בית כנסת בקז’ימייז’ דולני   

הבניין נוסד במחצית השנייה של המאה השמונה עשרה. בית הכנסת נבנה מאבן גיר מקומית בצורת מלבן (14.8 מטר על 16.9 מטר) והיה בסגנון הבארוק המאוחר. בחלק הדרום-המערבי היה ממוקם אולם התפילה המרכזי, ואילו בצפון – גלריה נשית. פנים של המבנה היו מעוטרים בעבודות חימר מדהימות- שכללו קישות של קירות ותקרות.

בתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה באזור של בית הכנסת שוכן רובע היהודי, אשר תושביו היוו כמעט מחצית מאוכלוסיית העיר. כל יהודים של הרובע נרצחו עד האחרון שבהם בשנת 1942 ע”י הנאצים בפעולות של “חיסול הגטו” שהיה כאן. כמו כן בשנת 1944, במהלך המלחמה, חיילים גרמנים הרסו לגמרי את הבניין של בית הכנסת. בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה לא נשאר כאן דבר שהזכיר את בית הכנסת מלבד חורבות של הבניין.

בשנת 1953, בית הכנסת נבנה מחדש ושופץ לחלוטין, שלאחריו נפתח כאן  התיאטרון  “ויסלה”. התיאטרון פעל עד 2003, ולאחר מכן הוא נסגר. הקהילה היהודית של ורשה- (שהם הבעלים הנוכחים של בית הכנסת ) משכירה חלק מהמקום. האולם המרכזי עדיין עומד ריק, אומנם בחלק מהחדרים פועלת ספריה עם מקורות העוסקים בחינוך ולימוד יהודי .  בקיץ, באולם הראשי מתקיימים קונצרטים, תערוכות, הקרנות סרטים.

מתוך הקישוט המקורי נשמר באופן חלקי  (עד עצם היום הזה)  אולם כניסה מקומר .

על קיר בית הכנסת הוצב שלט שעליו כתוב: ” לזכרם של שלושת אלפים אזרחים פולנים ממוצא יהודי, שהיו תושבי קז’ימייז’ דולני ונרצחו על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה” *

יש אגדה, שלפיה בית הכנסת הוקם על ידי המלך קזימיר הגדול  במתנה לאסתר אהובתו. באגדה נאמר כי האבנים לבנייתה הובאו מירושלים.

כתובת: Synagoga w Kazimierzu Dolnym

עוד על קאזימז’ דולני ועל הסביבה :

הטירה קז’ימייז’ דולני

Zamek-w-Kazimierzu-Dolnym-2-smהמבצר נבנה על גבעה בגובה של 180 מטר לבקשתו של מלך קזימיר הגדול.צורתה של המבצר היה אובלית, והיה מוקף שני מטר קירות עם קשתות עם שוליים גליים. היסטוריה של הטירה

קראו עוד

קז’ימייז’ דולני

Kazimierz-Dolny-25-smעיירת מסחר קטנה ומקסימה קז’ימייז’ דולני, הממוקמת על גדות נהר הוויסלה, התעשרה במאה ה- 16.המעיינות המינרליים שהתגלו תרמו לטרנספורמציה של העיירה לאחד מאתרי נופש הקיץ הפופולריים ביותר בפולין.

קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This