פוזנן

פוזנן היא עיר השוכנת על נהר הוורטה במערב-מרכז פולין, והיא בירת מחוז פולין גדול (Wielko Polska). היא העיר החמישית בגודלה במדינה, וללא ספק אחת הערים היפות והמעניינות ביותר בה. בנוסף ליופי שבה, העיר גם מהווה מרכז כלכלי, מסחרי, תרבותי וחינוכי חשוב. עדות לחשיבותה של העיר הינה סיווגה כ”גאמה” במדד הגלובליות (עיר עולם).

במשך מאות שנים לפני הנצרות פולין, פוזנן (המורכבת ממעוז מבוצר בין נהרות ורטה וסיבינה, על מה שנמצא כיום האי טומסקי) היה מרכז תרבותי ופוליטי חשוב עבור השבטים הפולניים. מיסשקו הראשון, השליט הראשון המוסכם בעבר מבחינה היסטורית של הפולנים , בנה את אחד ממפקדות האורוות העיקריות שלו בפוזנן. הטבלתו של מיסזקו משנת 966, שנראתה כרגע מכונן בהתנצרותה של המדינה הפולנית, התרחשה בפוזנן.

לאחר הטבילה החלה בניית הקתדרלה של פוזנן, הראשונה בפולין. פוזנן היה ככל הנראה מקום מושבו העיקרי של הבישוף המיסיונרי הראשון שנשלח לפולין, הבישוף ירדן. קונגרס גנייזנו בשנת 1000 הוביל להקמת הארכיבישוף הקבוע הראשון במדינה בגנייזנו (שנחשבת בדרך כלל לבירת פולין באותה תקופה), אם כי פוזנן המשיכה להחזיק בבישופים עצמאיים משלה. הקתדרלה של פוזנן הייתה מקום קבורתם של מלכי שושלת פיאסט הקדומים (מיסזקו הראשון, בולסלאב הראשון, מיסזקו השני, קזימיר הראשון).

בפולין המאוחדת, ובהמשך בקהילהה פולנית-ליטאית (ישות מדינית שהורכבה מפולין וליטא של היום), הייתה פוזנן מקום מושבה של מחוז (ווידוודה) בשם הזה. חשיבותה של העיר החלה לצמוח בתקופת השושלת היגיילונית, בשל מיקומה בנתיבי מסחר מליטא ורותניה (אזור מערב רוסיה, אוקראינה ובלארוס של היום) למערב אירופה. בסוף המאה ה -16 העיר הפכה למרכז עיקרי לסחר בפרוות. יישובים בפרברים התפתחו סביב חומות העיר, על איי הנהר ועל הגדה הימנית, כאשר חלקם (אוסטרוב טומסקי, ורודקה, צ’וואלישוב, אוסטרובק) השיגו צ’רטר עירוני משלהם.

 

להלן מספר מקומות מומלצים לביקור:

 

  • בית העירייה בפוזנן (פולנית: ratusz w Poznaniu)  הוא בית עירייה היסטורי בעיר פוזנן שבפולין, ממוקם בעיר העתיקה בפוזנן במרכז כיכר השוק העתיקה. זה שימש כמקום מושב השלטון המקומי עד 1939, וכיום הוא מכיל מוזיאון. בית העירייה נבנה במקור בשלהי המאה ה- 13 לאחר הקמתה של העיר מימי הביניים בשנת 1253; הוא נבנה מחדש בערך במתכונתו של ימינו, בסגנון גינניסטי, עם לוגיה מקושטת, על ידי ג’ובאני בטיסטה די קוואדרו בשנים 1550-1560.

 

