Białystok

Suwalki

Grabarka

מחוז Podlaskie

 

מחוז Podlaskie נחשב לאזור הקר ביותר של פולין. הוא משתרע על חלק הצפון מזרחי של המדינה. המאפיינים העיקריים של המחוז הם הטבע השליו והאופי הרב-אתני או הרב-דתי של האוכלוסייה, הנמצאת תחת השפעת המדינות השכנות – ליטא, בלארוס ואוקראינה.

תושבי המחוז עוסקים בעיקר בחקלאות, אך לאחרונה, לאחר שהתיירות הכפרית נכנסה לאופנה, חוות רבות התחילו להציע אירוח כפרי. המצב האקולוגי בחלק זה של פולין בהחלט מתאים למי שמתגעגע לאוויר הנקי, לשקט הכפרי ולסביבה הטבעית.

טבע המחוז

קרוב לשליש מפני השטח של המחוז הוא בעל מעמד של שמורת הטבע. הנוף של המחוז הוא מאוד מגוון: יש כאן אגמים רבים, אזורים ביצתיים ומישורים נמוכים. על שטחו של המחוז נמצאים ארבעה פארקים לאומיים:Biebrzański, Narwiański, Wigierski ו- Białowieski. יער ביאלוביצ’ה כלול ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק”ו, והוא אחת האטרקציות המרכזיות של האזור. באחת הפינות של היער הבתולי תוכלו לפגוש את הביזונים האירופאים החיים בחופשיות.

פארק הלאומי Wigry

ביערות Puszcza Augustowska ו- Puszcza Knyszyńska גם ניתן לפגוש איילים, זאבים, חתולי בר וביזונים.

בנוסף, במחוז תוכלו למצוא 85 שמורות טבע ויותר מאלפיים מונומנטים של הטבע.

שפע של אגמים ופיתוח של שייט מושכים לאזור תיירים רבים, שמעוניינים ליהנות מהבדידות והתאחדות עם הטבע בזמן שייט באחד ממסלולי הקיאקים.

מחוז Podlaskie מעורר עניין רב אצל אוהדי נופש פעיל בטבע טהור. עבורם יש את כל התנאים, ובפרט שבילים המותאמים להליכה, רכיבה על אופניים ורכיבה על סוסים. כמו כן, תוכלו אפילו לנסוע במכונית בשבילים שהוכנו לכך במיוחד.

אטרקציות של המחוז

מי שמעדיף לנפוש בנוחות, תוך ביקור במוזיאונים ובמונומנטים ארכיטקטוניים – ימצא כאן מה לראות והיכן לבקר.

למרות העובדה שכמעט כל היהודים באזור נהרגו במלחמת העולם השנייה, במחוז כולו תמצאו עקבות לנוכחותם. בטיקוצ’ין אתם מוזמנים לבקר בבית כנסת גדול, אשר שרד את השואה ומתפקד היום כמוזיאון יהדות. בית הקברות היהודי בטיקוצ’ין הוא גם מקום בו חייבים לבקר. במהלך מלחמת העולם השנייה, ביער לופוחובה הסמוך נחפרו שלושה בורות על ידי הגרמנים. מדי עשר דקות הגיעה למקום משאית שעליה הועמסו כ- 70 יהודים שהושלכו לתוך הבור. מכונת ירייה אשר עמדה מעל לבור טבחה בהם. הגופות כוסו לאחר מכן באדמה, וכך הפך המקום לקבר המוני של יהודי האזור.

ב- Bohoniki ו- Kruszyniany תמצאו מסגדי עץ, ואת הכנסיות הקתוליות והמנזרים תוכלו לראות ב- Drohiczyn, Łomża, Sejny, Różanystok ו- Wigry.

מחכים לכם מוזיאוני אדריכלות עץ ב- Ciechanowiec ו- Nowogród.

כמו כן שווה לבקר במתחם הארמון והפארק ובכנסיית סנט ניקולס בביאליסטוק – עיר עליה נדבר בהמשך.

 

ערי המחוז

 

הערים במחוז מלאות בדוגמאות של אדריכלות חילונית ודתית, בפרט בבתי תפילה של המאמינים הישנים.

