הטירה קז’ימייז’ דולני  (Zamek w Kazimierzu Dolnym)

הטירה קז’ימייז’ דולני*  -היא חלק  מהביצורים שנבנתה במפנה המאות ה-13 וה-14, הטירה ממוקמת  בעיירה קז’ימייז’ דולני  שבמחוז לובלין.
המבצר נבנה על גבעה בגובה של 180 מטר לבקשתו של מלך קזימיר הגדול. במקור צורתה של המבצר היה אובלית, והיה מוקף שני מטר קירות עם קשתות עם שוליים גליים. גובה של הבניין הגיע ל 20 מטרים וההיקף בבסיס עמד על 32.5 מטרים.

לחומות ההגנה יש עובי של  4 מטר. הכניסה היחידה לטירה היתה ממוקמת בגובה של כ 6 מטר, אשר הוסיף אבטחה למבצר.חשוב לציין כי עד כה לא ידוע עם איזו בדיוק מטרה נבנה המבצר, רק ההנחת יסוד היא שהטירה חלק מהביצורים. מקורות שונים מציינם כי יתכן שבטירה זו שוכן בניין של  כלא או מגדלי שמירה לצורך אבטחה על האזור.

במאה החמש עשרה הטירה הורחבה: בשנים אלו נבנה על הצד הדרומי של אגף בנייני מגורים, וגם הוסיפו את מגדלי שמירה לבנים מרובעים.
בשנת 1509 המלך “זיגיסמונד הראשון הישן” העניק  את הטירה לפוליטיקאי  ניקולאי פרלו, אשר ביצע עבודות שיחזור על הטירה. הבעלים החדשים שכר אומנים מאיטליה, סאנטי גוצ’י Santi Gucci, פיטר ליקיל  Likilja Piter, אשר בנו מחדש את הטירה בסגנון של הרנסאנס האיטלקי. בגג הבניין נבנה לופט, הורחב האגף דרומי, אחד המגדלים היה מצויד עם פלשינג בשנת 1540.
בשנת 1655 המבצר נתפס ונשרף על ידי השבדים, ורק שנתיים לאחר מכן שדד אותה נסיך טרנסילבניה ראקוצי ג’ורג ‘ Rákóczi György.  כ- 8 שנים  לאחר השחזור של הטירה  פרצה אש אשר גרמה נזק רב והבניין ניזוק קשות.
בראשית המאה ה-18, בתקופת שלטונו של אוגוסט החזק  Augustus the Strong  התעורר הרעיון לשחזר את הטירה בסגנון של הארמון, אך הרעיונות  סוכלו בגלל מלחמת האזרחים עם סטניסלב לשינסקי Stanisław Leszczyński. כתוצאה מכך, בטירה התפתח ריקבון.
בין השנים 1958-1960 בין חורבות המצודה בוצעו חקירות הארכיאולוגי, לאחר מכן הטירה נפתחה לתיירים.

*קז’ימייז’ דולני  בפולנית: Kazimierz Dolny; בפי יהודי העיר: קוזמיר דלובל-  היא עיר השוכנת על גדות  נהר הוויסלה  בפרובינציית לובלין שבמזרח פולין.

עוד על קז’ימייז’ דולני ועל הסביבה :

 

בית כנסת ב- Kazimierz Dolny

בית כנסת בקז’ימייז’ דולני Kazimierz Dolny

בית כנסת בקז'ימייז' דולני    הבניין נוסד במחצית השנייה של המאה השמונה עשרה. בית הכנסת נבנה מאבן גיר מקומית בצורת מלבן (14.8 ...
Kazimierz Dolny 15

כיכר השוק בקז’ימייז’ דולני Kazimierz Dolny

כיכר השוק בקז'ימייז' דולני  Kazimierz Dolny כיכר השוק בקז'ימייז' דולני  הוא כיכר השוק שבנוי בצורה מוזרה - מה שבעצם לא ...
סיור מודרך למיידנק

סיור למחנה מיידנק

לשאלות, הצעת מחיר, תאום והזמנה של הסיור - נא לשלוח בבקשה מייל ל idan.poland@gmail.com או הודעת whatsapp ך 533-100-636 -(48) ...
Zamek-w-Kazimierzu-Dolnym

הטירה קז’ימייז’ דולני

הטירה קז'ימייז' דולני  (Zamek w Kazimierzu Dolnym) הטירה קז'ימייז' דולני*  -היא חלק  מהביצורים שנבנתה במפנה המאות ה-13 וה-14, הטירה ממוקמת  ...

IsraelRussia