זליפיה

זליפיה (בפולנית -Zalipie) – כפר בפולין שממוקם באזור מאלופולסקה (Lesser Poland Voivodeship) כ 100 ק”מ מקרקוב.
היחודיות של הכפר הוא קישוט בסגנון דקורטיבי שעיקרו הוא סידורי פרחים על בתים ובניינים אחרים. ראוי לציין כי המסורת של ציור זו נולדה בסוף מאה ה 19 , תחילת המאה העשרים והיא מתפתחת עם השנים.
קישוט זליפיה מסורתי מושך היסטוריונים של האמנות ותיירים בגלל המקוריות שלו. לאחרונה את היסודות של ציור זליפיה התחילו ללמד בבית הספר של הכפר.
בכפר זליפיה ישנם כ 20 בתים שקישוטו  ועשרות מבני עזר חקלאיים. לפעמים, ציור עובר גם בתוך הבית, מאיפה שהקישוט בעצם התחיל פעם ומעטר פריטים ביתיים.
המסורת של קישט על קירות החיצוניים והפנימיים של הבית התעוררה בסוף המאה ה -19, כאשר תנורי החימר המיושנים הוחלפו בחדשים עם ארובות חדשות. בשל חוסר התאמה בין גודל התנורים הישנים לבין חורים של הארובה החדשה – פיח החל להשחיר את הקירות של הבתים. בעלים של הבתים החלו לכסות את הקירות מפויחים בסיד . בשלב מאוחר יותר, קירות מסוידים עברו ציורים מתוחכמים . דגש מיוחד בקישט התנורים הרחבים היו כאמור סידורי פרחים . ניתן לראות זרי פרחים מעוטרים בתמונות, חלונות ודלתות. במהרה דמויות אלה כיסו את הקירות החיצוניים של בתים ומבנים. כמו כן צבועים לולי תרנגולות, אסמים, גשרים, בארות ומלונות כלבים.
הציור המקורי היה פשוט, וצבעים היו עשויים באמצעים מאולתרים: ע”י ערבוב של אפר, חימר, סיד ולבנים.  את צבע שהושג יושמו על התנור עם מברשת שמקור שלה היה חלק מגזע עץ כתוש בתחתית.

הקומפוזיציה של ציורים בעיקר תיארה ​​פרחים. במשך זמן, הדפוס נעשה מורכב יותר, נוספו צבעים חדשים.  ללא שינוי נשאר התהליך התחלתי- שכן נכון לתחילת עבודתו אין לאמן סקיצה או מתווה גס. הכל מתחיל עם פרח אחד ואליו נוסף כל השאר.

כתובת:
Zalipie, Lesser Poland Voivodeship

עוד על האזור של קרקוב :

לא נמצאו תוצאות

העמוד שביקשתם לא נמצא. נסו להגדיר טוב יותר את החיפוש, או השתמשו בניווט למעלה כדי למצוא את הפוסט המבוקש.

RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This