ארמון התרבות והמדע בוורשה – PałacKultury i Nauki

 

 

ארמון התרבות והמדע הוא הבניין הגבוה ביותר בפולין.היום, הארמון נמצא ברשימה של עשרת גורדי השחקים הגבוהים ביותר של האיחוד האירופי.בתקופה שבין 1955 עד 1957, הארמון היה הבניין הגבוה ביותר באירופה.צורה של  המבנה מזכירה גורדי שחקים סוציא-ריאליזם במוסקבה.

גובהו – 237 מ ‘(סה”כ 42 קומות), קיבולת מעורכת בגודל של 817,000 מ”ר.  לארמון יש מעל 3000 חדרים.קיבולת מעוקבת של בניין היא יותר מ -800 אלף מטרים מעוקבים וסה”כ -40 מיליון לבנים שימשו לבנייה.

כוח אדם שנדרש כדי להקים את הבניין הוא כ -3,500 עובדים רוסים, שהתיישבו במחוז שנבנה במיוחד עבורם. המחוז שלהם כלל קולנוע, חדרי אוכל, מועדון וברכה.במהלך הבנייה, כתוצאה מתאונות תעשייתיות נהרגו 16  עובדים רוסים.בשנת 1956 החלהסדרה של קפיצות התאבדויות מהמרפסת בקומה 30.הראשון שקפץ היה ממוצא צרפתי, ואז עוד שבעה פולנים. המרפסת לאחר האירועים הללו גידרו בסורגים.

במקור, הבניין היפה הזה נקרא על שמו של יוסף סטאלין.הדבר אינו מפתיע,יש לזכור את העובדהשברית המועצות של יוסף סטלין נתנה לפולין את חתיכה ייחודית זאת של אדריכלות. אבל  זמנים השתנו, כמה מהאירועים של ההיסטוריה נמחקו  או נכתבו מחדש, ובגלל כמה סיבות ידועות, בבניין של ארמון, לא רק הסירו את השלט, אשר נכתב שמו, אלא גם  העבירו פסלו של יוסף סטאלין.

הבנייה של ארמון מפואר זה התחילה בשנת 1952, והעבודות בנייה נמשכו למעלה משלוש שנים.הוא נבנה בסגנון הסובייטי-אימפריאלי,על הפרויקט עבד מטעם רוסיה האדריכל לב רודנייב.

אדריכל רודנייב רצה שהבניין יהיה בסגנון הפולני, ולכן נהג לבקר בערים מפורסמות כמו קרקוב, חלם, זמושץ ‘.כל זאת כדי לאסוף את המידע הדרוש ולהבין את העושר של אדריכלות פולנית.יחד עם הצוות שלו, הוא יצר חמישה פרויקטים.הפולנים בחרו את הפרויקט שלפיו הבניין היה  120 מטרים בגובה, אך רצונות של צוות הבנייה היו הרבה יותר אמביציוזי, מה שנתן להם תאוצה לבנות בניין גבוה בהרבה.

המראה של הבניין מייד תופס את העין, ניתן לראות את ההשפעה של גורדי שחקים סטליניסטיים אחרים, בפרט את דימיון לסגנון בניין של האוניברסיטה הממלכתית במוסקבה.אבל כדאי לקחת בחשבון כי הלב רודנייב נסע המון (כדי לקבל השראה) בפולין וצפה באדריכלות מקומית, ואז רצה לתת למגדל את טעם המקומי.יש לציין כי מפני כמה בניינים פולנים, הוא העתיק שהברים השלמים של קירות.

אחרי שהארמון כבר היה בנוי לגמרי ונפתח לקהל רחב, הוא היה נחשב למרכז תרבות בינלאומי גדול.ארמון זה היה לבית של פסטיבל העולמי החמישי המפורסם של צעירים וסטודנטים.ארמון היה מרכז ביקור לסלבריטאים רבים. כמו כן לעתים קרובות מאוד בארמון המדע והתרבות היה למקום מפגש וקיום של תערוכות לאמנים בעלי שם עולמי.בשלב מסוים בארמון זה נתנו הופעות להקות רוק מערבית, שעדיין לא הורשו לעבור מעבר למסך הברזל.

היום הארמון הזה הוא בניין משרדים, כמו גם את מרכז התערוכות.בנוסף, יש פעילתו קולנוע, חנויות ספרים גדולות מוזיאון, תיאטרון וחדר ישיבות, שיכול להכיל עד שלושה אלף איש.

בשנת 2000, בארמון מובנה שעון, ולאחר מכן הוא נחשב לבניין הגבוה ביותר בעולם  בעל שעון.אבל כעבור שנתיים ,הארמון החל לכבוש את המקום השני, כי הראשון הוא ניב גורדי שחקים נ.ט.ט.דוקומו יויוגי (NTT DocomoYoyogi Building) בטוקיו.

האטרקציה הגדולה לתייריםו תושבי הבירה היא תצפית סיפון “שלושים”, הממוקמת בקומת 30- של הארמון (בגובה של 114 מ ‘), מכאן אתם יכול להעריץ את הנוף המדהים של וורשה.