  • קתדרלת פוזנן היא אחת הכנסיות העתיקות בפולין והקתדרלה הפולנית העתיקה ביותר, מהמאה העשירית. היא ממוקמת באי אוסטרוב טומסקי צפונית-מזרחית למרכז העיר. הקתדרלה נבנתה במקור במחצית השנייה של המאה העשירית בתוך היישוב המבוצר (גרוד) של פוזנן, שעמד על מה שמכונה כיום אוסטרוב טומסקי (“אי הקתדרלה”). זה היה אחד המרכזים הפוליטיים העיקריים בממלכת פולין הקדומה וכלל ארמון דוכס (שנחפר על ידי ארכיאולוגים מאז 1999, מתחת לכנסיית מרים הבתולה הניצבת מול הקתדרלה). הארמון כלל קפלה, שנבנתה אולי עבור דוברווה, אשתו הנוצרית של השליט ההיסטורי הראשון של פולין, מיסקו Mieszko עצמו הוטבל בשנת 966, אולי אף בפוזנן עצמה- זה נחשב לאירוע מרכזי בהנצרת פולין ובגיבוש המדינה. הקתדרלה נבנתה סביב הזמן הזה; זה הועלה למעמד של קתדרלה בשנת 968 כאשר הבישוף המיסיונרי הראשון, הבישוף ג’ורדן, הגיע לפולין. פטרוס הקדוש הפך לפטרון של הכנסייה מכיוון שבתור הקתדרלה הראשונה במדינה הייתה לה הזכות להחזיק את אותה פטרונית כמו בזיליקת פטרוס הקדוש בוותיקן. הכנסייה הקדם-רומנסקית ​​שנבנתה באותה תקופה אורכה כ -48 מטרים. שרידי מבנה זה נראים עדיין במרתפי הבזיליקה של ימינו. הכנסייה הראשונה שרדה כשבעים שנה, עד לפשיטת הדוכס הבוהמי ברטיסלב הראשון (1034–1038). הקתדרלה נבנתה מחדש בסגנון רומנסקי, ששרידיה נראים במגדל הדרומי.

 

  • הפארה של פוזנן – בזיליקה רומית קתולית שנמצאת בלב מחוז העיר העתיקה בפוזנן. שמה המלא של הכנסייה הוא בזיליקת גבירתנו לעזרה מתמדת ומרי מגדלנה הקדושה. זהו אחד מציוני הדרך המוכרים ביותר בעיר, המקדש הנוצרי החשוב ביותר באזור לצד הקתדרלה והדוגמה הטובה ביותר לאדריכלות הבארוק בפולין. המבנה, שנבנה בין 1651-1701, תוכנן על ידי אומנים פולנים ואיטלקים בסגנון הבארוק, ששילב גם פנים ארכיטקטוניים רומיים כמו העמודים הקורינתיים המונומנטליים בפנים. באמצע המאה ה -18 עיצב פומפאו פרארי את המזבח הראשי בגובה 17 מטר ואת הכניסה הראשית מהעיר העתיקה. בשנת 1876 הותקן אורגן שנבנה על ידי פרידריך לדגאסט בתוך הכנסייה. הפארה ניצלה מהשמדה במלחמת העולם השנייה וכיום היא חלק מהארכיבוכיה הרומית-קתולית בפוזנן.

 

  • המוזיאון הלאומי– אוספי המוזיאון מוצגים בשבע גלריות תערוכה נושאיות הבוחנות את המגמות והתעשיות העיקריות של העידן: גלריית העת העתיקה, ימי הביניים, אמנות פולנית מהמאה ה -16 עד ה -18, ובאגף החדש, גלריה לאומנות פולנית מתקופת חלוקת פולין עד תום מלחמת העולם השנייה, הגלריה לאמנות אירופאית (או ציור זר), הגלריה לאמנות מודרנית, והגלריה לפוסטר ועיצוב גרפי. בשנת 2006 כללו אוספי המוזיאון 309,569 חפצי אמנות בסך הכל.

 

