יעוץ בנושא תיירות בפולין
הכשרת רכב בפולין
WELICHKA

מכרה המלח Wieliczka

מכרה המלח Wieliczka– הוא העתיק ביותר באירופה, מכרה ייחודי ביופיו בעולם כולו,  אשר נמצא מתחת לפני השטח. למרות העובדה כי הוא כמעט בן 700 שנה  עדיין ישנו מלח אשר מבוקש כאן גם היום. גבישי הענק של מלח מן ההפקדות של המכרה מעטרים  את האוספים רבים של מינרלוגיה בעולם. על המכרה יושבת כנסיה אשר מגולפת בקרקע עצמה. המוזיאון מוצג ברשימת המורשת העולמית של אונסקו.
המלח בווייליצ’קה קיים מלפני  15 מיליון שנים ושייך להיווצרות קרקעית מיוצנטית. זוהי רצועה באורך של 10 ק מ, ברוחב של 0.5 עד 1.5 ק מ ממזרח למערב, לאורך הגבול הצפוני של הרי הקרפטים.
עוד בשנת 1044 ” המלך קזימיר המשפץ” נתן הרשאה למכרות המלח בווייליצ’קה, להן ציווה לקרוא  בכינוי “מגנום סאל בווייליצ’קה” . במאה ה-14 כריית מלח ותחבורה תת קרקעי,היו מתבצעות באופן ידני, ואת עלייתו של מלח מהמכרה לפני השטח — בעזרת פירים ובוכנות מיוחדות. במאה הבאה את הפירים החליפו  בשער – מכונה בעלת גלגלים אופקיים, אשר את כוח התנע  קיבלו ממשיכה.  החבלים נמשכו ע”י אנשים ומאוחר יותר  ע”י סוסים . מיכאניזציה של התהליך המתואר הגבירה את ייצור, בנוסף טיב האחסון הגדיל את הרווחים, והוחלט  הפעם להעמיק את המכרה.
חלוקת פולין  והגעתם של האוסטרים בשנת 1772 גרמו  לקץ המונופול המלכותי על המכרה של מלח. העובדים ומומחים האוסטריים של כריית מלח הגדילו את  המכניזציה של התהליך- את הכלים הידיניים החליפו בכלים שעבדו על קיטור- זה גרם  לעבודה נוחה  מתחת לאדמה: מקדחות יד הוחלפו לפנאומטיות. נבנתה טחנת מלח וקיטור ומכונת אשר משכה  את המוצר המוכן לפני השטח. בשנת 1912 נבנה מפעל מלח מאושר.
בתקופת הכיבוש הנאצי היו ניסיונות הקמת העיר התחתית  לייצור ציוד צבאי ומכונות.
עוד במאה ה-16 נצפו תכונות הריפוי של מלח. השימוש הפעיל החל בשנת 1826, השנה כאשר הטיפול החל באמבטיות מלח. בין השנים 1939-1955 ד”ר פליקס בוצובסקי  ריפא מ 36 סוגים של מחלות בזה שהקים אמבטיות מלח. פעילות טיפולית חזרה למכרות המלח בשנת 1958, ע”י ד”ר מייצ’יסלב סקולימסקי, שטיפל  באסטמה, ברונכיטיס, דלקת אלרגית. האתר פועל עד היום
אתר הנופש הבריאותי זה   הוא מבוך של שבילים באורך של 300 ק מ, שכולל 2040 עולמות, מערות וחדרים אשר נבנו בתוך מכרה המלח. הטיול נמשך שעתיים. המסלול עובר  בדרך תת קרעית  מסלול שאורכו י 2 קמ, בעולמות ישנם כלים המקורים של כרייה מימים עברו,  מבנים ואגמים תת קרקעיים מופלאים. פסלים ומגרשי תפילה הם המסורת הקתולית שכוללים: המושיע עם השליחים, מרי הבתולה הקדושה.
בעמודים משומרים, בעומק של 135 מטר, עם מיקרו אקלים המרפא זהו בית הבראה מושלם. באולמות תת קרקעים, מעוטרים בצבעים הלאומיים מתקיימים פסטיבלים, הופעות, וערבי של שירה. את הדמיון פורא  כנסיית ספר הקדוש, הממוקמת בעומק של 101 מ’ . הכנסיה (שהיא הפטרונית של ווייליצ’קה)  מגנה על השלום, והשקט של ווייליצקה-  המבוכים הקסומים התת קרקעיים הללו.
בניין כנסיית ספר הקודש הוקמה בשנת 1896 השנה במאמץ כורה ג’וסף מרקוב. ספר הקדושה, פטרונית של כורתי המלח של פולין, הוכרזה על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני באחד הביקורים האחרונים שלו לארץ פולין. הקפלה ממוקמת בעומק של מטר 101, המימדים שלה: אורך הוא 54 מטר, רוחב הוא  15-18 מטר, גובה-10-12 מטרים.  בבית התפילה ישנם דמויות של ספר הקדושה ודברים קדושים מקומיים אחרים,  קיים עותק שעשוי ממלח של “הסעודה האחרונה” מאת לאונרדו דה וינצ’י, וכן פסלים רבים אחרים על נושא דתי. הנברשת של גבישי מלח  מדגישה  את היופ של הקפלה.כמו כן בקפלה עומד פסל עשוי ממלח של האפיפיור יוחנן פאולוס השני. כל פסלי מלח, קפלות של הכנסייה יצר  המפסל הפולני  ידועה סטניסלב אניול.

להגיע מקרקוב אפשר ברכבת פרברים\ מונית \ אוטובוס.

עלות המונית רגילה – כ 60-70 ש”ח לכוון

שימו לב !

  • בירידה, יש כ 800 מדריגות ( בחזרה – מעלית) . אם אתם מרגישים שיהיה לכם קשה לרדת במדריגות – צרו קשר עם האתר כמה ימים לפני ותאמו הגעה כך, שהם יפתחו מעלית עבורכם גם לירידה
  • למטה טמפרטורה קבוע. די נמוחה. אם אתם מגיעים בקיץ – אל תשכחו לקחת משהו עם שרוול ארוך, נעליים סוגרות וחמות.

RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This