כתובת :  placDefilad 1, 00-901 Warszawa, Poland

עוד על ורשה ועל הסביבה :

סיור ברובע פראגה

סיור אלטרנטיבי בפראגהסיור ברובע פראגה , זהו סיור ייחודי ושונה שבו נכיר את ורשה המחוספסת על גווניה השונים ונתרשם מהאווירה הייחודית בו.ניתן לחזות ולהרגיש את ההיסטוריה המעניינת והעבר הטראגי של ורשה.
קראו עוד

תחבורה ציבורית בוורשה

warsaw public transport smבכתבה נתן מספר טיפים שימושיים על תחבורה ציבורית בוורשה. כמה היא עולה, איפה קונים כרטיסים ומה הסוגי תחבורה ציבורית בוורשה.
קראו עוד

סיור מודרך לטרבלינקה

סיור לטרבלינקהאחד מתוך רשימה ארוכה של הסיורים שאנחנו מציעים במטיילים בוורשה - זה סיור לאתר הנצחה טרבלינקה. סיור עם מדריך בעברית ובלווי רכב צמוד
קראו עוד

נתיב הגבורה ואבני הזיכרון בוורשה

נתיב הגבורה בוורשה - קטןאבני הזיכרון לזכרם של הדמוית ועל מפעל חיים ופועלה תחת כיבוש הנאצים.לאורך כל המסלול ניצבות אנדרטאות שונות לזכרם של ארגונים שונים שפעלו במלח''ע ה-2, ולמאורעות כמו מרד גטו וורשה ומרד המחרת הפולנית.
קראו עוד

קניות בוורשה

shopping-in-warsaw-smוורשה מושכת תיירים לא רק בזכות עיר העתיקה והמוזיונים רבים שיש בבירה אלה גם אוהבי קניות. יש בה הרבה מאוד קניונים,חנויות עודפים, שווקים ועוד'. בכתבה - מיטב מרכזי קניות בוורשה
קראו עוד

קתדרלת יוחנן הקדוש בוורשה

Archikatedra św. Jana (3) smקתדרלת יוחנן הקדוש בוורשה או גם ידוע בשם נוסף קתדרלה יוחנן המטביל. קתדרלה החשובה בוורשה,קשורה בצורה הדוקה לאירועים הסטוריים חשובים בפולין.המקום שימש להכתרה של מלכים רבים
קראו עוד

מבצר מודלין (Modlin Fortress)

twierdza_modlin-smמבצר נובוגיאורגיבסק או מבצר מודלין (Modlin Fortress) הוא מבצר שנבנה בכפר מודלין שהפך יום לחלק מן העיר הפולנית Nowy Dwor Mazowiecki (כ-40 דקות נסיעה מוורשה).טיול יום מהנה מוורשה.מומלץ באביב-קיץ
קראו עוד

ארמון בלוודיר (Belveder Palace )

Belvedere Residential Complex smארמון בלוודר, היום משמש כמגורים של הנשיא הפולני ויש בו תערוכה לכבוד אחד הדיירים הקודמים שלו - יוזף פילסודסקי. היסטוריה של הארמון, כתובת ומפת הגעה
קראו עוד

ארמון קראסינסקי בוורשה

Krasinskij-Palace-9-smארמון קראסינסקי בוורשה הוא ארמון בסגנון  בארוקקי בוורשה בכיכר קראסינסקי, נבנה ב 1677 . אחד הארמונות היפים במרכז של וורשה. היסטוריה של הארמון, כתובת ומפת הגעה
קראו עוד

ארמון ווילנוב ( Wilanow Palace)

wilanow palaceארמון וילנוב - אחד היפים בוורשה, שימש כמעונו קיץ של מלך יאן סובייסקי השלישי. היום, פועל מוזיאון של אומנות במקום. בכתבה קצת מההיסטוריה של המקום וגאלריה תמונות
קראו עוד

אוניברסיטת ורשה

Warsaw university smאוניברסיטת ורשה- היא האוניברסיטה היוקרתית ביותר של מדינת פולין, נכללת ברשימה של 200 אוניברסיטאות היוקרתיות בעולם.האוניברסיטה נוסדה ב-1816 על ידי הצאר, המלך של פולין אלכסנדר הראשון.
קראו עוד

הבזיליקה של צלב הקדוש בוורשה

Church-of-the-Holy-Cross smבזיליקת הצלב הקדוש-  הוא מקדש קתולי, הממוקם במרכז ורשה ברחוב קראקובסקי פרידמיסטיאה מול האוניברסיטה הראשית של ורשה. הבזיליקה היא אחת הכנסיות המפורסמת ביותר של פולין-ידוע כי בשנת 1510 על חורבות הבזיליקה עמד  הבית התפילה של הצלב הקדוש.
קראו עוד

השווקים והבזארים של ורשה

bazar-olimpia-smהשווקים של ורשה מושכים אליהם אנשים במגוון רחב של מוצרים ומחירים נמוכים ונוחים.דווקא בשווקים ניתן לחוש את האווירה של פעם בוורשה. כאן תוכלו לרכוש פריטים מתוחכמים אשר לא זמינים בחנויות רגילות, כאלה כמו עתיקות, רהיטים נדירים, ציורים, ספרים, תקליטים, כלי נגינה, מזכרות צבאיות וכן הלאה.
קראו עוד

הטירה המלכותית בוורשה

the-royal-castle-in-warsaw-smהטירה המלכותית בוורשה היא האנדרטה ההיסטורית הכי מבוקרת בעיר. כאן התמקמו מגוריהם של נסיכי מזוביה, ומתחילת המאה ה- 12 של מלכי פולין. במשך 300 שנים במבנה זה התמקם הפרלמנט הפולני. בין קירות הטירה אומצה החוקה ב- 3 במאי שנת 1791.
קראו עוד

10 אטרקציות הטובות ביותר בוורשה

Wilanow Palace (3) smורשה היא עיר עתיקה מדהימה, בעלת היסטוריה עשירה ואטרקציות רבות - יותר מ- 60 ליתר דיוק. לבקר בוורשה ולא לראות אותן - זה פשוט בלתי אפשרי. מספר עצום של טירות עתיקות, כנסיות, גלריות ומוזיאונים מספקים מגוון רחב של בידור לכל טעם.
קראו עוד
RussiaIsrael
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Share This