  • הטירה המלכותית – נבנתה משנת 1249 וממלכתו של פשמישל וממוקמת במרכז העיר, נהרסה ברובה במהלך מלחמת העולם השנייה, אך מאז נבנתה מחדש בחלקה. בניית הטירה החלה ככל הנראה על ידי פשמישל הראשון Iבשנת 1249 בגבעה שכונתה מאוחר יותר גורה זמקובה (הר הטירה, מונס קסטרניס), וכיום ידועה יותר בשם Góra Przemysława גבעת פשמיסל (Przemysł). הבניין הראשון היה מגדל ראוי למגורים עשוי לבנים עם באר מבפנים, ושאר הגבעה הוקפה על ידי מדרכה עם כניסה. בית מגורים דוכסי קטן שולב במערכת חומות העיר בסוף המאה ה -13. ראש מוכר באופן מסורתי כפני פשמישל הראשון מכנסיית לבו הקדוש ביותר של ישו ואמו של אל הנחמה בפוזנן. בנו של פשמישל הראשון, פשמישל השני, בתקווה לאיחוד פולין תחת שלטונו, החליט להקים טירה גדולה יותר, המתאימה יותר למלך. בשנת 1295 הפך פשמישל למלך פולין, אך הוא נרצח שנה לאחר מכן. בניית הטירה טרם הסתיימה. העבודה שהחל פשמישל נמשכה על ידי סניף של פיוטים משלטור גלוגוב בפולין רבתי, והסתיימה לפני 1337. הטירה שימשה כמקום מגוריו של הנסיך קזימיר, אז מושל פולין רבתי. בשנת 1337, הטירה המלכותית בפוזנן הייתה הטירה הגדולה ביותר בממלכה הפולנית, שעוצבה על פי הארמון של הנרי הראשון הזקן בלגניצה. הטירה כללה מגדל שנבנה על ידי פשמישל הראשון ובניין ענק (63,0 מ ‘x 17,5 מ’) עם שלוש מפלסים ומרתף. הטירה הנראית מהעיר העתיקה. מרתפים שימשו כבית כלא ולאחסון יינות, ובקומת הקרקע היו חדרי חרדה. שתי הקומות היו מכוסות קמרונות. שתי קומות גבוהות ככל הנראה היו עם תקרות עץ. בשולי הקומה הראשונה היו תאים ייצוגיים, וביניהם היו חדרים רגילים. הקומה השנייה כולה הורכבה מחדר המונה מקומות ל 2000 אורחים. בקצה הדרומי של הבניין הגדול נמצא מגדל הגנה. מאז שלטונו של ולדיסלב הראשון, גובה המרפק, הטירה שימשה כמקום מגוריהם של הסטארוסטה (תפקיד שלטוני, מעין מושל) הכללי של מחוז פולין גדול. מאוחר יותר רק מלך אחד, ולדיסלב השני, הורה על עבודות בטירה. במהלך שריפת פוזנן בשנת 1536 בערה גם הטירה. היא נבנתה מחדש בסגנון הרנסנס על ידי מושל פולין גדול, אנדז’יי השני גורקה. בשנים שלאחר מכן הפך החלק העתיק ביותר של הטירה למטבח. הטירה נהרסה מאוחר יותר במהלך הפלישה השוודית, שנפגעה בשנת 1704 על ידי צבאות רוסיה וסקסוניה במהלך מלחמת הצפון הגדולה, ובשנת 1716 במהלך הקונפדרציה של טרנוגרוד על ידי הקונפדרציות. הטירה שופצה חלקית בשנת 1721, אך היא לא עצרה את ההרס. הגנרל האחרון של סטוסטוסטה, קז’ימייז ‘ראז’ינסקי, בנה מחדש את שרידי המבנים מימי הביניים לארכיון (שהושלם בשנת 1783). בשנת 1804, לאחר החלוקה השנייה של פולין, הרסו הפרוסים את החלק הדרומי של הטירה והחליפו אותו בבניינים אשר יחד עם הארכיון של ראז’ינסקי שימשו כמשרדו של מושל המחוז המקומי. בהמשך הטירה שימשה גם כמקום מושב בית הדין לערעורים וארכיון המדינה (הטירה שימשה כארכיון עד 1939). במהלך הקרב על מצודת פוזנן, בפברואר 1945, הייתה גבעת פשמישל בטווח אש ארטילרית, וחלקה הנותר של הטירה נהרס.

 

  • מוזיאון הנשקים– מוזיאון הכולל אוסף גדול של רכבים צבאיים, כולל כ-60 רכבים ממלחמת העולם הראשונה, התקופה של בין שתי מלחמות עולם, מלחמת העולם השניה והמלחמה הקרה. המוזיאון נוסד בשנת 1963 וכלל אוסף קטן של רכבים שהיו בשימוש צבא העם הפולני (צבאה של פולין הקומוניסטית). הרכבים יוצרו על ידי פולין הקומוניסטית או ברית המועצות. לאחר קריסת הגוש הקומוניסטי החל המוזיאון לקבל גם רכבים ממדינות אחרות לאוסף שלו, כגון רכבים ששימשו את גרמניה הנאצית ומדינות אחרות.

 

  • המוזיאון להיסטוריה של תלבושות– מוזיאון פרטי הממוקם ברחוב קוויאטובה, נוסד בדצמבר 1918. המוזיאון מכסה את תחום האופנה במאה ה-19. המוזיאון כולל אוסף של למעלה מ-80 דברי לבוש ו-50 תלבושות שלמות, רובן מהמאה ה-19. בין השאר כולל המוזיאון שמלת קיץ משנות ה-40 של המאה ה-19 ושמלה מ-1840. המוזיאון להיסטוריה של תלבושות, מוזיאון פרטי הממוקם ברחוב קוויאטובה, נוסד בדצמבר 1918. המוזיאון מכסה את תחום האופנה במאה ה-19. המוזיאון כולל אוסף של למעלה מ-80 דברי לבוש ו-50 תלבושות שלמות, רובן מהמאה ה-19. בין השאר כולל המוזיאון שמלת קיץ משנות ה-40 של המאה ה-19 ושמלה מ-1840.

