כיכר השוק בקז’ימייז’ דולני  Kazimierz Dolny

 

כיכר השוק בקז’ימייז’ דולני  הוא כיכר השוק שבנוי בצורה מוזרה – מה שבעצם לא אופייני לכיכר עירוני פולני בתקופת ימי הביניים היא צורת הטרפז שלה. קווי המתאר של הבניה הוכתבו על ידי מיקום: אם מסתכלים במפה ובשטח – נראה כי כיכר העיר המרכזית ממוקמת למרגלות הגבעה.

קז’ימייז’ דולני  שונה מערים אחרות בפולין בכך שבמרכז כיכר השוק שלו אין מזרקה של מים או אנדרטה, אלה באר עם גג עץ שהשתמר מהמאות הקודמות. במאה ה XIX באר זה נחשב  כ ” באר מספר אחת ברחוב ” , ואסף לידו תור שלם של המקומיים אשר באו לקחת מים לבתיהם.

בשנת 1913 בוצע שיקום בניהולו של  ארכיטקט יאן קושציץ Jan Witkiewicz Koszczyc  שעיצב באר נוספת אחרת, שהיא לא כל כך פופולרית  בקרב התושי העיר. באר זאת  ממוקמת בפינת כיכר השוק ברחוב לובלסקה Lubelska .

אז מה יש לראות בכיכר של קז’ימייז’ דולני ?

שתי האטרקציות העיקריות של האזור –  בתים של שני אחים פרשבלוב  Prshevilov . בתים אלה ידועים בשם ” תחת סנט ניקולס ” ו “תחת הקדוש קז’ישטוף – Krzysztof “. פעם, במקום הבתים היו הארמונות ישנים. האחים בנו מחדש את המבנים בשנים המוקדמות של מאה ה XVII .
בתים של האחים (אשר מעוצבים בהידור שמרהיב עין) מעידים על השגשוג של העיר קז’ימייז’ דולני במאה ה -XVI  XVII .
שושלת פרשבלוב התעשרה מעיסק בסחר.  את בתים בכיכר המרכזית של  העיר האחים קנו בסוף המאה שש עשרה, אבל השיקום שלהם החל רק בשנת 1615. כל אחד משני המבנים מעוטרים  באולמות, בכל בית היו שלוש חלונות סימטריים ותבליטים שממוקמים ביניהם. על צלחות מגולפות צוירו פטרונים רוחניים-נוצרים של אחים ושל הבתים: סנט ניקולס וסנט קז’ישטוף. כמו כן, בתים מעוטרים במוטיבים של טיח צמחי וצורות גיאומטריות.

כמו כן ראוי להזכיר את מה שנקרא בית גדנסק, אשר נבנה בשנת 1795 בסגנון הבארוק.

עוד על בקז’ימייז’ דולני ועל הסביבה :

הטירה קז’ימייז’ דולני

Zamek-w-Kazimierzu-Dolnym-2-smהמבצר נבנה על גבעה בגובה של 180 מטר לבקשתו של מלך קזימיר הגדול.צורתה של המבצר היה אובלית, והיה מוקף שני מטר קירות עם קשתות עם שוליים גליים. היסטוריה של הטירה

קראו עוד

קז’ימייז’ דולני

Kazimierz-Dolny-25-smעיירת מסחר קטנה ומקסימה קז’ימייז’ דולני, הממוקמת על גדות נהר הוויסלה, התעשרה במאה ה- 16.המעיינות המינרליים שהתגלו תרמו לטרנספורמציה של העיירה לאחד מאתרי נופש הקיץ הפופולריים ביותר בפולין.

קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This