קז’ימייז’ דולני

עיירת מסחר קטנה ומקסימה קז’ימייז’ דולני, הממוקמת על גדות נהר הוויסלה, התעשרה במאה ה- 16.

המעיינות המינרליים שהתגלו תרמו לטרנספורמציה של העיירה לאחד מאתרי נופש הקיץ הפופולריים ביותר בפולין. הוסיפה לפופולריות שלה גם העובדה שמרבית האמנים הפולנים עברו לכאן כדי לחיות וליצור. באותה התקופה, התחילו לקרוא ל- Kazimierz Dolny – עיר של אמנים (Miastem artystów).

נכון להיום, Kazimierz הפכה ליעד פופולרי לטיולי יום מוורשה, לכן במהלך הקיץ וסופי שבוע יש כאן הרבה תיירים.

במיוחד בימי ראשון, רחובות Kazimierz Dolny מתמלאים באמני רחוב ונציגי אמנות עממית, אשר מוכרים את יצירותיהם.

בחלק ההיסטורי של העיר, בכיכר השוק נמצאים כמה מבנים מעניינים, המעוטרים בסגנון רנסנס.

Kazimierz Dolny שונה מערים אחרות בפולין בכך שבמרכז כיכר השוק שלה לא עומדת מזרקה או פסל, אלא נמצאת באר מים עם גג העשוי מעץ, שנשמרה בצורתה המקורית מהמאות שעברו. במאה ה- 19 היא נחשבה ל- “באר הרחוב מספר 1” ואספה לידה המוני מקומיים.

באר מים עם גג העשוי מעץ

בכיכר השוק תמצאו את כנסיית Kosciol farny sw. Jana Chrzciciela i sw. Bartlomieja. הכנסייה הזו נוסדה על ידי המלך קזימיר הגדול בשנת 1325. היא ממוקמת על גבעה מתחת להריסות של הטירה, כאשר מצפון-מזרח של הכנסייה ממוקם בית קברות.

מהריסות של הטירה מהמאה ה- 14 Zamek w Kazimierzu Dolnym, הנמצאת צפונה מכיכר השוק נפתח נוף יפה של הנהר. מראה יפה עוד יותר אפשר לראות ממגדל השמירה, אבל הנוף הכי טוב – מהר הצלב, אליו מובילה עלייה תלולה ממזרח כיכר השוק.

Zamek w Kazimierzu Dolnym

כאשר אתם מטיילים בסמטאות הצבעוניות של קז’ימייז’ אתם מוזמנים לבקר במוזיאונים המקומיים וגלריות. כדאי גם לבקר במוזיאון של תכשיטים. וכמובן אי אפשר לפספס ביקור בבית כנסת!

בית כנסת ב- Kazimierz Dolny נוסד במחצית השנייה של המאה ה- 18. יש אגדה שמספרת שבית הכנסת הוקם על ידי המלך קזימיר הגדול כמתנה לאסתר אהובתו. מספרים שאבנים לבנייתו הובאו מירושלים!

בית כנסת ב- Kazimierz Dolny

בשנת 1944, במהלך המלחמה, הצבא הגרמני הרס לחלוטין את בית הכנסת. בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה עמדו במקומו הריסות נטושות, עד שבשנת 1953 בית הכנסת נבנה מחדש ושופץ לחלוטין.

בקיץ, באולם הראשי של בית הכנסת עוברים קונצרטים, תערוכות והקרנות סרטים.

על קיר בית הכנסת הציבו שלט שעליו כתוב: “לזכרם של 3000 אזרחים פולנים ממוצא יהודי שהיו תושבי Kazimierz Dolny, שנהרגו על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה”.

תמונות העיר Kazimierz Dolny

סיורים וטיולים עם מדריך בעברית בפולין

עוד על אטרקציות ומקומות מעניינים של קז’ימייז’ דולני והסביבה :

 

בית כנסת ב- Kazimierz Dolny

בית כנסת בקז’ימייז’ דולני Kazimierz Dolny

בית כנסת בקז'ימייז' דולני    הבניין נוסד במחצית השנייה של המאה השמונה עשרה. בית הכנסת נבנה מאבן גיר מקומית בצורת מלבן (14.8 ...
Kazimierz Dolny 15

כיכר השוק בקז’ימייז’ דולני Kazimierz Dolny

כיכר השוק בקז'ימייז' דולני  Kazimierz Dolny כיכר השוק בקז'ימייז' דולני  הוא כיכר השוק שבנוי בצורה מוזרה - מה שבעצם לא ...
סיור מודרך למיידנק

סיור למחנה מיידנק

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
Zamek-w-Kazimierzu-Dolnym

הטירה קז’ימייז’ דולני

הטירה קז'ימייז' דולני  (Zamek w Kazimierzu Dolnym) הטירה קז'ימייז' דולני*  -היא חלק  מהביצורים שנבנתה במפנה המאות ה-13 וה-14, הטירה ממוקמת  ...

IsraelRussia