טיקוצ’ין ( Tykocin )  מידע על ה עיר

 

טיקוצ’ין, הנחשבת לאחד ממקומות הישוב העתיקים ביותר בחבל פודלסקיה, היא עיירה קטנה ויפה בת כאלפיים תושבים, השוכנת על גדתו של נהר נרב, כשלושים קילומטר מערבית לביאליסטוק וכמו רבות מן העיירות המנומנמות בפולין, גם גדולתה של טיקוצ’ין נעוצה בעברה ובעיקר בהיסטוריה היהודית שלה…

טיקוצ’ין מוזכרת לראשונה כבר לפני כאלף שנים, אך ישוב בגודל סביר החל להתקיים כאן רק כמה מאות שנים מאוחר יותר ובשנת 1425 הוענקו לה זכויות של עיר. ב 1543 הפכה העיר הקטנה לנחלתו של זיגמונט השני אוגוסט, מלך פולין ומיום זה ואילך היא חוותה פריחה ושגשוג, שכן המלך הזה העניק יחס טוב ליהודים ונתן להם חירויות שאפשרו להם להביא לידי ביטוי את היכולות שלהם בתחומי המסחר והכלכלה.

יהודים החלו לנהור לטיקוצ’ין בימיו של המלך זיגמונט השני ויסדו בה קהילה מפוארת שעיצבה את דמותה של העיר הקטנה במשך מאות שנים והפכה אותה לאחת מן הקהילות המשפיעות ביותר בצפון-מזרח אירופה. בעיר נערכו כמה וכמה מהכינוסים של “ועד ארבע ארצות” ויצאו ממנה רבנים גדולים ותלמידי חכמים, כמו רבי יהושע העשיל, רבי אליה שפירא ורבי מאיר הלוי איש הורוביץ. בית הכנסת הגדול של טיקוצ’ין, שנבנה לפני כמעט 400 שנה, הוא אחד מבתי הכנסת העתיקים היחידים בפולין ששרד את השואה.

ההיסטוריה של הקהילה המפוארת ועתיקת היומין של טיקוצ’ין הגיעה אל קיצה בשואה. בקיץ של שנת 1941 נכבשה העיירה על ידי הצבא הגרמני במסגרת מבצע ברברוסה וכמה ימים לאחר מכן הגיעו אליה אנשי הגסטאפו הידועים לשמצה ובאמצעות תרגיל הטעייה הובילו את כל יהודי הקהילה לבורות הריגה ענקיים שנחפרו ביער לופוחובה הסמוך מבעוד מועד וטבחו בהם עם מכונות ירייה. רק בודדים הצליחו להימלט ממרחץ הדמים.

טיקוצ’ין לא שבה יותר לגדולתה ונותרה עיירה קטנה, שמבנים מפוארים מזכירים את ימי הזוהר שלה ומושכים אליה תיירים. ממשלת פולין חוקקה חוק, המשמר אותה כעיירה יהודית, למרות שיהודים כבר לא גרים כאן וקהילה כבר לא מתקיימת כאן…

 

מה יש לראות ולעשות בטיקוצ’ין ?

 

מכיוון שמדובר בעיירה די קטנה, קל לראות את מה שיש לטיקוצ’ין להציע ביום אחד ויש כאלה המשלבים את הביקור כאן עם מחנה ההשמדה טרבלינקה, הנמצא כתשעים קילומטר מכאן, אם כי לדעתי האישית זה לחוץ מידי ולא מומלץ. עדיף לתת לטיקוצ’ין את הזמן שלה ולשלב אותה עם הביקור בביאליסטוק הסמוכה, שם אפשר ללון בלילה.

החלק המזרחי של העיירה, אליו נכנסים כשמגיעים מכיוון ביאליסטוק, היה האזור הקתולי של העיר לאורך השנים ורוב המבנים המעניינים שלו מרוכזים מסביב לכיכר Plac Czarnieckiego מרוצפת האבן, שבמרכזה ניצב פסל היסטורי של המצביא Stefan Czarniecki. על הכיכר משקיפה כנסיית השילוש הקדוש המרשימה (Holy Trinitiy) שנבנתה בשנת 1742 על ידי שליטה המהולל של ביאליסטוק, יאן קלמנס ברניצקי. הכנסייה המפוארת בנויה בסגנון הבארוק והעיצוב הפנימי שלה עשיר, עם מזבח מוזהב יפהפה.

