסכר עם “סניפים”, מזרדים וגזעי עצים שמהודקים יחדיו על ידי חימר או סחף. עטלפים הם תושבי קבע של הפרק ביאלובייסקה.

בפרק קיים מקום מיוחד שמיועד לביזונים, בגלל העובדה שהם סמל של היער ביאלובייסקה.  בפארק הלאומי ביאלובייסקה, אתם יכולים למצוא סוגים הבאים של ציפורים : חסידה שחורה, ינשוף אפור, מנוף, נשר הזהב וציפורים אחרות.

שטח היער נפגע קשות במלחמה, אנשים  כרתו והוציאו כמות עצומה של עץ יקר לגרמניה.  בשנת 1993, הפארק נחשב כשמורת ביוספרה.

היסטוריה

יער ביאלובייסקה –  שמורת הטבע העתיקה ביותר באירופה. יערות בתולים של המקומות הללו מוזכרים בכרוניקל איפטייב (The Hypatian Codex) בשנת 983.  עוד  במאה ה XII לפני התקופה שיערות אלו  היו ידועים לכלל הציבור כ “יער ביאלובייסקה”, התגורר כאן  במשך זמן רב ולדימיר מונומך  ((Monomakh שהיה ציד  ביזונים וצבאים. בשנת 1276, נסיך ולדימיר וולין  (Vladimir Vasilkovich Volynskiy ) ייסד עיר-מבצר קאמנץ (Kamyenyets  ).  בסוף מאה ה XIII יער ביאלובייסקה עובר בעלות  לידיהם של הדוכסים הגדולים של ליטא, ומאז בפרק זמן  של ממלכת יגיילו (Jogaila, later Władysław II Jagiełło) – היה בשליטת ממלכת פולין.  בשנת 1409 המלך יגיילו הגדיר  פריבלגיה מלכותית-  שלפיה ציד ביער היה אסור על כולם חוץ מאשר למלך עצמו ובן דודו ויטאואטס. יער הפך לאזור מוגן, אבל ציד של חיות על ידי אנשים מפוארים, וציד המלכותי בפרט גרמו נזק רב למספר של בעלי חיים גדולים.

מ 1569 עד כדי 1795 יער היה חלק של האיחוד הפולני-ליטא (הידוע גם כרפובליקת שני העמים( . במאות ה XVII -XVIII  מלכי פולין  היו מארגנים מסעות ציד ענקיים ביערות של  ביאלובייסקה, אבל טבען של מסעות  ציד אלה השתנה . עכשיו, הציד כבר לא רכש עניין רציני של אספקת מזון עבור הצבא,  הוא הפך למסע תענוגות מלכותי מפואר. במיוחד עבור הציד המלכותי (בכדי לספק נוחיות מגורים וכו)  , על הנהר נברקה (Nerevka)   נבנה בקתת ציד גדולה עם בניינים צמודים, אשר בהם חגגו אחרי ציד המלך ופמלייתו.  לנוחיות ציד ביער ביאלובייסקה הוסדר “גן חיות” מיוחד ( במציאות זה היה מכלאה).  זהו היה  שטח יער גדול, מגודר בגדר יציבה, שלתוכו פקחי שמורת טבע שיחררו  את בעלי חיים גדולים אשר נתפסו ביער המלכותי השכן. בסופו של דבר החיות גודלו לגיל הרצוי ושוחררו לטבע עבור הציד.

בשנת 1795, אזור של היער ביאלובייסקה הפך לחלק מרוסיה הצארית.  יקתרינה השנייה (יקטרינה השנייה) הותירה לנהל את כל סוגי הציד ביער, למעט ירי בביזון. זה הוביל לירידה חדה  במספר החיות.

בשנת 1802 אלכסנדר הראשון  (Alexander I Emperor of Russia) הוצאי צו שאסר על הציד של ביזונים בשטח של היער, באותה השנה היער נכלל במחוז גרודנו, אשר נשא כסמל העיר שלו – את חיית ביזון.  מ 1809 התחילו לנהל רשומות קבועות של מספרי ביזון שעדיין שרדו. בנוסף,  בשנת 1864 מגרמניה מיובאים צביים  ( האוכלוסיה המקומית של חיות הללו  נמחקה כליל בשנת 1705) לרבייה נוספת וארגון של ציד שלהם בעתיד.

בשנת 1888, יער נכלל כנכס של משפחת המלוכה בתמורה לשטח במחוזות אוריול וסימבירסק.

בשנות 1889-1894 ארמון ציד אימפריאלי הוקם בעיר ביאלוביז’ה (Białowieża) , שאליו חוברה מסילת רכבת ( אשר נבנתה  במיוחד עבור הגעה נוחה של  אנשי מלוכה).  מאז אותה תקופה, מסעות ציד מפוארים מאורגנים במקום.  המסעות הכי גרנדיוזיים היו בתאריכים  1897, 1900, 1903 ו -1912.