בירת המחוז — Białystok (ביאליסטוק). האדריכלות העירונית, בעושר ובמגוון שלה – מסוגלת להדהים כל אחד: יש כאן יותר מ -250 בניינים שנכנסו לרשימת המונומנטים ההיסטוריים.

Bialystok

מונומנטים היסטוריים מעניינים של העיר כוללים את ארמון Branicki Palace בסגנון הבארוק, שנבנה כמו ורסאי הצרפתית בצורתו ואת הקתדרלה האורתודוקסית הקלסית. ראויות לציון גם הכנסיות של ביאליסטוק. הרחוב הראשי של העיר — Lipowa, עובר בין כיכר השוק לכנסיית Kosciol sw. Rocha. באזור הזה מרוכזים אובייקטים תיירותיים מעניינים רבים.

בביאליסטוק ישנם גם מוזיאונים מעניינים רבים:

  • מוזיאון ההיסטוריה – מפורסם באוסף עשיר של חומרי ארכיון ואיקונות, כמו גם בחפצים של חיי היומיום של מעמד הביניים ובאוסף ענק של מטבעות.
  • גלריה לאמנות עכשווית “ארסנל” היא שלישית בחשיבות ברשימת גלריות האמנות של המדינה.
  • במוזיאון הצבא תוכלו להכיר את ההיסטוריה הצבאית של צפון-מזרח פולין.
  • בנוסף מרכז Ludwik Łazarz Zamenhof מציג תערוכת קבע ומארח קונצרטים, תערוכות, מופעי תיאטרון והקרנות סרטים.
  • בפאתי העיר תמצאו מוזיאון חיי הכפר.

אתם מוזמנים לבקר גם בעיר Suwalki, הנקראת גם “האקוטור הקר הפולני”: הטמפרטורה השנתית הממוצעת בעיר היא 7 מעלות בלבד.המרכזים העיקריים של עלייה לרגל דתית – זה כנסיית עץ ב- Grabarka, אשר מוקפת באלף צלבים ו- Hajnowka – בה עוברים פסטיבלים מסורתיים של מוסיקה דתית.

הנציגים הבולטים ביותר של מיעוטים לאומיים המתגוררים באזור הם קבוצה של מוסלמים – צאצאי הטטארים שהגיעו לכאן במאה ה- 17. בערים  Bohoniki ו- Kruszyniany עומדים מסגדי עץ , ובמוזיאון ב- Sokolka תוכלו ללמוד יותר על המוסלמים הפולנים.

וכמובן, אי אפשר שלא להזכיר את המסורות הקולינריות של המחוז Podlaskie. המטבח המקומי הוא די ספציפי, וזה בגלל שהוא הושפע ממספר רב של מדינות ולאומים. כאן תוכלו ליהנות לא רק מטבע מגוון אלא גם ממגוון של מנות ממטבחים שונים!

עוד על ארקת באזור:

Tykocin-7

טיקוצ’ין ( Tykocin ) – מידע אודות העיר

טיקוצ'ין ( Tykocin )  מידע על ה עיר טיקוצ'ין, הנחשבת לאחד ממקומות הישוב העתיקים ביותר בחבל פודלסקיה, היא עיירה קטנה ויפה ...
Byalostok (6)

ביאליסטוק ( Białystok)

ביאליסטוק ( Białystok) ביאליסטוק, בירתה של הפרובינציה של פודלסיה ששוכנת בחלקה הצפון-מזרחי של פולין, לא רחוק מהגבול עם בלרוס, היא ...

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy

הפרק הלאומי ביאלובייסקה Białowieski Park Narodowy (היער הבתולי בְּיַאלוֹבְיֶיסְקָה) החי וצומח  של פרק הלאומי ביאלובייסקה הוא  מהמגוונים ביותר שידועים לאדם ...

תהיו באזור ? רוצים עוד מידע ? טיפים לטיול טוב ?

    פרטים אישיים

  • שאלתכם קשורה ל..

 

אני לא רובוט

IsraelRussia