Tykocin (12)

כמה דקות הליכה מערבה משם נמצא האזור בו שכן החלק היהודי של העיירה ובו נמצא בית הכנסת הגדול של טיקוצ’ין (Wielka Synagoga), שנבנה ב 1642  בסגנון הבארוק והצליח להינצל מציפורני הנאצים בזכות זה ששימש אותם כמחסן תחמושת. בתוך בית הכנסת, שעבר שיפוץ ושיקום, ניתן להתפעל מעיטורי קיר יפים של חיות ופרחים ופסוקים מהמקורות ויש כאן גם מוזיאון היהודי (Muzeum Kultury Żydowskiej), המציג פריטים היסטוריים יפהפיים של יהודי הקהילה שהושמדה, כמו טליתות, חנוכיות, פמוטים, פרוכות ועוד… יש כאן אפילו מסעדה קטנה, המתיימרת להגיש אוכל בסגנון יהודי.

Tykocin-1

 

בקצה המערבי של העיירה נמצא בית קברות יהודי, מהעתיקים ביותר בפולין (Cmentarz Żydowski), אם כי בימינו כבר לא נותר ממנו הרבה…

הלאה משם, ביער המשתרע בין טיקוצ’ין לכפר הסמוך, לופחובה (Łopuchowo ) בערך שמונה ק”מ דרומית מערבית לעיירה, התגלו אחרי מלחמת העולם ה-II קברי האחים של יהודי הקהילה, כלומר אותם בורות ענק שנחפרו ביער ושלתוכם נפלו הקורבנות לאחר שנורו למוות במכונות ירייה.

במקום הוקם אתר הנצחה קטן, עם שמותיהם של חלק מהניספים.

מצדו השני של נהר הנרב, צפונית למרכז הוותיק של העיירה, נמצאת מצודת טיקוצ’ין (Tykocin Castle) שנבנתה לראשונה לפני כשש מאות שנים ועברה גלגולים ותהפוכות (כולל חורבן כמעט מוחלט שהסב לה הצבא הרוסי לפני כמאתיים שנה) עד ששוקמה ושוחזרה לפני כמה שנים ושבה לימיה הזוהר הגדולים שלה… כאן התגורר המלך הפולני זיגמונט השני וכאן גם הייתה הכספת שלו, שבה הוחבאו אוצרות מדהימים.

Tykocin-9

 

Tykocin-10

 

הטירה פתוחה בכל יום, מהשעה 11 לפני הצהריים ועד 4 אחה”צ. למעשה הביקור בטירה הוא באמצעות סיורים מודרכים, בני 50 דקות, הכלולים במחיר הכניסה. הסיור הראשון יוצא ב 11 בבוקר ואילו האחרון יוצא ב 16:00 (בקיץ ובסופ”שים בחורף) או ב 15:00 (בימות חול בחורף).

לפרטים נוספים תוכלו לבקר באתר האינטרנט שלהם, בכתובת zamekwtykocinie.pl (פולנית בלבד)

כמה קילומטר ממערב לעיירה נמצאת אחוזת Dwór Pentowo, שנבנתה לפני כמאה ועשרים שנה ובה יש “כפר של חסידות” (Stork Village) בו ניתן לטייל, בימות האביב והקיץ, ולראות קינון של הציפורים היפהפיות, הנהנות כאן מהשמש, לפני שהקור יאלץ אותן לצאת למסע לאפריקה. יש כאן גם חדרי אירוח מפנקים (באחוזה עצמה), רכיבה על סוסים, מסעדה, ואזור פיקניקים ומאוד מומלץ לבלות כאן כמה שעות וליהנות מהטבע הירוק שעוטף אותך מכל עבר.

לפרטים נוספים תוכלו לבקר באתר האינטרנט שלהם, בכתובת www.pentowo.pl (גם באנגלית)

 

 

 

 

 

עוד על האזור :

 

Tykocin-7

טיקוצ’ין ( Tykocin ) – מידע אודות העיר

טיקוצ'ין ( Tykocin )  מידע על ה עיר טיקוצ'ין, הנחשבת לאחד ממקומות הישוב העתיקים ביותר בחבל פודלסקיה, היא עיירה קטנה ויפה ...
Byalostok (6)

ביאליסטוק ( Białystok)

ביאליסטוק ( Białystok) ביאליסטוק, בירתה של הפרובינציה של פודלסיה ששוכנת בחלקה הצפון-מזרחי של פולין, לא רחוק מהגבול עם בלרוס, היא ...

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy (היער הבתולי בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה) החי וצומח  של פרק הלאומי ביאלובייסקה הוא  מהמגוונים ביותר שידועים לאדם ...

IsraelRussia