במהלך מלחמת העולם הראשונה, אזור היער נכבש על ידי צבא הגרמני. בשלב זה, גרמנים מתחילים בבניה עזה של רצועת  מסילות ברזל  צרות  ( באורך כללי  של300 קילומטר) במגמת כריתת עץ יקר-  לעיבוד של הגזעים נבנו 4 מנסרות.  במשך שנתיים וחצי  כ -4.5 מיליון מטר -קוב יוצאו לגרמניה ( כל זה היו  מינים בעלי ערך הגבוה ביותר של סוגי עץ).
פעולות כיבוש צבאיות גרמו נזק רב לבעלי חיים של היער. בשנת 1919 הושמדו אוכלוסיות של ביזון וצבי בר, אוכלוסיית איילים וחזיר בר ירדו בחדות.

מאז 1919, יער ביאלובייסקה הועברה לריבונות של פולין, למרות עובדה זאת ניצול יערות  שלה המשיך.  רק בשנים 1927-1928 נכרתו כ -2 מיליון מטר קוב של עץ, בשנים 1934-1935 – יותר מ 1 מיליון מטר-קוב  . כתוצאה של כל הפעולות כריתה גם יחד, היה ירידה ב 20% של שטח היער ( הוא פשוט הושמד).  עם זאת, בשנת 1920, ביער ביאלובייסקה  התחילו עם פעילות סביבתיות שמטרתם היה לשמר את היער.  בשנת 1921, על מגרש של 4594 דונם ביער נוצרת שמורת  “רזרבת” שמכסה  על 1,061 דונם, והופכת לשטח  מוגן לחלוטין של יער. מאז 1929 כל שטחו של ייער הפך למוגן לחלוטין. בשנת 1932 באתר זה נוצר   ”  הפארק הלאומי ביאלובייסקה ” (בעל מגרש של 4693 דונם) עם משטר מחמיר להגנת הטבע.  בתקופה זו ביער מתחילים לעבוד על שיקום של האוכלוסייה ביזון (1929), בונים בית-גידול חיות לסוסים טרפניים (טרפָּן שם מדעי: Equus ferus ferus הוא תת-מין של סוס רמכי)  –   1936 , ומתחילים לאושש את מספר צבאי בר, חזירי בר, ​ו​איילי הכרמל.

בשנת 1939 יער ביאלובייסקה היה חלק מפארק מדינת  בלורוס. כמו כן על שטחה אורגנה שמורת טבע  “יער ביאלובייסקה”.

ביולי 1940, התקבלה החלטה על הגנת הטבע מלאה ברחבי השטח של היער, אך יישומה נקטע עם תחילת המלחמת עולם השניה. לאחר השחרור מן הצבא הגרמני פעילויות שיחזור של אוכלוסית הבר חודשו באוקטובר 1944. אבל מימסד שלאחר המלחמה  אשר הגדיר את גבול המדיני עם ברית המועצות והרפובליקה של העם הפולני  – בחלק של היער ( כ55  אלף דונמים) עם המרכז ההיסטורי שלה בכפר ביאלובייסקה, הפארק הלאומי ובית-גידול ביזון –  עברו לשטח פולין.

מאז 1957, היער היה במעמד של קרקע מוגנת (שמורת טבע) מטעם המדינה. בשנת 1991  המקום אורגן מחדש לתוך הפארק הלאומי המדיני “Belovezhskaya Pushcha” . על שטחה בחלק הפולני של היער יש פארק לאומי ביאלובייסקה.

ב 8 לדצמבר, 1991 ביער ביאלובייסקה נחתם  הסכם על הקמתה  של מדינת רוסיה שידוע לנו כיום.

כתובת:
Białowieża Forest, Poland
Hajnówka County

עוד על ביאלוסטוק ועל הסביבה :

 

Tykocin-7

טיקוצ’ין ( Tykocin ) – מידע אודות העיר

טיקוצ'ין ( Tykocin )  מידע על ה עיר טיקוצ'ין, הנחשבת לאחד ממקומות הישוב העתיקים ביותר בחבל פודלסקיה, היא עיירה קטנה ויפה ...
Byalostok (6)

ביאליסטוק ( Białystok)

ביאליסטוק ( Białystok) ביאליסטוק, בירתה של הפרובינציה של פודלסיה ששוכנת בחלקה הצפון-מזרחי של פולין, לא רחוק מהגבול עם בלרוס, היא ...

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy (היער הבתולי בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה) החי וצומח  של פרק הלאומי ביאלובייסקה הוא  מהמגוונים ביותר שידועים לאדם ...

IsraelRussia