Booking.com
זאקופנה

 

זאקופנה – היא עיר שקועה בצמחייה, הממוקמת למרגלות הרי טאטרה בגבול של הפארק הלאומי. הגיאוגרפיה של העיר מאפשרת להכיר את האופי הבלתי רגיל של טבע הרי הטטרה, אשר הוכרזו כמורשת טבע עולמית, את היופי של הטבע והנופים, בגללם אוהדי ההרים חוזרים לכאן שנה אחרי שנה.

לזאקופנה יש מוניטין של עיירת ספא עם אווירה ייחודית. במשך כבר יותר מ- 100 שנים באים לכאן אמנים ופוליטיקאים, אנשי המדע והתרבות. התיירים המגיעים לכאן יכולים לא לוותר על הנוחות של העיר ולמצוא גם את השקט והשלווה יחד עם אירוח חם ושירות מעולה.

תכונות המרפא, נוף יפה, טיולים, אוויר צח, אקלים ייחודי – כל אלו סיבות לכך שזאקופנה תמיד תישאר יעד מועדף בקרב התיירים.

הרים בזאקופנה

היסטוריה של זאקופנה

 

העיר זאקופנה נוסדה כיישוב של חקלאים ורועים במפנה המאות ה- 16 – 17. במאה ה- 18 החלה העיר להתפתח במהירות. מה שנתן דחיפה להתפתחות העיר והאזור היה התפתחות הענף של התכת ברזל באזור Kuźnice. נקודת המפנה בהיסטוריה של זאקופנה הייתה בשנת 1873, כאשר הגיע לשם מוורשה הרופא Tytus Chałubiński. בזכותו, נודע לרבים אודות התכונות הרפואיות של אקלים של זאקופנה. מאמציו של טיטוס הובילו לכך שבשנת 1886 זאקופנה קיבלה מעמד של אתר נופש.

בשנת 1899 מסילות הרכבת הגיעו אל זאקופנה, והיא קיבלה תואר קבוע של בירת החורף של פולין.

בהמשך בזאקופנה נבנו מתקנים מודרניים לאותו הזמן: הרכבל שהוביל אל הר Kasprowy Wierch, רכבל אל הר Gubałówka ומקפצת סקי. זכויות העיר שובצו לזאקופנה בשנת 1933.

 

המסלולים הפופולריים ביותר:

מסלולים לטיולים רגליים קלים:

 

  • Dolina Strążyńska – אורך המסלול כ- 2.8 ק”מ. תוך 40 דקות, ממרכז העיר תוכלו להגיע אל אחו העמק Strążyńska ומפל המים הציורי Siklawica.

 

  • Dolina Koscieliska – אורך של המסלול כ- 6 ק”מ, משך ההליכה כ- 1.5 שעות. העמק הזה הוא אחד היפים ביותר בטטרה. לאורך המסלול נמצאות מערות ציוריות רבות, שאחת מהן (Jaskinia Mroźna) מוארת.

 

  • Morskie Oko – אחד האגמים היפים ביותר ממוצא קרחוני בטטרה. מ- Palenica Białczańska בכביש אספלט נוח תצטרכו ללכת כ- 9 ק”מ. ההליכה לוקחת כ- 2.5 שעות. בדרך זו ניתן לצאת גם לטיול רכיבה.

 

מסלולים קשים יותר:

אלו מסלולים עם הפרשי גבהים, אשר דורשים הכנה מסוימת. המסלולים הנפוצים ביותר הם:

 

  • Giewont – (1894 מ’ מעל פני הים) – זוהי פסגה בצורה אופיינית המתנשאת מעל זאקופנה, עליה בשנת 1901 הקימו צלב ברזל בגובה 15 מטר. הדרך מ- Kuźnice תיקח כ- 3 שעות.

 

  • Hala Gąsienicowa – אחו-ההר בצפון עמק Gąsienicowa, אשר לעתים קרובות משמש כנקודת מוצא לטיולים בפסגת ההר. המעבר מ- Kuznice לוקח כשעתיים, וניתן לבחור בין שני מסלולים קיימים.

 

  • עמק חמשת האגמים הפולנים (Dolina Pięciu Stawów Polskich) – אחד העמקים הקרחוניים היפים ביותר, בו נמצא המפל הגדול ביותר בטטרה – Big Siklawa. המעבר לאורך עמק ייקח כ- 3 שעות.

 

 

שווה לראות בזאקופנה

 

במבנה העירוני העתיק של זאקופנה תוכלו למצוא גם דוגמאות של אדריכלות עץ עממית וגם אובייקטים של אדריכלות דתית.

שווה לראות בזאקופנה

את הסיור מומלץ להתחיל ברחוב העתיק ביותר של העיר – Kościeliska, אשר נקרא העיר העתיקה. ברחוב הזה ממוקמת הכנסייה העתיקה (Stary Kościół) – הכנסייה הקהילתית הראשונה של המאה ה- 19, כמו גם הקפלה העתיקה ובית הקברות ההיסטורי.

זאקופנה מאז ומתמיד הייתה מוקד עלייה לרגל לאמנים. שהותם בעיר השאירה חותם על העיר בסדרה של מוזיאונים ביוגרפיים וגלריות – לדוגמהVilla Atma של קרול שימנובסקי, מוזיאון Muzeum Jana Kasprowicza ב- Harenda, מוזיאו של Kornela Makuszyńskiego ואחרים.

 

זאקופנה – בירת החורף של פולין

 

זאקופנה נקראת “בירת החורף של פולין”, ואכן יש סיבות לכך. העיר היא בעלת מסורות סקי בנות מאות שנים, והיא הפכה ללב של ספורט החורף בפולין. הודות למיקום והאקלים ההררי, השלג כאן נמצא זמן ממושך יותר מכל מקום אחר בפולין, כך שכל אוהד של “טירוף השלג” ירגיש כאן כמו בגן העדן.

על מדרונות הר רבים נמצאים מסלולי סקי מושלמים. Podhale נכון להיום מצוידת בעשרים תחנות סקי מודרניות ברמות קושי שונות.

המסלולים הכי אטרקטיביים הם בהר Kasprowy Wierch. במדרונות שלו תמצאו את התנאים האידיאליים עבור סקי עד לחודש מאי!

RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This