ביאליסטוק ( Białystok)

ביאליסטוק, בירתה של הפרובינציה של פודלסיה ששוכנת בחלקה הצפון-מזרחי של פולין, לא רחוק מהגבול עם בלרוס, היא עיר גדולה ועסוקה בת כשלוש מאות אלף תושבים, ולמרות שהיא לא משופעת באטרקציות ומבנים מדהימים, כמו ורשה, או קרקוב, היא עדיין מצדיקה ביקור, הן בשל ההיסטוריה היהודית העשירה שלה והן בשל קרבתה לשמורות טבע ואתרי נוף הנמצאים בסביבתה. השילוב בין התרבויות הפולנית והבלרוסית מעניק לעיר אווירה מיוחדת, העושה אותה שונה מכל עיר אחרת במדינה.

ביאליסטוק נוסדה אמנם כבר לפני כשבע מאות שנה על ידי נסיך ליטאי בשם גדימינס, שהיה גם זה שהעניק לעיר החדשה את שמה, אך היא כמעט שלא התפתחה עד אמצע המאה ה-18, אז קבע בה את משכנו יאן קלמנס ברניצקי, שהיה מפקד צבאי גדול ובעל אחוזות והוא זה אשר פיתח את העיר ובנה בה ארמונות, פארקים ואוניברסיטה.

יהודים החלו להתגורר בביאליסטוק כבר בתחילת המאה ה-18, כלומר לפני מעט יותר משלוש מאות שנה והקהילה גדלה באמצע המאה ה-18, לאחר שהעיר קלטה אלפי יהודים שגורשו מרוסיה והגיעו אליה בחוסר כל… היהודים היו אלו שפיתחו את תעשיית הטקסטיל המקומית, בהמשך לתור הזהב של יאן קלמנס ברניצקי, ותעשייה זו העלתה את העיירה המנומנמת על המפה והפכה אותה לעיר מסחר תוססת וחשובה.

בתחילת המאה ה-20 כבר היו בביאליסטוק יותר ממאתיים מתפרות ומפעלי טקסטיל קטנים והאוכלוסייה של העיר מנתה כ 80,000 איש, כלומר פי חמש יותר ממספר התושבים שהתגוררו בה חמישים שנה מוקדם יותר. רוב רובם של תושבי ביאליסטוק באותן שנים היו מהגרים שהגיעו אל העיר מקרוב ומרחוק ובליל השפות הזרות שהם הביאו איתם השרה על העיר אווירה קוסמופוליטית אשר העניקה השראה לאחד מבניה הכי ידועים של ביאליסטוק, הלא הוא היהודי אליעזר לודוויג זמנהוף, שהמציא שפה שאמורה הייתה לחבר בין כל תושבי העולם, היא שפת האספרנטו.

בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 התעצמה מאוד הנוכחות היהודית בביאליסטוק והעיר שימשה כמרכזן של חסידויות חשובות, כמו חסידות סלונים וגם של ישיבות ליטאיות חשובות, כמו נובהרדוק, אך עם השגשוג והפריחה התגברה גם האנטישמיות ובשנת 1906 נערך פוגרום ביהודי העיר, בו נרצחו כמאה מהם.

Byalostok (8)

במלחמת העולם ה-II נכבשה ביאליסטוק על ידי גרמניה הנאצית וגורלם של תושביה היהודים היה רע ומר, ממש כמו גורלם של אחיהם בכל רחבי פולין והמדינות השכנות… יותר מאלפיים יהודים נשרפו בבית הכנסת הגדול של העיר, בו ביום שבו השתלטו הגרמנים על העיר וכבשו אותה מידי הסובייטים והשאר נכלאו  בגטו והועברו ממנו ברכבות אל מחנה ההשמדה טרבלינקה, הגם שהגטו התמרד ורבים מתושביו סירבו ללכת אל מותם כצאן לטבח. בתום המלחמה נותרו בעיר רק אלף יהודים ורובם עזבו אותה ועלו לארץ, או היגרו לארצות הברית.

הכובשים הנאצים גרמו הרס רב לביאליסטוק ורבים מהמבנים ההיסטוריים של העיר נחרבו ואינם, אך כמה וכמה מהם שוקמו, פארקים חדשים הוקמו וכיום זוהי עיר נעימה ורוגעת, שאינה מזכירה במאומה את האירועים המחרידים שעיצבו חלק מההיסטוריה שלה.

מה יש לראות בביאליסטוק ?

ארמון ברניצקי (Pałac Branickich) הוא, ללא ספק, האתר היפה ביותר בעיר. המבנה המפואר בסגנון הבארוק, ששוכן בליבו של פארק מטופח ויפהפה, לא רחוק ממרכז העיר, נבנה לפני כמעט שלוש מאות שנה כמעונו של השליט הגדול ביותר שהיה לעיר, הלא הוא יאן קלמנס ברניצקי, שהעלה את ביאליסטוק לגדולה. הארמון המרהיב, שזכה לכינוי “ארמון ורסאי של פודלסיה”, ניזוק קשות במהלך הכיבוש הנאצי במלחמת העולם ה-II, אך הוא שוקם וחזר לימי הזוהר שלו מן המאה ה-18.

Byalostok (4)

בקומפלקס של הארמון שוכן היום מוזיאון קטן לתולדות הרפואה והרוקחות ושווה לבקר בו.