 

  • בית הכנסת החדש– בית כנסת לשעבר שנמצא בפוזנן בפינת הרחובות ורוניצ’קה 17 וסטוונה, בסמוך לכיכר רבי אקווה אגרה. זהו כיום מבנה בית הכנסת היחיד שהשתמר בפוזנן. במהלך הכיבוש הנאצי הוא נהפך בשנת 1941 לבריכת שחייה מקורה לחיילי הוורמאכט, במהלך השחזור הבניין נהרס ועוות. בית הכנסת הוא חלק מהאנדרטאות והאטרקציות של מסלול התיירות המלכותי-אימפריאלי. בפרוץ מלחמת העולם השנייה, ב-1 בספטמבר 1939, נערך בבית הכנסת תפילה חגיגית בהשתתפות רב פוזנן, יעקב סנדר, לניצחון הצבא הפולני. ב-9 בספטמבר בשעה 9 בערב התפילות האחרונות התקיימו בבית הכנסת. מאז כניסת הוורמאכט (הצבא הנאצי) לפוזנן, נהרס בהדרגה בית הכנסת. ב- 15 באפריל 1940, מגן הדוד האחרון בבית כנסת הוסר. באותה שנה הוא נבנה מחדש בכדי לשמש לבריכת שחייה מקורה לחיילי הוורמאכט, מה שהעניק לבניין את צורתו הנוכחית. במהלך השיפוץ, הפנים נהרס לחלוטין, הכיפות נהרסו וכל הפתחים שונו. לאחר מלחמת העולם השנייה והקמת פולין הקומוניסטית הולאם המבנה והמשיך לשמש בתפקיד זה, הפעם כבריכה העירונית של פוזנן. לוח הזיכרון הראשון נתלה בבית הכנסת בראשית שנות התשעים, הודות למאמציהם של ג’ון ודנאל מרכוס. המאמצים ארוכי הטווח להפוך אותו למוזיאון נתקלו בקשיים עקב רישומי בעלות לא ברורים, מכיוון שזכויות בית הכנסת לשעבר נטענו על ידי איגוד הקהילות הדתיות היהודיות ברפובליקה של פולין, וגם על ידי וקהילות אמריקאיות בהן חברי הקומונה לשעבר בפוזנן שב-1918 היגרו בעיקר לגרמניה, ואחרי שהנאצים עלו לשלטון הם עברו לארצות הברית. לבסוף, בשנת 2002, עיריית פוזנן העבירה את בניין בית הכנסת לאיגוד הקהילות הדתיות היהודיות ברפובליקה של פולין. נכון לעכשיו, רשויות הקהילה היהודית מבקשות להפוך את מבנה בית הכנסת למרכז ליהדות וסובלנות לאחר שיפוץ, אך כרגע יש מחסור בתקציב עבור תוכנית זו. הבניין כבר לא משמש כבריכת שחייה מאז 2011.

 

פוזנן מושכת תיירים בכל עונות השנה. אתם מוזמנים לפנות אלינו לצורך תאום סיור בעיר עם מדריך בעברית. ניתן לשלוח מייל ל idan.poland@gmail.com או למלא טופס צור קשר באתר.

 

עוד מקומות מעניינים באיזור :

 

פוזנן

פוזנן

פוזנן פוזנן היא עיר השוכנת על נהר הוורטה במערב-מרכז פולין, והיא בירת מחוז פולין גדול (Wielko Polska). היא העיר החמישית ...
סיור בעברית לפוזנן

סיור בפוזנן

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
אטרקציות לילדים בפולין

מפה של מקומות מומלצים לטיול עם ילדים בפולין

מפה של אטרקציות לילדים בפולין השתדלתי לרכז את המקסימום שאני יודע על מקומות בהם כייף לבוא עם הילדים. לא בכל ...
poznan

מחוז Wielkopolskie בפולין

מחוז Wielkopolskie בפולין מחוז Wielkopolskie ממוקם בחלק המערבי-המרכזי של המדינה. הוא גובל במחוזות Opolskie, Dolnoslaskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie, Pomorskie, Kujawsko-pomorskie ו- ...

 

IsraelRussia