ממש כמה צעדים משם, במקום בו עמד פעם בגאון בית הכנסת הגדול של ביאליסטוק, שנשרף על ידי הנאצים ב 1941, עם אלפי יהודים בתוכו, יש גינה קטנה ובה אנדרטה המנציחה את בית הכנסת ואת סופו המחריד… (שם האנדרטה: Pimnik wielkiej synagogi , כתובת : Suraska 3A)

Byalostok (10)

 

Byalostok (11)

קרוב מאוד לכאן, במרכז העיר, נמצאת “כיכר השוק” ההיסטורית של ביאליסטוק, ה Rynek Kosciuszki, המוקפת במבנים היסטוריים ובבתי קפה, מסעדות וחנויות. כאן גם נמצא המוזיאון האזורי של פודלסיה (Museum of Podlasie), השוכן בין כתליו של בית העירייה ההיסטורי ומציג אוסף מרשים של ציורים וחפצי אמנות, כמו גם ממצאים ארכיאולוגיים מכפר ויקינגי קדום שנמצא ליד Elbląg, מרחק כמה מאות ק”מ צפונית-מערבית מכאן.

כמה דקות הליכה מכיכר השוק, על רחוב Lipowa מס’ 15, נמצאת הקתדרלה האורתודוקסית על שם ניקולאס הקדוש (The Cathedral of St. Nicholas), שנבנתה לפני כ 180 שנה בסגנון ניאו-קלאסי .

ממש מאחורי הארמון (מצדו השני), על רחוב Jana Kilińskiego מס’ 7, נמצא מוזיאון צבאי קטן, אך עשיר ומעניין מאוד (Muzeum Wojska w Białymstoku), שם מוצגים גם נשקים היסטוריים ושלל חרבות מצוחצחות, וכמה פסיעות מכאן נמצא הקומפלקס של הקתדרלה הקתולית הגדולה של ביאליסטוק, שעליו ניצבים שני מבני תפילה מרשימים, בני יותר ממאתיים שנה : האחד בנוי בסגנון ניאו-גותי והשני בסגנון הרנסאנס המאוחר.

עוד שתי דקות הליכה יביאו אתכם אל מרכז לודוויג זמנהוף (Centrum im. Ludwika Zamenhofa), הנמצא ברחוב ורשה מס’ 19 ((Warszawska ומוקדש לאחד מילידיה הנודעים ביותר של ביאליסטוק. זהו מרכז תרבותי המארח מגוון של תערוכות אמנות ומופעים, כמו גם פעילויות (גם לילדים), המסבירות על שפת האספרנטו ותערוכה קבועה מקסימה, הלוקחת את המבקר אל ביאליסטוק בימיו של זמנהוף, בתקופה בה אלפי מהגרים מתרבויות שונות נמשכו אל תעשיית הטקסטיל המשגשגת של העיר והפכו אותה לכור היתוך רב-תרבותי.

עדיין על רחוב ורשה, ממש קרוב למרכז זמנהוף, עומד ארמון קטן צבוע בורוד ומוקף בגינה. זה היה ארמונו של המושל הפרוסי של האזור בתקופה הקצרה בה חלק זה של פולין היה נתון לכיבוש גרמני, לפני כמאתיים שנה (שם הארמון: VI Liceum Ogólnokształcące) ובמבנה היסטורי מרשים אחר לאורכו של הרחוב נמצא המוזיאון ההיסטורי של ביאליסטוק, בו תוכלו להתפעל משלל מוצגים מעניינים ועשירים מעברה של העיר ומימי הזוהר והפריחה שלה (Muzeum Historyczne – Oddział Muzeum Podlaskiego)

שניים או שלושה קילומטר מחוץ למרכז העיר, ברחוב Antoniuk Fabryczny  מס’ 13, נמצאת כנסייה יפה, המצדיקה ביקור. זוהי הכנסייה האורתודוקסית הגדולה בפולין ולמרות שהיא חדשה למדי, היא מרשימה למדי ושווה להגיע אליה, מה גם שלא מדובר בנסיעה ארוכה.

יש בביאלוסטוק עוד לא מעט מקומות בהם שווה לבקר , כמו לדוגמה פארק במקום בו היה בית הקברות היהודי לצדיקים , אנדרטה באיזור של הגטו שעבר לזכר יהודים שנהרגו באחד האקציות של הנאצים ועוד.

מנסיוני כמדריך יכול להוסיף שביאלוסטוק בדרך כלל נכלל לסיור שכולל גם סיור בטרבלינקה, טיקוצ’ין ויער לופוחובה. הרבה פעמים אנו עושים את הסיור המעניין זה כיום סיור מוורשה.

עוד באיזור :

Tykocin-7

טיקוצ’ין ( Tykocin ) – מידע אודות העיר

טיקוצ'ין ( Tykocin )  מידע על ה עיר טיקוצ'ין, הנחשבת לאחד ממקומות הישוב העתיקים ביותר בחבל פודלסקיה, היא עיירה קטנה ויפה ...
Byalostok (6)

ביאליסטוק ( Białystok)

ביאליסטוק ( Białystok) ביאליסטוק, בירתה של הפרובינציה של פודלסיה ששוכנת בחלקה הצפון-מזרחי של פולין, לא רחוק מהגבול עם בלרוס, היא ...

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy (היער הבתולי בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה) החי וצומח  של פרק הלאומי ביאלובייסקה הוא  מהמגוונים ביותר שידועים לאדם ...

IsraelRussia